Заснування хору імені Верьовки, переворот у Чилі та Всесвітній день боротьби з тероризмом — 11 вересня в історії 

Зустрічаємо середу, 11 вересня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

11 вересня 1943 року був створений хор імені Григорія Верьовки — найбільший музичний колектив нашої країни. Його склад налічує понад 150 учасників. В основі репертуару — український фольклор, а також пісні й танці інших народів. Хор відомий своїми талановитими артистами та постановками як в Україні, так і далеко за її межами. Чимало пісень для ансамблю написав його засновник та перший керівник, композитор Григорій Верьовка. 

Цього дня 1973 року в Чилі відбувся один з найгучніших військових переворотів XX століття. Його організував генерал Августо Піночет з метою усунути демократично обраного президента-соціаліста Сальвадора Альєнде. Внаслідок путчу президентський палац Ла Монеда був розбомблений, а чинний очільник держави загинув. Відтак в Чилі  розпочався період диктатури генерала Августа Піночета, що тривав 17 років. За цей час від дій режиму постраждали понад 40 000 людей. Понад 3 000 громадян загинули або зникли без звісти. 

11 вересня — Всесвітній день боротьби з тероризмом. Дата пов'язана з трагічними подіями у Сполучених Штатах Америки, де 11 вересня 2001 року сталася серія терористичних актів. Нападники-смертники захопили чотири пасажирські літаки. Два з них скерували у вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Третій літак — у Пентагон під Вашингтоном. Четвертий впав у полі в Пенсильванії. Наслідки були трагічними. Майже 3 000 людей загинули, серед них —  громадяни 77 країн. Відповідальність за серію терористичних актів, що стали найбільшими в історії людства, узяло на себе терористичне угруповання "Аль-Каїда". 

Одному з найвідоміших і найдорожчих українських сучасних художників Анатолію Криволапу цього дня виповнюється 78 років. Тривалий час випускник столичної національної академії образотворчого мистецтва та архітектури працював у стилі абстракціонізму, а згодом поєднав його з українським пейзажем і в такий спосіб відкрив авторський стиль. 

"Маю за плечима півтора десятка персональних і групових виставок за кордоном та десятки проданих міжнародним колекціонерам полотен, але жити можу тільки в Україні й малювати лише її", — каже художник. 

Його знамениті картини "Кінь. Вечір", "Кінь. Ніч" та "Без назви." Ці три роботи у різний час були продані на аукціоні за понад 100 000 доларів. 

11 вересня 1997 року для України набрала чинності Європейська конвенція з прав людини. Відтак, наша держава зобов'язалась виконувати умови фундаментального документа Ради Європи, який поставив потреби та гідність особистості в центр європейського правосуддя, а українці отримали право звертатися зі скаргою до Європейського суду з прав людини. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір