США активізувалися, а Китай залишається загадкою, — експертка про ситуацію у Чорноморському регіоні

Анна Шелест. Фото: Facebook

Зараз відзначається збільшення уваги до Чорноморського регіону з боку США, а Китай в цьому напрямку поки "загадковий персонаж". Таку думку про вплив двох наддержав на регіон у програмі "На самом деле: Мир" телеканалу "Дом" висловила директорка програми безпеки Ради зовнішньої політики "Українська призма" Анна Шелест.

Вона зазначила, що США не цікавилися Чорноморським регіоном досить довго.

"Ще в середині 2000-х їх цікавило тільки питання диверсифікації енергоресурсів, або бази у Румунії для перекидання своїх військ з Афганістану. У США не було стратегії ні публічної, ні закритою щодо Чорноморського регіону. Вони краще знали географію Афганістану або Іраку, ніж Криму. Власне 2014 рік дуже чітко це показав", — сказала Шелест.

За її словами, і адміністрація попереднього президента Дональда Трампа "абсолютно не цікавилася Чорноморським регіоном".

"Зараз ми бачимо, що нові люди в адміністрації Байдена дійсно звернули увагу на регіон, як на морський простір з викликами й в морській, і в сухопутній сфері, якщо можна так сказати. Їх також цікавить, що відбувається в самих країнах, що входять до регіону. Ось ми бачимо збільшення кількості американських кораблів в рамках натовських заходів в Чорному морі, тому що вони намагаються протидіяти РФ і її можливостям не допускати нормальне судноплавство в Чорному морі", — продовжила експертка.

На думку Шелест, "в найближчі півроку-рік, ми побачимо чітку, сформульовану позицію США".

А ось Китай щодо Чорноморського регіону вона позначила як "загадковий персонаж поки що".

"Тому що ми не бачимо його інтересу саме як до Чорноморського регіону. Китай більше цікавиться дипломатичним форматом "17 + 1", в якому в партнерстві з Китаєм беруть участь 17 країн Центральної та Східної Європи. Однак Україна не входить до цього об'єднання. Новий проєкт Китаю "Один пояс і один шлях" теж не проходить по Чорному морю. Але водночас ми бачимо як все більше заходить китайських інвестицій в окремі країни цього регіону", — пояснила вона.

Тому, на думку Шелест, інтерес Китаю до Чорноморського регіону буде збільшуватися не тільки в напрямку торгівлі, але і в політичному плані.

"Безпека — навряд чи. Китай не цікавиться безпекою за межами своїх кордонів", — вважає вона.

Повна версія інтерв'ю: Боротьба за вплив у Чорноморському регіоні: хто претендує та хто перемагає

Нагадаємо, Чорноморський регіон є стратегічно важливим для багатьох країн. Це головна транспортна артерія між Європою, Центральною Азією, Закавказзям. Межі Чорноморського регіону чітко не зафіксовані. Прибережні держави — Болгарія, Грузія, Росія, Румунія, Туреччина та Україна. Однак за ресурси морського простору Чорного моря борються не тільки ці країни.

Прямий ефір