Росія навмисно йде на ескалацію конфлікту, — військовий експерт про блокування місії ОБСЄ на Донбасі

ОБСЕ. Фото: osce.org

Дії Росії щодо Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ на окупованій частині Донбасу свідчать про наміри РФ загострити збройний конфлікт. Про це в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом" заявив військовий експерт, директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко, коментуючи блокування роботи СММ ОБСЄ в окупованому Донецьку.

Він зазначив, що з самого початку роботи СММ ОБСЄ на сході України Російська Федерація і підконтрольні їй окупаційні війська здійснювали протидію спостерігачам місії. Їх не допускали для моніторингу на об'єкти, до неконтрольованої Україною ділянки українсько-російського кордону, часто не дозволяли фіксувати інформацію про обстріли та порушення Мінських угод тощо.

Зараз протидія ще більш посилилася.

"Останні події, пов'язані з відмовою Москви продовжити роботу місії ОБСЄ (в пунктах пропуску "Донецьк" і "Гуково", — ред.), відмовою від міжнародного моніторингу подій — це курс на ескалацію. Це виражено і в заявах російських політиків, зокрема про те, що в разі вступу України до НАТО Росія буде на це реагувати", — зазначив Кочевенко.

Експерт вважає, що таким чином Росія готується до загострення ситуації, й тому намагається мінімізувати моніторинг ОБСЄ за цими процесами.

"Росія навмисно йде на ескалацію конфлікту, і в цих умовах незалежні спостерігачі, які можуть зафіксувати цю підготовку, їй не потрібні", — наголосив він.

Повна версія інтерв'ю: Блокування роботи СММ ОБСЄ в ОРДО — чи чекати на ескалацію конфлікту: "5 вопросов" з Юрієм Кочевенком

Нагадаємо, місія СММ ОБСЄ діє на Донбасі з липня 2014 року і передбачає постійний моніторинг українсько-російського кордону.

Зокрема, спостерігачі ОБСЄ працювали на російських пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк" на кордоні з Україною (тимчасово неконтрольована Україною ділянка кордону в Донецькій області). Зокрема тут співробітники ОБСЄ здійснювали контроль щодо недопущення переміщення російських військ і озброєння на окуповану територію. Термін дії мандата ОБСЄ в пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк" закінчувався 30 вересня 2021 року. Росія відмовилася продовжувати термін перебування тут спостерігачів місії.

Крім того, з 15 жовтня СММ ОБСЄ припинила роботу в окупованому Донецьку з міркувань безпеки. Це рішення пов'язане з блокуванням свободи пересування спостерігачів місії — представники "ДНР" не дозволяють співробітникам СММ ОБСЄ залишати готель Park Inn, в якому розташований офіс ОБСЄ.

17 жовтня члени НВФ також заблокували спостерігачів СММ ОБСЄ в готелі в окупованій Горлівці (Донецька обл.). Але тут з часом збройні люди зняли оточення.

Читайте також: Збройне оточення готелю: у Донецьку продовжують блокувати діяльність ОБСЄ (ВІДЕО)

Прямий ефір