Статистика, міфи та перша допомога при нападі: підвищуємо обізнаність про одну з поширених і підступних хвороб

Щороку 12 лютого, у Всесвітній день обізнаності про епілепсію, понад 130 країн світу об’єднуються, аби розповісти про одну з найпоширеніших хвороб у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, епілепсією може бути уражена кожна 26 людина на планеті.

Довкола цієї хвороби існує багато міфів чи упереджень. Кажуть, що епілепсія заразна, що нею можна захворіти лише в дитинстві або що якщо під нас нападу покласти людині до рота ложку, вона не проковтне свого язика. Насправді заразитися епілепсією неможливо. Вона  може бути наслідком генетичної зумовленості, побутової травми голови чи сильного стресу.

Перший напад може статися у будь-якому віці. Дуже важливо, щоб люди, які опиняться поруч, знали як надати першу допомогу хворому і чому категорично нічого не можна класти до рота. За даними ВООЗ, до 70% людей хворих на епілепсію можуть жити звичайне та активне життя завдяки вчасній допомозі.

ГО Епіпросвіта, яка допомагає людям з епілепсією, ділиться основною інформацією, яку має знати кожен українець та розвінчує міфи про цю хворобу. Фахівці організації розповідають, якою має бути перша допомога, якщо у когось стався епілептичний напад:

  1. Зберігайте спокій і відмічайте тривалість судомного нападу. 
  2. Надайте безпечне положення людині, заберіть усі небезпечні предмети. Покладіть людину на бік, а під голову підкладіть щось м'яке, наприклад куртку.
  3. Не намагайтеся силою "зупинити" судоми: зігнути/розігнути кінцівки, притиснути людину до поверхні тощо.
  4. Не кладіть до рота жодних предметів. 
  5. Залишайтеся поруч з людиною під час судом. 
  6. Занотуйте час і симптоми судом, які спостерігали.

Також 12 лютого ті, хто хоче дізнатись більше про епілепсію, можуть відвідати заходи у трьох містах з 13:00 до 15:00:

На заходах представники Національної служби здоров’я України, Української протиепілептичної Ліги, юристи та представники місцевої влади розкажуть про пільги, можливості та права людей з епілепсією.

Прямий ефір