Росія намагається залишитись гравцем на ядерному полі й не втратити величезний ринок ядерного палива, — експертка про ситуацію на ЗАЕС

Олена Паренюк. Скриншот відео: kanaldom.tv

У ситуації на Запорізькій атомній електростанції винна лише РФ. Ніхто за здорового глузду не може обстрілювати атомну станцію, що працює. Таку думку сьогодні, 31 серпня, висловила в ефірі марафону на телеканалі FREEДОМ радіобіологиня, кандидатка біологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк.

"Все те, що відбувається, тут не так про Україну, як про те, що Росія — один із найпотужніших операторів ядерних енергоблоків у світі. Мало того, що вона оператор, у її державній власності перебуває компанія "Росатом", яка, зокрема, продає ядерне паливо до дуже багатьох країн, де побудовано ядерні реактори за схемою "Росатома". Наразі з Україною відбувся кейс West in house, у нас конформація паливних зборок в американського типу реакторах і в російського типу реакторах, вона різна. Тобто вона різної форми, і вважалося до 2014 року, що West in house не може зробити паливні зборки тієї форми, яка нам потрібна. Але наразі ми не користуємося послугами "Росатому", а використовуємо всі ті, власне кажучи, ядерні енергоблоки, які були побудовані в Радянському Союзі, що показує, що West in house може безпечно продавати до України паливо та паливні зборки тієї форми, яку робить "Росатом", — сказала вона.

Тому, за словами Паренюк, якщо МАГАТЕ порадить своїм країнам-членам, які генерують електроенергію та купують паливо в Росії, що варто купувати не в Росії, а в якихось інших виробників ядерного палива, Росія втратить величезний ринок.

"І тому, власне, все, що відбувається, відбувається зокрема для того, щоб Росія не втратила ринок, щоб вона залишилася гравцем на ядерному полі, і для того, щоб країни продовжували купувати в неї ядерне паливо", — заявила експертка.

Радіобіологиня вважає, що якби МАГАТЕ реагувала на ситуацію на ЗАЕС, починаючи від моменту її захоплення ЗС РФ 5 березня, поточної небезпечної ситуації можна було б уникнути.

"Якби місія МАГАТЕ відбулася раніше, якби міжнародна спільнота більш активно реагувала на ті загрози, які були на Запорізькій атомній станції від 5 березня, ситуації, яка є зараз, можна було б уникнути. Тобто не потрібно було б всій країні ставати експертами у кількості та концентрації йодиду калію, яка має бути у твоїй щитовидній залозі. Люди, матері, які зараз годують дітей грудьми, вони вже знають, скільки вони мають випити йодиду калію для того, щоб він з'явився в молоці, для того, щоб немовлята себе й не потравили, і водночас щоб зменшити кількість радіоактивного йоду в щитовидній залозі. Так не повинно бути, це сюрреалізм. Тому питання, швидше, не так і не лише до України, але й до міжнародної спільноти, до публіки, яка має активніше залучатися до контролю бюрократичних організацій, які мали б контролювати ядерну безпеку. Але, на жаль, скажімо, ефективність їх могла б бути більшою", — резюмувала Олена Паренюк.

Читайте також: Співробітники ЗАЕС повідомляють про тортури та насильство з боку російських окупантів, — Паренюк

Нагадаємо, раніше Паренюк розповіла, що МАГАТЕ — міжнародна організація, яка має гарантувати, що атом залишиться мирним. Місія МАГАТЕ, яка відвідає Запорізьку атомну електростанцію, захоплену російськими окупантами, залишається нейтральною, — враховано побажання обох сторін — України та Росії.

Прямий ефір