Слухання у справі про захоплення кораблів у Керченській протоці: чого вимагає Україна (ВІДЕО)
В Арбітражному суді в Гаазі цього тижня почалися слухання у справі "Україна проти РФ" про події листопада 2018 року, коли російські прикордонники напали на українські військові кораблі поблизу Керченської протоки. Сьогодні, 12 жовтня, у справі виступила представник української сторони — директор Департаменту міжнародного права Міністерства закордонних справ Оксана Золотарьова, повідомляє "Дом".
Представниця України розкритикувала виступ Росії, що відбувся напередодні, і нагадала імена всіх 24 захоплених українських моряків.
"Росія позбавила їх волі на 9,5 місяців, утримуючи далеко від родин. Росія ставилася до них як до злочинців, помістивши їх у жахливі умови сумнозвісної в'язниці "Лефортово" і змушуючи сидіти в клітках у російських судах. Вся моя країна і весь світ спостерігали за цими жахіттями Це справа — про мужніх українських моряків. Саме їх Росія заарештувала, тримала під вартою і переслідувала в межах кримінального провадження. І вони заслуговують на правосуддя", — сказала Золотарьова.
Україна вимагає надання компенсації морякам, які провели в полоні понад дев'ять місяців, зокрема за зіпсоване здоров'я. Також Україна, як держава, має отримати компенсацію за пошкоджені росіянами військові кораблі.
"Коли норми міжнародного права порушуються, в пошуку справедливості та відповідальності ми звертаємося до мирних засобів врегулювання суперечок. Саме тому Україна звернулася в цей Арбітражний трибунал", — наголосила Золотарьова.
Українська сторона також наполягає на тому, що відповідно до Конвенції ООН з морського права Арбітражний суд має юрисдикцію для розгляду даної справи і притягнення Росії до відповідальності.
Напередодні у суді виступала сторона РФ. І вона заперечує юрисдикцію арбітражу в Гаазі за позовом України.
Другий раунд дебатів відбудеться 14 і 15 жовтня. Рішення Арбітражного суду очікується через шість місяців.
Читайте також: Підсумки 12 жовтня: саміт Україна — ЄС, справа Медведчука та перший регіон у "червоній" COVID-зоні (ВІДЕО)
Нагадаємо, в травні 2019 року Міжнародний трибунал з морського права зобов'язав Російську Федерацію негайно звільнити військовослужбовців, а також повернути кораблі. 7 вересня того ж року між Україною та Росією відбулося взаємне звільнення утримуваних осіб у форматі 35 на 35, під час якого, зокрема, були звільнені 24 українських моряки.