Створення Меджлісу кримськотатарського народу та звільнення острова Зміїний — 30 червня в історії 

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо п'ятницю, 30 червня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

30 червня 1907 року народився головнокомандувач Української Повстанської Армії Роман Шухевич. Все своє життя уродженець Львівської області боровся за вільну і незалежну Україну. Ще юнаком вступив до Української військової організації, очолював антикомуністичний рух на західноукраїнських землях, брав участь в кількох антипольських і антирадянських актах.

Активна громадянська позиція Шухевича не давала спокою радянській владі, тож він завжди був однією з головних цілей для спецслужб СРСР. У 43 роки Шухевич загинув у бою у селі Білогорща Львівської області. Радянська влада хотіла взяти Шухевича живим, щоб потім публічно судити й привселюдно стратити. Важко поранений автоматною чергою Роман Шухевич вистрелив собі у скроню, щоб не потрапити в полон.

Уся родина Романа Шухевича була репресована. Дружину, матір, батька та сестру заслали на Урал, а сина та доньку передали у спецзаклад, так би мовити, для перевиховання.

Цього дня у 1991 році в Сімферополі закінчилася перша за роки існування радянської влади сесія Курултаюнаціонального з'їзду кримськотатарського народу. Він тривав п'ять днів і проходив у місцевому Палаці профспілок. У ньому взяли участь 255 делегатів.

На сесії Курултаю був сформований Меджліс кримськотатарського народу. Він складався з 33 осіб. Головою обрали Мустафу Джемілєва, його заступником став Рефат Чубаров. Також затвердили національний гімн і прапор кримських татар. Перше засідання Меджлісу відбулося вже 6 липня того ж 1991 року.

Зараз в тимчасово анексованому Росією Криму діяльність Меджлісу заборонена. Окупанти переслідують кримських татар і обмежують їх у правах корінного народу.

Рік тому, 30 червня, не витримавши вогню української артилерії, російські військові залишили острів Зміїний на Одещині. Його окупанти захопили у перший день повномасштабного вторгнення. Тоді ж під час атаки екіпаж крейсера "Москва" запропонував українським військовим здатися. У відповідь російський корабель почув від наших прикордонників уже легендарну фразу, що вказувала росіянам відомий напрямок.

Упродовж чотирьох місяців на українському острові площею 17 гектарів ішли запеклі бої. Втім, закріпитися на ньому окупантам не вдалося. Військові ЗСУ витіснили росіян і знищили той самий крейсер "Москва", який пропонував здатися в перший день повномасштабного вторгнення. Це був флагман Чорноморського флоту Росії. Його знищення стало найбільшою поразкою Росії з часів Другої світової війни.

Острів Зміїний — один із символів українського спротиву, а його звільнення одне з найвидатніших досягнень Збройних сил України.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір