"Специальный репортаж": а що там із тарифами?

Які можуть бути наслідки енергетичної кризи в Європі для України, яка ситуація на ринку зараз і що буде з тарифами. Цим темам присвячений "Специальный репортаж" телеканалу "Дом".

Росія шантажує Європу

Цієї осені вперше за довгий час газ став дорожчим за нафту. У жовтні на європейському ринку його вартість досягла історичного максимуму — майже 2 тис. дол. за тисячу кубів. Разом із ним ціни піднялися і на інші види палива. На нафту, а ще — на вугілля. За словами експертів, каталізаторами такого підвищення цін стали передусім Європа та Китай.

"До літа 2021 року з'ясувалося, що Європа і Китай потребують великих додаткових обсягів палива для електростанцій. І цим паливом міг служити або газ (переважно скраплений), або вугілля. Власне кажучи, два таких потужних споживачі, два сучасні економічні центри сформували величезний попит на паливо. І ціни полетіли вгору", — пояснює економіст Сергій Алексашенко.

Можливо, все обійшлося б і не дійшло до апогею, якби в гру не вступив Кремль. На етапі закінчення будівництва "Північного потоку-2" російський "Газпром" зменшив постачання палива до Європейського Союзу. Добові постачання газу до сховищ знизилися в Німеччині, Нідерландах, Австрії. А далі Москва взагалі перестала продавати газ на спотовому ринку.

"Він ("Газпром", — ред.) просто формально виконував свої зобов'язання, щоб до нього не було питань. А додаткові обсяги він не постачав і весь час робив якусь прив'язку, акцент на те, що коли буде сертифікований і запущений "Північний потік-2", тоді й буде більше постачань до Європи", — роз'яснює голова комітету Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус.

Спустошені холодною торішньою зимою європейські газосховища припинили наповнюватися. Як наслідок — утворився дефіцит. За оцінками експертів, зараз Європі для проходження опалювального сезону не вистачає близько 15-18 млрд куб. газу. Великі сховища та газгольдери заповнені трохи більше ніж на половину.

"У Німеччини — трохи менше ніж 75%. У Нідерландів — близько 60%. Водночас варто наголосити, що Німеччина є найбільшим споживачем газу. А Нідерланди — це такий центр торгівлі газом, такий хаб, де проходять труби, й там мають бути запаси газу для спотової торгівлі. Тому питома вага цих країн щодо газу набагато вища, ніж, припустимо, у Чехії, Австрії чи Фінляндії", — зазначає економіст Сергій Алексашенко.

Сьогодні 1000 куб. м дефіцитного палива коштує близько 1000 дол. Подужати такий цінник під силу не всім, навіть великому бізнесу.

"Через це зупиняються підприємства в Європейському Союзі. Зупинилися хімічні підприємства. Нещодавно у Словаччині зупинилися великі заводи — Skoda та Volkswagen. Саме через високі ціни на природний газ та електричну енергію", — розповідає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

"Це своєрідний шантаж. Ціни, які зараз на ринку, свідчать про те, що Російська Федерація намагається вплинути на Європу шляхом швидкого запуску "Північного потоку-2". Це дає привід думати, що Росія намагається вплинути не тільки на Україну, а й на Європу", — каже перший заступник міністра енергетики України Юрій Власенко.

У спробі стати монополістом

Осінь — початок зими для Росії та "Газпрому" є особливо важливим періодом. Адже саме зараз німецький регулятор розглядає сертифікацію проєкту "Північний потік-2". Рішення може бути оголошено вже найближчими місяцями. У разі введення газопроводу в експлуатацію російський "Газпром" стає абсолютним монополістом. Він не лише видобуватиме, транспортуватиме і продаватиме паливо до Європи, а й матиме колосальний вплив на весь ринок. У Європарламенті та в Дюссельдорфському суді вже вирішили, що такі вимоги порушують європейське законодавство. Але Кремль, схоже, це ніяк не бентежить.

Німецьке федеральне управління з питань цивільного захисту випустило навчальне відео. У ньому німцям показують, як зігрітися, якщо країна таки залишиться без газу.

"У Німеччині на це з великим подивом дивляться. Не зрозуміло, чому "Газпром" у такий кризовий момент не допомагає Європі й чому він не користується цією ситуацією з цінами на газ, коли можна було б добре заробити", — коментує співробітник Стокгольмського центру східноєвропейських студій Андреас Умланд.

Український уряд заявив, що може збільшити транзитні потужності до Європи. Щонайменше до 63 млн куб. м палива на добу. Але "Газпром" відмовився, мовляв, за високою ціною газ ніхто не купуватиме. Тоді президент України Володимир Зеленський запропонував Росії знижку на транзит 50%. Що змогло б суттєво здешевити газ для кінцевого покупця.

"Думаю, це був вдалий хід з боку України якось розрядити ситуацію. Поки невідомо, як Росія на це зреагує. І яка ця пропозиція матиме ефект", — додає Андреас Умланд.

А що в Україні?

Анатолій із сім'єю живе у приватному будинку під Києвом. Будинок порівняно невеликий — 120 кв. м. До нього підведено газ, встановлено котел. Але заготовлено ще й комору дров.

"Газовий котел у нас йде як допоміжний. Топити газом дорого. Це один із найголовніших чинників. Дровами — дешевше. Тим паче, що частина дров — приблизно на половину опалювального сезону — у нас йдуть як безкоштовні", — розповідає чоловік.

Обігрівати весь будинок газом йому обходиться 6 тис. грн на місяць. Анатолій в курсі останніх новин, знає про енергокризу, яку організувала Москва. Розуміє, що цього року газ може бути ще дорожчим. Тому вирішив перестрахуватися на повну.

"На газ давно не сподіваємося, можуть бути перебої з газом. Ми думаємо наперед. Тому утеплюємося, будівництво утеплюємо", — каже Анатолій.

Антоніна мешкає у невеликому селищі Сартана Донецької області. Її мало хвилюють газові розбирання на світовому ринку, більше — цифри у комунальних платіжках.

"Якщо в мене 2600 грн пенсія! Які ще розмови? Чоловік помер 22 роки тому, діти розбіглися. Жодної опіки! І я ось сиджу, добре, що змолоду накупила ковдр, закутуюся", — ділиться пенсіонерка.

Попри енергодефіцит на зовнішньому ринку та розхитування ситуації з боку Росії, експерти стверджують: українцям боятися нема чого. Країні на найближчий опалювальний сезон запасів газу має вистачити.

На сьогодні в українських газосховищах закачано близько 18,5 млрд куб. м палива. Це на мільярд більше, ніж у попередні роки. Наприклад, з 2011 до 2019 року середній запас палива на початок опалювального сезону становив 17-18 млрд кубів.

"У нас постійний власний видобуток газу. Ми видобуваємо приблизно 60 млн куб. метрів на добу. За такої тенденції нам має вистачити газу для проходження опалювального сезону", — вважає перший заступник міністра енергетики України Юрій Власенко.

"У нас навіть власного газу достатньо для задоволення всіх потреб населення, бюджетних, соціальних установ, підприємств теплокомуненерго, промислових споживачів. Принаймні у межах виконання нами зобов'язань як постачальника останньої надії. Тобто ми зараз не бачимо жодних критичних проблем із тим, що в Україні не вистачатиме газу", — запевняє голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

Поки енергоринок Європи дуже лихоманить, український уряд пішов на випередження. Кабінет міністрів за підтримки Офісу президента об'єднався із місцевою владою. Мета — забезпечити безперебійне постачання тепла та гарячої води населенню та бюджетним установам. Що важливо — за доступними цінами. Було розроблено загальний механізм та встановлено чіткі домовленості. Усі вони зафіксовані у спеціальному меморандумі.

"Цей меморандум передбачає стабільне проходження опалювального сезону. І я хочу запевнити українців, що тарифи на центральне опалення, а також на постачання гарячої води не підвищуватимуться. Вони повинні залишитися на рівні цін кінця попереднього опалювального сезону", — пояснює міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов.

Головна та найважливіша умова підписаного документа — ціни для населення та підприємств теплокомуненерго залишаються фіксованими та не можуть перевищувати 8 грн за кубічний метр. Ціна для населення до кінця опалювального сезону має становити 7,42 грн за кубометр. Відповідно, тарифи на гарячу воду та опалення також будуть незмінними.

Не забули у меморандумі й про бюджетні організації. Їм також встановлюється фіксована ціна, до того ж до кінця наступного року. Для дитячих садків та шкіл, наприклад, газ коштуватиме 13,60 грн за кубометр. Це вдвічі нижче за нинішню ринкову ціну.

За словами ініціаторів меморандуму, документ дозволить застрахувати цей опалювальний сезон та вберегти українців від тарифної тахікардії.

"Що стосується підняття тарифів. Ми нічого не підійматимемо, вже маємо домовленості. Люди будуть забезпечені теплом цієї зими", — запевняє голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко.

"Тарифи затверджені, вони не змінюються. І затверджено контрактну ціну на три роки. Це означає, що ціна три роки не змінюватиметься. Ми підписали абсолютно всі контракти", — додає міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.

"Зараз тема енергетичної безпеки загалом, енергетичної безпеки країни та проходження опалювального сезону — один із найголовніших пріоритетів у діяльності президента України. Він за цим слідкує щодня. І ми допомагатимемо місцевій владі робити все, щоб опалювальний сезон минув без ексцесів", — заявляє речник президента України Сергій Никифоров.

Надворі — кінець осені. Кремль продовжує підривати енергобезпеку Європи, домагаючись легалізації свого трубопроводу. Що він вигадає ще — залишається лише здогадуватися. Але що б не трапилося, найважливішою для України буде підтримка європейських колег, а до цього стабільні газ і тепло в кожному українському будинку.

Прямий ефір