Санкції проти Росії та зброя для України: експерти коментують результати саміту G7

Саміт Великої сімки. Скриншот: kanaldim.tv

Дві паралельні реальності, два світи. Саміт Великої сімки за участі України та зустріч Путіна з Кімом Чен Ином. Президент Зеленський на саміті G7 — у центрі уваги. Країна у війні й світ має продемонструвати підтримку. Далі — питання зброї та ударів по території Російської Федерації, кажуть експерти. Які рішення ухвалено? Чи дійсно Велика сімка одностайна в українському питанні? Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Цей саміт був особливим. Це стало зрозуміло за кілька днів до початку заходу у ЗМІ з'явилася інформація про нові оборонні пакети для України та надання зброї. За день до початку вже офіційно під камери заявили про майбутнє підписання гарантій безпеки США. Країни з найсильнішими економіками продемонстрували, що вони на боці України.

"Завдяки цьому саміту G7 досягла історичного прориву. Після місяців інтенсивних дискусій ми погодили новий кредит Україні на суму 50 мільярдів доларів. Він буде виплачений не платниками податків, а внаслідок надходжень від заморожених російських активів у Європі та по всьому світу", — заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

Говорили не тільки про арештовані російські активи під час саміту, Країни Заходу ввели санкції й проти Московської біржі.

"У росіян виникли проблеми з вільною конвертацією долара, яким торгували на біржі. Вони навіть зупинили торги. Згодом й китайські банки почали обережно ставитися до конвертації", — каже політолог Тарас Загородній.

Китай — країна, яку теж постійно згадували на саміті. Велика сімка, звинувачує Піднебесну у співпраці з Росією, насамперед в оборонно-промисловому комплексі.

"Близько 80% компонентів російського озброєння, потрібного для ведення бойових дій, надходять від китайських компаній. Саме тому Велика Британія запровадила санкції проти китайських компаній, які втручаються в нашу демократію. Велика Британія та інші країни уже наклали санкції на китайські компанії за сприяння російській оборонній промисловості", —  додав Ріші Сунак.

Все більше китайських компаній можуть потрапляти в санкційні списки, резюмує політолог Тарас Загородній.

"Навіть ті, хто дуже цього не хотів. Росія перетворюється для Китаю на такий отруйний фрукт", — вважає політолог.

Росія — величезний ринок для Китаю. Піднебесна намагається скористатися можливістю, а ще протистояти НАТО. Україна ж, навпаки, прагне стати частиною Євроатлантичного Альянсу. Та поки країна у війні, такий сценарій малоймовірний. Тож потрібно посилювати обороноздатність. Гарантії безпеки — одна з можливостей.

"Це найсильніша угода з Америкою за всі 33 роки нашої незалежності. Є частина угоди, яка юридично зобов'язує сторони, є абсолютно корисні деталі по ППО та літаках", — резюмував президент України Володимир Зеленський.

До зустрічі приєдналося 50 країн, які не є членами НАТО і Великої сімки.

"Ми збираємося залишатися разом стільки, скільки буде потрібно. Що стосується плану, то цей план, який зараз розробляється. Ми обговорюємо з нашими українськими друзями, яким саме він має бути. У нас є великий рух у цьому напрямку, ми маємо його контури", — заявив президент США Джо Байден.

Як щодо їх розширення? За словами речника Пентагону, США дозволили бити американською зброєю по всій лінії кордону, а не лише поблизу Харківщини. Чи можливо вберегти країну від нової агресії?

"Якщо Сполучені Штати Америки та Велика Британія гарантують нашу безпеку, як гарантували її Швеції та Фінляндії в проміжок їх вступу до НАТО, то це варіант, який підходить. Можливе це працюватиме краще, ніж НАТО", — резюмував політолог Тарас Загородній.

Головний підсумок саміту Великої сімки — збільшення систем протиповітряної оборони та гарантії надання збройної допомоги. Зокрема, бронетехніки для лінії фронту.

Читайте також: Чи може Україна протистояти російській тактичній авіації — роз'яснення експерта 

Прямий ефір