Список лише збільшується: про українців, які утримуються в ОРДЛО, говоримо з омбудсменкою Людмилою Денісовою

Людмила Денісова. Фото: kanaldom.tv

Зараз українській стороні відомо про 301 громадянина України, який був незаконно "засуджений" і утримується в місцях несвободи у так званих "ДНР" та "ЛНР". Це люди, яких удалося встановити. Але про багатьох інформація невідома. Так, 258 громадян вважаються зниклими безвісти на тій території. І не виключено, що частина людей також утримуються у в'язницях, колоніях, СІЗО, "на підвалах". Про це в інтерв'ю проєкту "Специальный репортаж" телеканалу "Дом" розповіла уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

Ведучий — Олександр Махов.

— Скільки українців утримуються у місцях несвободи в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО)?

— Можна говорити про різні категорії утримуваних осіб.

Якщо ми говоримо про тих громадян, які були взяті в полон, "засуджені" з "шпигунства" щодо України, то за період війни — це 301 громадянин України. З них: 30 жінок, 44 військовослужбовці.

Треба сказати, вже рік і три місяці як діють домовленості про режим тиші (набули чинності 27 липня 2020 року, — ред.), дві сторони домовилися у Мінську (у межах Тристоронньої контактної групи — ред.), що не стрілятимуть.

За цей період перемир'я список громадян України, які потрапили до в'язниць [в ОРДЛО], збільшився на 70 осіб.

І процес триває, їх уже 301 особа. Щодня ми бачимо, що щось трапляється. Когось взяли, потім випустили, а потім знову взяли.

Але ми не про всіх можемо знати. Ми можемо знати про тих людей, з якими є зв'язок у їхніх родичів. Але у нас є ті, з ким ми не маємо зв'язку. Ми вважаємо, що вони там перебувають. Бо одного разу підтвердять, що там є цей громадянин, вдруге — не підтвердять.

І не треба забувати, що 258 наших громадян перебувають у списках зниклих безвісти. У них також є рідні, які турбуються про це. Ми маємо комісію з пошуку зниклих, яку створено Кабінетом міністрів України. Але комісія не працює, бо немає доступу до тієї території для того, щоби шукати цих громадян. Чому? Бо доступ блокується окупантами.

— Чи є ймовірність, що з-поміж 258 осіб, які вважаються зниклими безвісти, хтось може перебувати в місцях несвободи, а ми просто не знаємо?

— У нашій практиці є таке, що 8 людей ми розшукали та включили до списків на обмін.

— Тобто з тих, хто вважався зниклим?

— Так. Тому "забуття — гірше зради". Потрібно щодня пам'ятати про це. І найменша звістка про те, що хтось когось бачив у в'язниці, "на підвалі" дає нам надію, що ця людина жива, і ми одразу вносимо її до таких списків.

— У яких випадках люди потрапляють в ув'язнення, якщо говорити про цивільних?

— Говорити про право, закон там неможливо. Якщо раптом комусь захотілося розправитися з громадянином України за його позицію проти окупації, то з ним розправляються таким чином — за інакодумство саджають у в'язницю. Видаючи це як "шпигунство" на користь України.

— Чи є якась можливість в українців захистити себе в правовому руслі, коли їх звинувачують, дають ці божевільні терміни до 20 років? Чи це абсолютна безвихідь?

— Це неможливо. Там не судять — там призначають винних, так само як і в окупованому Криму. У тебе вибивають свідчення. А чи потрібні вони, якщо вже все вирішено? Ми знаємо багато таких випадків. Але кожен випадок — він окремий із 301.

— Чи можна говорити, що спеціально поповнюється так званий обмінний фонд?

— Але ж ніхто нікого не обмінює. Цього обмінного фонду достатньо. Я не люблю слово "обмінний". Це — повернення наших громадян.

На сьогодні РФ, окупаційна влада цих територій вигадує різні причини, щоб ігнорувати процес переговорів із приводу повернення або обміну "всіх на всіх". Нічого абсолютно не відбувається.

Останній обмін був навесні 2020 року. І більше нічого не сталося.

Тобто знаходять різні відмовки — що не відбулося якесь "процесуальне очищення", ще щось. Вони мають 301 нашого громадянина. А в нас (на території, яка контролюється урядом) стільки "їхніх" людей немає.

— А скільки у нас їх?

— За різними підрахунками.

Востаннє я зустрічалася з так званою "уповноваженою [з прав людини]" так званої "ДНР" 3 грудня 2020 року.

Вони нам передали список на 100 осіб, щоб уточнити, хто з них є. Ми уточнили — 15 із них перебувають у місцях несвободи на території України, яка контролюється урядом.

— А решта із цього списку?

— Або вони вже звільнені, або таких прізвищ немає у нас, або просто не хочуть бути повернені на окуповану частину.

Олександр Махов та Людмила Денісова. Фото: kanaldom.tv

— Ви кажете, що окупаційна влада ОРДЛО вимагає "процесуального очищення". Що це таке?

— Йдеться про людей, яких ми їм (в ОРДЛО, — ред.) раніше передали — під час обміну в грудні 2019 року та навесні 2020 року. І ось вони ("влада" ОРДЛО, — ред.) вважають, що поки ці люди "процесуально неочищені".

Що це таке на їхню думку? На їхню думку, якщо людина була засуджена, вона має бути помилувана. Якщо щодо людини тривало слідство, воно має бути завершено і вона не має бути під слідством. Якщо тривав судовий процес, то він має бути завершений і людина має бути виправдана. Вони вважають, що ці процедури українська влада не завершила, до кінця не провела. І цією причиною вони пояснюють відсутність обмінів.

Але громадяни перебувають уже там — їх передали стороні ОРДЛО відповідно до домовленостей.

— Чи правильно я розумію, що вони хочуть, щоб Україна вибачила злочини, які вчиняли ці люди?

— Так, чи помилувала їх за ці злочини. Помилування — це повноваження президента, він має таке право. Але це не його обов'язок.

А процеси для України завершені — нам повернули наших громадян, ми туди передали людей, яких вимагала сторона окупантів для повернення наших громадян.

І ось, не розпочинаються жодні переговори щодо нового обміну, бо сторона окупантів вважає незавершеними два обміни, проведені наприкінці 2019 року та навесні 2020 року. Вони говорять про те, що поки не буде повністю завершено, на їхню думку, процедуру "процесуального очищення", то нових переговорів щодо обмінів бути не може. Тобто сторона ОРДЛО заблокувала цей процес щодо повернення наших громадян.


Повний випуск "Специального репортажа", присвяченого темі українців, які утримуються в ОРДЛО, дивіться в ефірі телеканалу "Дом" 18 листопада.

Прямий ефір