Щодо державного фінансування виробництва телесеріалів, фільмів та документальних проєктів сучасної тематики

ДП "МПІУ" розпочало процес укладання договорів з переможцями мистецького конкурсу з відбору проєктів для виробництва художніх телевізійних серіалів, фільмів, телефільмів, документальних фільмів, серіалів та циклів, короткометражних фільмів та анімації, який відбувся у травні-червні поточного року. Станом на 19.07.2023 укладено 17 договорів на загальну суму понад 150 млн грн. Загалом у конкурсі перемогли 53 проєкти сучасної тематики від 32 вітчизняних продакшенів. Процес укладання договорів триває, інформація щодо кожного договору відображається в електронній системі публічних закупівель Prozorro.

Протягом кількох днів у вітчизняному медіапросторі та серед активної спільноти триває дискусія щодо державного фінансування українського кіносеріального виробництва для масового глядача під час війни. На жаль, опоненти часто припускаються фактологічних помилок або демонструють небезпечне в умовах війни нерозуміння важливості державної підтримки виробництва художнього контенту для культурного суверенітету країни та протидії російській пропаганді. Цим повідомленням уточнюємо факти та надаємо позицію ДП "МПІУ" щодо вмотивованості державного рішення.

Державне фінансування кіносеріального виробництва — це передусім відповідь на зростальний запит українських глядачів на контент сучасної тематики різних жанрів. Свідченням такого запиту є показники переглядів українських медіа, що транслюють неновинний контент, зокрема фільми та серіали, і показники переглядів такого контенту на YouTube-майданчиках.

Зокрема, спостерігаємо в українському сегменті YouTube загрозливу тенденцію до зростання переглядів російських серіалів, переважно комедій та мелодрам, в які Росія вкладає мільярди доларів і які м’яко просувають наративи "русского мира". Такий контент, на відміну від відвертої пропаганди, українці досі активно дивляться і, маємо це усвідомлювати, дивитимуться надалі, якщо ми не запропонуємо їм вітчизняну альтернативу з українськими наративами та бекграундом.

Для розуміння, станом на сьогодні, в першій 20-ці трендів українського сегмента YouTube бачимо комедію "Інтерни" з ненависником України Іваном Охлобистіним у головній ролі, комедію "Гусар" від російського Comedy Club з Гаріком "Бульдогом" Харламовим, кілька класичних мелодрам про складну жіночу долю "простих, добрих і милих" російських красунь, кілька розважальних програм.

День від дня назви проєктів можуть змінюватись, але ситуація є системною, оскільки глядач шукає контент, який би дав змогу психологічно відновитися та запобігав емоційному вигоранню.

Таким чином, виробництво актуального українського аудіовізуального контенту різних жанрів для широкої аудиторії під час повномасштабної війни — це не питання "розваги", а питання національної інформаційної та культурної безпеки, надважливе для розвитку креативної незалежності та протидії ворожій пропаганді, а також питання підтримки ментального здоров’я нації.

Тому в державному бюджеті на 2023 рік було передбачено кошти на підтримку вітчизняного кіносеріального виробництва для масової аудиторії, яке з початком повномасштабного вторгнення повністю зупинилось і досі майже не відновилося через брак коштів всередині цієї галузі національної індустрії.

У травні-червні відбувся мистецький конкурс, організатором якого стало ДП "МПІУ". На конкурс було подано 123 заявки, переможцями стали 53 з них. Загалом це понад 240 годин контенту, який вийде в ефірах різних українських телеканалів. Важливо, що механізм фінансування через інституції ДП "МПІУ" залишає за державою права на знятий контент.

Усі проєкти-переможці мистецького конкурсу, якого б жанру вони не були — від новорічної комедії до військової драми чи мелодрами — відбивають реалії нашого сьогодення і звертаються до різних сторін життя країни, що воює, та її громадян, і будуть зняті українською мовою. Серіали, фільми, документальні проєкти глядачі побачать в ефірі тих українських телеканалів, які зможуть забезпечити цьому контенту якнайширше охоплення через різні канали трансляції (ефір, кабель супутник, ОТТ-платформи, діджитал тощо). Частина прем’єр очікується вже цього року, більшість — наступного.

Відродження коштом держави національного кіносеріального виробництва — це також підтримка великої індустрії, до якої залучені тисячі людей: акторів, режисерів, операторів, сценаристів, гримерів, стилістів, звукорежисерів, продюсерів, фахівців інших професій.

Як повідомляли раніше, конкурс було оголошено на початку травня і тривав понад місяць. Загалом на розгляд художньої комісії було подано 123 заявки. Більшість із них — це художнє переосмислення реалій нашого сьогодення, історії нашої стійкості та героїзму. Участь у конкурсі могли взяти юридичні особи будь-якої форми власності, зареєстровані на території України, відповідно до чинного законодавства (серед учасників, кінцевих бенефіціарних власників або посадових осіб яких немає громадян Російської Федерації), а також фізичні особи-підприємці, зареєстровані на території України. З повним списком переможців можна ознайомитися на сайті ДП "МПІУ".

Відповідно до законодавства, оплата за укладеними договорами між ДП "МПІУ" та переможцем мистецького конкурсу здійснюється за фактично надані послуги після підписання актів приймання-передачі матеріалів та актів наданих послуг. Розрахунок на умовах попередньої оплати не здійснюється. Майнові права інтелектуальної власності на створені проєкти належатимуть державі Україна в особі ДП "МПІУ".

Прямий ефір