"Смерть Путіна вигідна всім": майбутнє Росії обговорюємо з політологом Краєвим

Олександр Краєв. Фото: prismua.org

Хто може протистояти Росії у Чорному морі? За яких умов з РФ знімуть санкції? Як поділять спадщину Путіна після його смерті? Про це в межах марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів експерт ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.

Боротьба за контроль над Чорним морем

— З 1 серпня запрацював "зерновий коридор" з експорту сільгосппродукції з українських портів у Чорному морі. Але за тиждень до цього Росія завдала удару по Одеському морському торговому порту. Що це було — зухвалість президента РФ, чи власне прочитання домовленостей, чи демонстрація свого військового контролю?

— Насправді — це нахабство Російської Федерації. Це їхня спроба, дуже така гопницька, показати, що ми тут головні, ми тут встановлюємо правила, і нам взагалі все одно, що і як робиться. Тільки так це і слід сприймати, і тільки так на це слід реагувати лише силою.

— Гарантом безпеки "зернового коридору" виступила Туреччина. Ударом по Одеському порту Путін наголосив, що не боїться свого турецького колегу Ердогана?

–– З одного боку, так. З іншого боку, він показав, що будь-які домовленості або виконуються так, як він хоче, або взагалі не виконуються.

І третій, важливий, пункт — він показав, що Чорне море його — це те, чого домагалася Росія, починаючи з 2014 року, із захоплення Криму. Вони намагалися здобути абсолютну перевагу в Чорному морі навіть над територіальними водами країн НАТО.

— Але Ердоган теж живе за схожими принципами, невже він просто взяв і віддав Чорне море?

— Ердоган набагато хитріший, він ще нічого нікому не віддав, тому що турецьких кораблів там ще не було.

Протистояння розпочнеться тоді, коли турки вийдуть на пряму лінію вогню із росіянами. Тоді справді стане зрозуміло, наскільки сильно Ердоган готовий за це боротися, і наскільки готовий підігравати і Путіну, і Заходу одночасно.

Ердоган живе за правилами realpolitik ("реальної політики"), за правилами дуже цинічної, але, при цьому, дуже прагматичної геополітики. І тому ми ще побачимо, як його позиція зіграє у протистоянні автократії та демократії.

–– Якщо російський флот обстріляє якесь судно із зерном чужої країни, що ця країна може пред'явити Росії згодом?

— Це залежить від того, яка це країна, чи буде вона членом НАТО чи ні.

Але обстріл корабля у міжнародних водах, а особливо якщо це буде захід або обстріл у межах територіальних вод однієї з держав, зазвичай це вважається актом оголошення війни.

Але я маю сумніви, що Путін зараз зважиться на відкриту ескалацію конфлікту саме з НАТО. Він зараз по суті перевіряє реакцію Заходу.

–– А яка реакція у Заходу?

— Швидше за все, це буде боксерська реакція. Чому? Тому що зараз відповідальними за безпеку "зернового коридору" у Чорному морі, окрім Туреччини,

також є англійці. І ми знаємо, що британці тримають у режимі повної бойової готовності свій флот, який знаходиться перед Чорноморськими протоками у Середземному морі, і вони готові надати додаткові кораблі.

Я думаю, що саме британці реагуватимуть найбільш жорстко. Тобто як мінімум симетрично. Якщо росіяни завдадуть ударів, попереджаючи про можливе бойове зіткнення, британці абсолютно спокійно можуть завдати ударів у відповідь. Якщо Ердоган, таки, наважиться до кінця грати у свою геополітику, він також здатний завдавати таких ударів.

— Флоту Британії та Туреччини, які знаходяться в Чорному морі, достатньо для того, щоб боротися з флотом РФ у Чорному морі?

— Якщо я не помиляюся, угруповання британців, яке знаходиться в Середземному морі, і як мінімум, яке може там посилитися — це, фактично, одна авіаносна група. А авіаносна група незрівнянно найпотужніша за Чорноморський флот.

Одна авіаносна група країни НАТО по-своєму потенціалу можна порівняти майже з 50% усього флотського потенціалу Російської Федерації.

Кінець Путіна

–– За заявою директора ЦРУ Вільямса Бернса, діагнози про серйозні хвороби Путіна – фейки. Чи відомо як насправді?

–– Мені здається, що повідомлення Бернса було більше повідомленням про те, що не треба сподіватися на те, що тільки смерть чи хвороба Путіна вирішить усі наші питання. Потрібно розуміти, що це надовго, і треба розуміти, що це більш системна робота, аніж "давайте все помолимося, і Путіну стане різко гіршим".

Повідомлення Бернса потрібно сприймати це як зняття рожевих окулярів у багатьох американських журналістів, які вважали, що все зав'язано на Путіні, і з Путіним все припиниться.

–– Уявімо, що Путін помер. Його статки зараз оцінюються в 200 млрд дол., як ці гроші ділитимуться, хто на них точитиме свій зуб?

— Явно виступає клан розвідки, це в першу чергу — [директор ФСБ Росії] Микола Патрушев. А також окремо можна говорити про військових під головуванням [міністра оборони РФ] Сергія Шойгу. Великі олігархи, які контролюють економіку, а також ті, хто контролює пропагандистські медіа.

— Виходить, смерть Путіна вигідна всім?

— Так чи інакше — так.

Починаючи з 2008 року, коли він створив буквально з нічого вторгнення в Грузію, було очевидно, що він збільшує грошові потоки. Ці потоки збільшились і після 2014 року. А зараз, крім збільшення цих потоків, він також збільшує і свій власний бюджет, тому що більша частина грошей держави витрачається на підтримку самого режиму.

Зараз, коли Путін і всі до нього наближені все більше і більше потрапляють під західні санкції, — вихід з-під цих санкцій або, як мінімум, усунення головної перешкоди для такого виходу (тобто самого Путіна), буде вигідно більшості з тих, хто його оточує.

Майбутнє санкцій

–– США вже на фінішній прямій за визнанням Росії державою-спонсором тероризму. Що дасть Україні та світу цей статус для РФ?

— Перше — це абсолютна ізоляція Росії всім демократичним світом. Цей статус закриває будь-яку економічну співпрацю з Росією. Цей статус закриває візи всім росіянам.

Друге — він ускладнить процес зняття санкцій, бо тепер санкції будуть підв'язані не під певні події чи дати, а під цей статус.

Третє це покаже Росії, що назад їй дороги немає. Захід їм узвозу не дасть.

— Тобто визнання Росії країною, яка підтримує тероризм, це навіть гірше, ніж санкції?

–– По суті, це санкції, але закріплені на дуже гарному та солідному фундаменті.

— Якщо війна закінчиться прямо зараз, то санкції з Росії знімуть?

–– Ні, не знімуть. І це очевидно вже самі росіянам, тому більшість санкцій підв'язані під, по-перше, контрибуцію та репарації для України з боку Росії, по-друге –– під повне повернення територій, як мінімум, станом на 24 лютого. Перший пункт Росія точно не збирається виконувати, отже, і санкції не будуть зніматися.

Читайте також: Чому Путін боїться Заходу та навіщо йому глобальна війна зі США (ВІДЕО)

Прямий ефір