"Спеціальний репортаж": сьогодні гранатомети, завтра танки — як Британія підтримує Україну

Ілюстративний скріншот відео: kanaldom.tv

Британія відіграє дедалі важливішу роль як партнер України. Наразі, коли десятки тисяч російських солдатів зібралися біля кордонів України, саме Лондон взяв на себе роль організатора та локомотива розробки нових санкцій щодо Москви. Докладніше про українсько-британські відносини — у проєкті "Спеціальний репортаж" телеканалу "Дом".

Автори репортажу — Віталій Сизов та Микола Різник.

Велика Британія стала першою країною, яка не словом, а справою підтримала Україну перед новою загрозою. Коли в Лондоні усвідомили всю серйозність ситуації, упродовж 48 годин із британської авіабази Brize Norton шість військових транспортників доставили до Борисполя понад 2 тис. протитанкових ракетних комплексів та гранатометів. Це одне з найбільших постачань упродовж років бойових дій в Україні.

"Україна нічого не просить, окрім миру та суверенітету, можливості обирати свою долю, і шукає своїх альянсів, як і будь-яка незалежна держава. Британія завжди відстоювала ці принципи, і ми не відступимо зараз", — заявляє прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.

Борис Джонсон та Володимир Зеленський. Скріншот відео: kanaldom.tv

Таким чином британці передають Кремлю чіткий сигнал про готовність відреагувати на будь-які зміни ситуації, гадає військовий експерт Олег Жданов.

"Вони вирішили показати Росії, що у разі кризової ситуації сьогодні — гранатомети, завтра — танки. Повірте, якщо, не дай боже, буде реальна загроза, і на наших кордонах Росія почне прогрівати мотори своїх танків, то нам дадуть будь-який спектр озброєння, аби тільки ми не програли", — наголошує військовий експерт.

Доставлений Британією ПТРК NLAW — протитанковий ракетний комплекс нового покоління, що працює за принципом "вистрілив та забув". Достатньо, щоб оператор пустив ракету в напрямку мети, а її головна частина зробить решту — пропалить броню та вибухне всередині танка або БТР.

"Насиченість оборони протитанковими засобами гарантує її стійкість та гарантує її ефективність", — продовжує Олег Жданов.

Олег Жданов. Фото: kanaldom.tv

Постачанням озброєнь допомога не обмежилася. Велика Британія надіслала власних інструкторів на навчання українських військових.

Колишній міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко (2003-2005, 2010-2012 рр.) пов'язує оперативну реакцію Лондона у військовій допомозі Києву із двома аспектами — особливими рахунками з Росією та свободою, яку Туманний Альбіон отримав після виходу з Євросоюзу.

"Британія вже давно зазнає тиску Росії. Британці не обтяжені своїми зобов'язаннями в межах ЄС, можуть реагувати набагато швидше, ніж багато інших держав. Не тільки заявляти та декларувати, а й щось робити", — каже ексміністр.

Співпраця у військово-технічному секторі між Україною та Великою Британією триває вже кілька років. У 2021 році Лондон надав Києву гарантії розміром 3,5 млрд фунтів стерлінгів для британсько-українських контрактів. Значна частина цієї суми йде на розвиток українського військово-морського флоту. Україні вже передали 2 тральники, розпочалося будівництво портів на Чорному та Азовському морях. Держави планують спільно будувати малі судна та оснащувати їх ракетами.

Ілюстративний скріншот відео: kanaldom.tv

"Є проєкти, є британська компанія, яка буде інтегратором цього спільного зусилля, яка працюватиме з базами, з кораблями. Це один великий проєкт", — зазначає надзвичайний та повноважний посол України у Великій Британії Вадим Пристайко.

І це реальна військова допомога, яку готові надавати далеко не всі країни, які публічно заявляють про підтримку Києва. Британський журналіст та публіцист Едвард Лукас радий, що зараз його країна приділяє так багато уваги Україні. І водночас гадає, що допомога могла бути й більш істотною.

"Краще пізно, ніж ніколи. Але могло б бути більше. Я думаю, що брекзит дав нам змогу говорити з іншими великими країнами поза ЄС, і це робить Україну важливою. Я радий цьому та бачу, що Британія прокидається", — зазначає Едвард Лукас.

І Велика Британія вже робить більше. Україна, Польща та Велика Британія офіційно заявили про створення нового тристороннього формату співпраці. Про це сказав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

"Конкретно у випадку Британії та Польщі ми побачили можливість зробити синергію трьох країн, щоб сфокусуватися на питаннях безпеки євроатлантичного простору та питаннях торгівлі між нашими країнами. Тому що цей тристоронній формат з'єднає Балтику, Атлантичний океан та Чорне море", — наголошує Дмитро Кулеба.

Ілюстративний скріншот відео: kanaldom.tv

Час для створення формату обраний не випадково, каже Костянтин Грищенко.

"Це не випадково, що сама ідея виникла на тлі загрози, яка існує сьогодні дуже гостро для України. Тому, найімовірніше, це буде передусім обговорення питань безпеки", — гадає він.

Сьогодні українські дипломати — часті гості у Лондоні.

"Лондон відіграє провідну роль у формуванні санкцій, які розглядають як трансатлантичні. Тобто Сполучені Штати та Британія — з одного боку, ЄС — з іншого, зараз ведуть перемовини", — говорить Дмитро Кулеба.

Міністерка закордонних справ Великої Британії Елізабет Трасс завжди готова захищати позиції України на міжнародних майданчиках.

"Звісно, як вільна і демократична країна, Україна є ключовим пріоритетом. 30 років тому Велика Британія була однією з перших країн, які визнали незалежність України... Будь-яке російське вторгнення до України було б величезною стратегічною помилкою і дорого коштуватиме", — акцентує Елізабет Трасс.

Окрім співпраці у галузі безпеки, вже понад рік між Україною та Великою Британією діє стратегічна торговельна угода.

"98% наших торгових позицій тепер вільні від податку, і тому ми значно розширили торгівлю. Ми зараз бачимо зростання приблизно на 60-70% лише впродовж одного року", — каже Вадим Пристайко.

Вадим Пристайко. Фото: kanaldom.tv

На черзі — спільні проєкти у фінансовому, промисловому та інших секторах економіки.

У найкращих університетах світу вже багато років отримують ступені магістрів десятки студентів з України. У Києві Надія працює у бібліотеці імені Вернадського, але цей рік проведе у Британській бібліотеці, працюючи з оцифрованим архівом книг Тараса Шевченка та про Тараса Шевченка. Поки що цей масив інформації досить погано описаний.

"Вона, по-перше, складна для пошуку, бо немає можливості для пошуку за старою орфографією, транслітерацією. І я роблю описи за кожною книгою, докладно описую кожен із цих екземплярів. Наприклад, на деяких екземплярах є автографи самого Тараса Шевченка. Це ж цікаво? Цікаво... Я сподіваюся ці описи приєднати до онлайн-каталогу Британської бібліотеки. Поки що, мені сказали, це технічно складно. Гадатимемо, як це можна зробити", — каже Надія.

Загалом у Національній бібліотеці — близько 40 тис. книг українською мовою. Зокрема й унікальні видання. Такі як "Апостол" Івана Федорова та "Граматика" Мелетія Смотрицького.

Британська бібліотека. Скріншот відео: kanaldom.tv

Говорячи про тісні контакти між Україною та іншими країнами на різних рівнях, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов зазначає, що стратегічними партнерами України серед інших країн вважає Велику Британію, США, Польщу та країни Балтії.

"На першому місці — Велика Британія, США та країни Балтії, Польща та інші. Але — до певного моменту. Якщо ми виявимо слабкість, частина з них можуть перестати ставитися до нас дружньо", — вважає Олексій Данілов.

З ним багато в чому погоджується Вадим Пристайко. Проте рекомендує не забувати й про інших партнерів України.

"Як посол я гордий, що я перебуваю в цій країні та працюю в ній. Саме Британія є країною, яка відкрито, військовим чином [підтримує Україну]... Це до того, що робиться у політичній сфері: просування до НАТО та інші кроки, які нам так необхідні. Але я б не забував, що основна частина допомоги надходить до нас зі Сполучених Штатів, як країни зі значно більшими потужностями, передусім оборонними", — каже Вадим Пристайко.

У Стратегії національної безпеки, ухваленій у 2021 році, Лондон названий одним із головних стратегічних партнерів України. І це справді надійний союзник, на якого можна покластися.

Прямий ефір