"Суд у смартфоні" і реформу Конституційного суду анонсував Володимир Зеленський

Фото: ukraine30.com​

В Україні мають бути чесні та незалежні суди, адже жодні антикорупційні органи не будуть дієвими, якщо суди виправдовуватимуть корупціонерів. Відтак судова реформа в Україні обов'язково відбудеться. Про це сьогодні, 1 березня, розповів президент України Володимир Зеленський під час форуму "Україна 30. Розвиток правосуддя", інформує "Дом". 

За словами очільника держави, успішна судова реформа в Україні є каталізатором нашої інтеграції у Європейський Союз і НАТО. Окрім того, забезпечення громадян правом на безпечний та незалежний суд — це базовий принцип будь-якої демократичної держави. Відтак Україна має розв'язати низку проблем судової системи. 

"Сьогодні хвороби судової системи, які послаблюють організм України, можна розділити на дві групи. Перша — нагальні проблеми, що потребують термінового лікування. Це, зокрема, нестача нових суддів та, як наслідок, надмірне навантаження на систему і проблеми з доступом до правосуддя", — розповів Володимир Зеленський. 

Наразі в Україні відсутня третина суддів, тому громадяни вимушені місяцями очікувати на розгляд своєї справи. Для розв'язання цієї проблеми необхідно відновити роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів і вдосконалити процедуру добору кандидатів до Вищої ради правосуддя. Але спершу треба вдосконалити роботу цих органів. 

"Брак доброчесних та незалежних суддів входить до другої групи проблем судової системи — це хронічні недуги, які потребують глибинних змін. Зокрема, змін законодавчих", — додав голова держави. 

Третя проблема, яку необхідно розв'язати, — забезпечити прозорість судової системи. 

"За аналогією з державними послугами у смартфоні ми прагнемо і зробимо суд у смартфоні. Більшість бюрократичних процедур перейдуть в онлайн, що прискорить судовий процес, мінімізує корупцію та можливості для зловживань", — розповів Володимир Зеленський. 

Окрім того, в Україні запроваджується народовладдя, одним із інструментів якого є Суд присяжних. Наразі підготовлено два законопроєкти, що дадуть старт його роботі. Модель і формат цього суду будуть детально обговорювати. 

Також в Україні відбудеться реформа Конституційного суду. 

"На жаль, через деяких суддів цей орган став синонімом недовіри. Сьогодні йдеться не про її відновлення, а про побудову цієї довіри з нуля. Формат, в якому має працювати Конституційний суд, — це прозорий добір суддів, доброчесність, етика, чіткі процедури і чіткий порядок ухвалення рішень", — вважає президент. 

Для розв'язання цих питань очільник держави створив Комісію з питань правової реформи України. 

"Це експертна, неполітизована платформа для підготовки стратегічної візії. Тобто комплексу законодавчих змін, що усунуть недоліки і дадуть відповідь на питання, яку судову систему матиме Україна через кілька років та за яких умов ми досягнемо здійснення міжнародних стандартів правосуддя", — додав Володимир Зеленський. 

Раніше повідомлялося, що Україна довела в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ), що датою окупації Криму є 27 лютого 2014 року. При цьому розглядали ще дві дати вказаного факту. 

Читайте також: Дешеві іпотеки та реформа держслужби: інтерв'ю з Олегом Немчіновим

Прямий ефір