Статус державного заповідника "Асканії-Нови" та смертельний вирок італійському філософу Джордано Бруно — 8 лютого в історії 

Зустрічаємо четвер, 8 лютого, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії". 

Восьмого лютого 1828 року народився видатний французький письменник, один із засновників наукової фантастики Жуль Верн. Його твори посідають друге у світі місце за кількістю перекладів. Частіше за його книжки іншими мовами перекладають лише повісті Агати Крісті. Натхнення та ідеї для своїх творів Жуль Верн шукав у подорожах. І це не дивно, адже був членом Французького географічного товариства, тож багато подорожував. Та, на щастя, він знаходив час для написання книжок.

 Восьмого лютого 1106 року київський князь Володимир Мономах склав "Повчання дітям" — перший у Київській Русі дидактично-художній твір. Це був самобутній духовний заповіт нащадкам. У ньому князь висловлює думки загальнодержавного політичного та морального характеру, дає настанову своїм дітям бути розумними правителями, захищати інтереси Русі, боротися з князівськими міжусобиціями, самим учитися й поширювати освіту, власною поведінкою подавати приклад іншим. "Повчання" Мономаха збереглося в кількох неповних частинах у Лаврентіївському списку "Повісті минулих літ". 

424 роки тому Суд інквізиції виніс вирок італійському філософу Джордано Бруно. Після восьмирічного ув'язнення його звинуватили в єресі та засудили до страти. А все через те, що філософ був прихильником геліоцентричної системи світу. Саме ця теорія стверджує, що Земля та інші планети обертаються навколо Сонця. Спалили Бруно на площі Кампо деї Фйорі у Римі, а згодом на місці страти йому встановили пам'ятник. 

Восьмого лютого 1879 року інженер-залізничник Сендфорд Флемінг запропонував запровадити часові пояси, нульовий меридіан та 24-годинний всесвітній формат часу. Суть нововведення полягала в тому, що для зручності відліку поточного часу вся територія земної кулі була поділена на 24 часові пояси у середньому завширшки 15 градусів. Спочатку ідею Флемінга зустріли скептично, проте вже через чотири роки вона була прийнята на залізних дорогах Північної Америки. 

Цього дня 1921 року "Асканія-Нова" отримала статус державного степового заповідника. Його створив німецький барон Фрідріх Фальц-Фейн 1898 року. Степовий заповідник у Херсонській області — не лише найстаріший у світі, а й найбільший у всій Європі. Його площа становить 33 000 гектарів. З початком повномасштабного вторгнення російських військ одне з семи природних чудес України перебуває у зоні тимчасової окупації. Росіяни незаконно вивезли із заповідника рідкісних тварин, зокрема коней Пржевальського та оленя Давида, які занесені до Червоної книги України. 

68 років тому на вулицях Лондона почав курсувати "Рутмастер" — знаменитий червоний двоповерховий автобус, який замінив старі тролейбуси. Однією з його особливостей була відкрита платформа без дверей у задній частині автобуса. Вона дозволяла пасажирам швидко заходити і виходити не лише на зупинках, а й на перехрестях та у заторах. Міські ліній британської столиці "Рутмастер" обслуговував майже півстоліття і став її символом. Експлуатацію припинили через небезпечність відкритої платформи.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"! 

Прямий ефір