Скільки ракет залишилося в РФ і що зупинить Путіна: інтерв'ю із ізраїльським військовим експертом Ігалем Левіним

Ілюстрація: gettyimages.com

Коли Путін оголосить війну Україні. Що глобально змінить ліквідацію Путіна. На який період війни РФ вистачить ракет. Про це в інтерв'ю в межах марафону FREEДОМ на телеканалі UA говоримо з військовим експертом, офіцером Армії оборони Ізраїлю Ігалем Левіним.

Імовірність зміни "спецоперації" на війну

— Постійно мусується тема, що Путін найближчим часом замість своєї "спецоперації" таки має оголосити війну Україні. Оголосить він її чи ні?

— Постійно говорять і про оголошення війни, і про загальну мобілізацію в Росії. Але найближчим часом цього не станеться.

На це вказує створення їхніх типу добровольчих батальйонів. Вони знайшли таку альтернативу. Тому що оголосити війну означає оголосити воєнний стан, означає оголосити загальну мобілізацію тощо. А інфраструктура у Росії не підготовлена до цього.

Я нагадаю, що Росія є членом ООН і постійним членом Ради безпеки ООН. А ООН забороняє воювати. Саме тому, зокрема, у Росії — СВО, "спеціальна військова операція". А якщо вони оголошують війну офіційно, то й країни світу можуть оголосити...

Далі. У Росії виросло нове покоління людей, яке не виховувалося у цій парадигмі військового табору. Коли як за СРСР було обов'язково "октябренок" — піонер — комсомолець, обов'язкові у школі уроки військової справи тощо. Як було в Радянському Союзі, живемо всі бідно, але готуємося до великої війни з імперіалістами США, і якщо почнеться ця війна, вона буде ядерною. І вся структура готувалася для цього. Усі радянські фабрики, заводи могли витримати ядерний удар. Усі станції метро готувалися як сховища під час ядерних ударів.

— Якщо буде оголошено війну, то звичайних росіян змусять іти воювати в Україну незрозуміло за що?

— Очевидно. Але в будь-якому разі їм треба буде якось це подати населенню. Якщо Путін оголосить війну та загальну мобілізацію, йому потрібні будуть вагомі аргументи, що справді Росія в небезпеці. Не всі ось ці байки про якусь уявну війну з НАТО. Це не мотивуватиме людей. Потрібно показати полчища, легіони ворогів, що вони вторглися, наступають. Але цей сценарій дуже фантастичний. Але якщо раптом таке станеться, мені важко уявити, що у Москві люди бігтимуть у військкомати.

— Припустимо, завтра оголошує Путін війну. Що змінюється у самій армії Російської Федерації?

— Найголовніше — там люди не зможуть просто так звільнятися у запас, як це зараз відбувається. Зараз, якщо ви на території Росії і ви контрактник, то ви не зобов'язані брати участь у цій "операції", ви можете просто вийти з контракту. Ну, позбавлять вас якоїсь премії, зарплати, чи ось як уже з'явилися у них "дошки ганьби" для відмовників... Але ж ви живі залишитеся. І ви не дезертир, бо немає військового стану.

А якщо це війна та воєнний час, то так, ви дезертир. Ви всі — військовозобов'язані, ви не зможете піти з контракту.

До речі, це одна із причин, чому вони не виводять свої сили на ротацію з України. Тому що якщо вони їх виведуть, люди просто втечуть зі служби.

Як це було у ситуації під Києвом. Коли вони їх вивели з-під Києва, там 20-25%, тобто чверть усіх, взагалі просто пішла, сказали: "Ну нафіг, ми не хочемо цим займатися".

— Якою буде реакція НАТО у разі оголошення Путіним війни?

— Це гарне питання. Тому що, слідуючи ООН і всім домовленостям, воювати не можна.

Оголошення війни — це фактично порушення всіх можливих статутів, не статутів.

Очевидно, що прямої конфронтації не буде. Але я не відкидаю якоїсь операції. НАТО, звичайно, має сценарії на всі варіанти розвитку подій, включаючи навіть такі, що Росія захоплює країни Балтії. І відповідь на превентивний ядерний удар теж має.

Тому Путін намагатиметься уникати оголошення війни якраз для того, щоб не відкривати цю скриньку Пандори. Але він таки божевільний, тому все можливо. Але важко прогнозувати, як відреагує НАТО, бо кожен сценарій має свої умови.

Війна за Путіна і війна без Путіна

— Немає Путіна — немає війни? Чи все-таки немає Путіна, але війна триває, бо Патрушев...

— Ні, це не пов'язано. Якщо навіть приберуть Путіна, настане якесь тимчасове припинення вогню, якесь заморожування — це будуть тимчасові заходи.

Війна Росії та України зараз іде до повного розгрому або одних, або інших. Чи повністю буде знищено Україну, чи Росія має припинити своє існування саме в тому стані, в якому вона зараз перебуває.

— Тобто Путін уже не має значення?

— Ні, як уже не важливий? Він ніколи не був важливий. Так, це диктатор. Але ж він не сам по собі, воює ж не його особиста армія.

Там ФСБ контролює все. ФСБ має свої вежі, і більшість цих веж Кремля виступають за силові методи. А Путін уособлює лише тих КДБістів, які при владі. А загалом це величезна система. Вона не бачить себе поза концептом імперії, поза концептом війни, поза концептом мілітаризації. І звичайно, не бачить себе в концепті, що поряд існує демократична незалежна Україна.

— Тобто якщо прибираємо цей гвинтик — Путіна, то система сама не ламається? Вона навіть не почне кульгати?

— Кульгати вона може почати. Але ми точно не знаємо, що саме на самому Путіні зав’язане. Ну, спочатку почне кульгати, війна може затихнути. Але далі все одно вона поновиться.

Війна буде поки що одночасно: перше — існує Росія в нинішньому форматі, у форматі імперської реваншистської свідомості. І друге — поки Україна існує як незалежна, суверенна та прозахідна держава.

Скільки ракет залишилося у Росії

— У місті, де я зараз живу, сирени повітряної тривоги включають набагато рідше. Це в Росії ракети починають закінчуватись чи що?

— Сучасні — так. А якщо навіть не закінчуються, вони якусь частину зберігають на випадок великих заворушень.

А старих радянських у них багато, і вони їх навіть виготовляти можуть. Виробляти не в тих кількостях, щоб там бомбити сотнями.

Але зниження кількості ракетних ударів пов'язане з тим, що насправді ракети закінчуються. Але закінчується — це не означає, що завтра це закінчиться повністю. ЗМІ часто це подають: ракет умовно залишилося на місяць, і за місяць обстрілів не буде.

Ні, старими радянськими ракетами (Х-22, ламповими 1950-1960-х) вони можуть роками обстрілювати, хоч 10 років. Припустимо, 10 ракет на день можуть надіслати, а не 100 ракет. Але це також небезпечно.

І вони їх далі вироблятимуть. Просто в умовах санкцій вони їх вироблятимуть за допомогою Ірану, який також під санкціями.

Так, інтенсивність ракетних ударів знизилася, вона знижуватиметься далі, але не зникне повністю.

Ризик ядерного удару

— Захід уже не боїться ядерної зброї Путіна?

— Боїться. І не лише ядерної зброї. Боїться взагалі концепту великої повномасштабної війни. Це порушує робочу обстановку глобального ринку.

— Ось Росія вже дістала зі сховищ старі радянські ракети і деякі з них збиваються з курсу і вибухають ще на території РФ. То в якому ж стані вони мають тоді ядерні боєголовки? Можливо, що вони теж не в тому стані, в якому бажає їх бачити Кремль?

— Є така гіпотеза, що весь ядерний щит Росії — це також "потемкинская деревня" (історія про бутафорські села, які нібито були збудовані за вказівкою князя Потьомкіна вздовж маршруту Катерини II під час її поїздки 1787 року до Північного Причорномор'я, — ред. ).

Це таке питання, яке ніхто не хоче перевіряти. Але ймовірність досить висока, що не все спрацює як слід, не всі компоненти.

Хто захоче завдавати пробного удару? Навіть якщо завдати попереджувального ядерного удару по Росії, то вона встигне відправити один-два підводні човни, щоб доплисти до США і пустити по їхніх містах пару ядерних боєголовок.

Тут у чому різниця? Запобіжний удар Заходу має на увазі ядерний удар не по містах Росії, а по військових об'єктах ядерного базування. Тобто мета — знищити ядерний потенціал ворога. Але на помсту від Росії можна отримати ядерний удар вже по містах.

Тож ніхто не хоче перевіряти.

Бліц опитування

— НАТО воюватиме за Україну?

— Усе можливо. Імовірність зараз мінімальна, але вона не нульова.

— Чи вистачить зброї США та Європи для швидкої перемоги України?

— Зараз — ні. Її потрібно виробляти. Якщо почнуть її виготовляти, то вистачить.

— Назвіть три характеристики, якими армія України та армія Ізраїлю схожі між собою.

— По-перше, берегти своїх солдатів. Це видно, що командування України намагається не бути як Росія, тобто не "м'ясники". Ми бачимо — виводять підрозділи, зберігають, не кидають їх у "котли" тощо. Ізраїльська армія теж побудована за концептом, що життя своїх солдатів треба берегти.

Друге — спроба робити акцент на якості, а не на кількості. Тому використання різних сучасних систем, тобто "Хаймарси" (HIMARS), "Байрактари" (Bayraktar).

І третє — це підхід до загальнонаціональної мобілізації. В Ізраїлі, коли війна, — це справа всієї держави, всієї нації. Це не якась там як кажуть росіяни "спецоперація", коли воюють лише окремі та якісь найманці.

— Найбільша помилка військового командування Росії?

— Недооцінка ворога.

— Найбільша перемога Збройних сил України за цей період?

— Стратегічний рівень — вигнання ворога з-під Києва та з півночі країни. А на тактичному рівні — розгром ворога під Білогорівкою Луганської області, коли неодноразово розбивали російські підрозділи, які намагались форсувати річку Сіверський Донець.