Що з робою? Про ваучери та принцип "гроші ходять за людиною" розповіла очільниця Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк

Юлія Жовтяк. Скриншот: kanaldim.tv

Рівень безробіття в Україні становить близько 30%. При цьому охочих здобути нову професію, або перекваліфікуватися — чимало. Тож у Державній службі зайнятості працюють за принципом "гроші ходять за людиною". Також тут видають ваучери на навчання українцям, старше 45 років. Як це працює, розповіла у "Ранку Вдома" директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Що таке "гроші ходять за людиною"?

— Це один з напрямків, за яким працює Державна служба зайнятості. Принцип "гроші ходять за людиною" — це видача безробітним сертифікату на навчання. Якщо людина зареєстрована в службі зайнятості як безробітна і хоче отримати перепідготовку, підвищення кваліфікації, або навіть змінити професію, вона може безплатно отримати сертифікат, обрати навчальний заклад та вчитися.

— Як безробітним допомагають обрати нову професію?

— Обирати напрямок можна після профорієнтації. В службі зайнятості є кар'єрний радник, який допоможе обрати саме той напрямок, який на сьогодні, по-перше, затребуваний, по-друге, підійде конкретній людині. Після того, людина обирає навчальний заклад. Якщо це іде під замовлення роботодавця, тоді укладається договір між роботодавцем, безробітним та службою зайнятості. Після завершення навчання, впродовж 15 робочих днів, роботодавець обов'язково має працевлаштувати цю людину.

Також людина може пройти навчання під самозайнятість. Після завершення курсів впродовж 30 днів вона має зареєструвати підприємницьку діяльність. Напрямок обирає сама.

Які існують форми навчання та яка їх тривалість?

— Тривалість абсолютно різна. Форми теж різні: очна, дистанційна, індивідуальна у роботодавця. Зараз дуже популярною є дуальна освіта: 70% часу — практична частина, 30% — теорія.

В середньому тривалість навчання професійно-технічної освіти триває приблизно чотири місяці. Якщо людина хоче підвищити кваліфікацію, то це один місяць.

В яких закладах та містах можна пройти навчання?

— Це можуть бути заклади вищої освіти, професійно-технічної освіти, а можна навчатися безпосередньо у роботодавця.

Також ми пропонуємо навчання в центрах професійно-технічної освіти Служби зайнятості. Маємо 11 таких центрів. На жаль, на сьогодні працює лише 8 з них. Це центри, які були створені саме для навчання дорослих, оснащені сучасною матеріально-технічною базою.

Ми співпрацюємо з роботодавцями, маємо кваліфікований склад викладачів, працюємо без канікул.

— Якщо навчання відбувається в іншому місті, чи компенсують безробітному витрати на проїзд, проживання?

— Якщо людина зареєстрована як безробітна у службі зайнятості, то їй компенсують проїзд та проживання.

Чи можна після проходження навчання відмовитись від роботи за фахом? Наприклад, людина навчалася, а потім вирішили змінити кваліфікацію.

— Якщо це йде під замовлення роботодавця, роботодавець обов'язково повинен взяти людину на роботу. Якщо роботодавець відмовляється, то змушений повернути кошти, які Фонд по безробіттю витратив на навчання цієї людини.

Якщо, наприклад, людина навчається під самозайнятість, вона впродовж 30 днів, має зареєструвати підприємницьку діяльність.

За статисткою 90-95% людей працевлаштовуються. Випадки, коли людина чи роботодавець повертає кошти, є, але це буває дуже рідко. Здебільшого у випадку, коли людина без поважних причин вирішила припинити навчання.

Є обмеження за кількістю людей, які можуть навчатися? Скільки безробітних людей вчилися у вас торік? 

— Немає обмежень. Щодо цифр, то торік у Державній службі зайнятості навчання завершили 48 тисяч осіб. До ковідного періоду за рік ми навчали 100-150 тисяч. Під час пандемії коронавірусу — приблизно 90 тисяч безробітних.

Тобто минулого року було дійсно мало людей, але нині попит зростає. Підвищився попит на навчання за ваучером.

— Що таке ваучер?

— Ваучер це навчання для людини старше 45 років, яка мала страховий стаж 15 років. Це робиться для того, щоб підвищувати конкурентоспроможність людини на ринку праці та полегшувати її працевлаштування після 45 років. допомагають

Наразі ми збільшили категорії людей, які можуть отримувати ваучер. Зокрема, додали категорії людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, учасників бойових дій, демобілізованих. На ваучер можуть претендувати також люди, які постраждали внаслідок російської агресії.

Ваучер — це документ, який дає людині право безоплатно отримувати перепідготовку або підвищення кваліфікації. Вартість такого ваучера 10 прожиткових мінімумів — майже 27 тисяч гривень.

— Які професії популярні серед охочих навчатися за ваучером?

— Людина обирає навчальний заклад з переліку, які ліцензовані Міністерством освіти та саму професію. Наразі є 70 професій і спеціальностей, за якими можна обрати ваучер. Можна зайти на сайт Державної служби зайнятості у рубриці "навчання" є інформація про ваучер. Там предметно вказані всі спеціальності, за яким можна пройти навчання. Далі особа вибирає навчальний заклад та отримує ваучер впродовж 90 днів.

Хочу сказати, що торік видали 180 ваучерів. В цьому році лише за три місяці — 1 300 ваучерів. Зараз попит на спеціальності "медсестринство", "кухар", "водій", "електрогазозварник".

До прикладу, якщо в електрозварювальника третій розряд, то він може отримати ваучер і безплатно підвищити свою розрядність. Після цього претендувати на інший рівень роботи з вищою зарплатою.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": Оточіть себе українською та перестаньте боятися, — засновниця онлайн-школи "Невгамовно" Анастасія Бречко

Прямий ефір