"Росія має бути повністю ізольована": інтерв'ю з главою МЗС Литви

Габріелюс Ландсбергіс. Фото: radiosvoboda.org

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс в ексклюзивному інтерв'ю для телеканалів UA та "Дом" заявив, що Росія має бути повністю ізольована, і досягнення цієї мети — безперервний процес. Також Ландсбергіс наголосив, що війна РФ проти України відродила НАТО.

— Кілька місяців тому ви виголосили сильну промову в штаб-квартирі НАТО, в якій вимагали запровадити жорсткі санкції проти Росії та повністю відмовитись від російської нафти. Через кілька місяців відчуваєте, що ситуація змінилася, і чи ви задоволені нею?

— Нам вдалося досягти певних домовленостей у межах Європейського Союзу. Але, як ви розумієте, домовлятися між 27 країнами — не дуже просте завдання. Таким чином, говорячи про це, ми досягли певних речей, і Росія страждає від тих санкцій, які нині введені проти неї. Ми судимо про це із реакції, яку всі чуємо з Москви.

Але питання в тому, чи маємо ми зупинятися. Я думаю, що ні. Ми маємо йти далі. І Росія має бути повністю ізольована.

— Як вважаєте, коли відбудеться ця повна ізоляція?

— Це безперервний процес. Всі ми, знаєте, українці, литовці, поляки, хто б не тиснув сильніше за інших, ми повинні прагнути цього.

— На саміті у Мадриді ми побачили нову концепцію, стратегію НАТО. Ви задоволені цим документом? Особисто відчуваєте, що тепер Альянс точно захищатиме вашу країну ув разі безпрецедентної агресії РФ?

— Що ж, у документі чітко сказано, що кожен дюйм території НАТО буде захищений. Це обіцяв американський президент, коли був у Варшаві. І є певні елементи бачення того, як це буде здійснюватись. Тож я маю сказати, що так, я задоволений на даний момент. Ми дуже багато працювали, щоб досягти цього результату. Чого ми хочемо бачити зараз, то це практичних результатів. Політична воля є. І тепер маємо побачити її практичні результати.

— Українська делегація заявила, що працює над цим документом із партнерами. Чи проводитимуться консультації з українською стороною, перш ніж розпочнеться реалізація цього документа?

— Ми завжди працюємо з нашими українськими друзями та партнерами з цього приводу та з низки європейських питань. І я маю на увазі, що це безперервний процес.

 — Можливо, ви відчули б себе впевненішими, якби у вашій країні базувалася більша кількість військ НАТО?

— Безумовно, ми розраховуємо на бригадне розгортання, яке плануємо здійснити, оскільки маємо обіцянку від наших німецьких партнерів, вони планують це зі свого боку. Тож тепер ми маємо переконатися, що готові їх прийняти. Тому що це потребує також великого фінансування та підготовки.

— Про який конкретно розмір контингенту йдеться?

— Нині ми маємо батальйон. Його можна збільшити до бригади, що приблизно втричі більше.

— Цього буде досить?

— Це насамперед засіб залякування, серйозний засіб залякування, а також засіб захисту. Це означає, що він зможе захищати територію, на якій розташований.

— Як ви ставитеся до заяви президента Зеленського на саміті? Українська делегація згадала, що він був у першій панелі дискусії. Чи означає це щось мовою дипломатичних кіл?

— Абсолютно. Війна Росії проти України не лише показала справжнє обличчя Росії, але й відродила НАТО. Вже чотири роки триває дискусія, якою є мета Альянсу, чи потрібен він нам взагалі, яке його майбутнє. Знаєте, президент Макрон назвав НАТО "Альянсом із мертвим мозком". Але війна відродила НАТО.

Я думаю, що звернення Зеленського було дуже сильним. Його основний посил був у тому, що це війна не лише України. Це вже війна НАТО, вона проти НАТО. Якби не Україна, метою була б країна НАТО. Тож це покладає на нас велику відповідальність, на плечах Альянсу — важливе завдання: допомагати Україні. Тому що ви ведете нашу війну.

— А як зараз бачите ситуацію з біженцями з України в Литві? Вони продовжують переїжджати до вашої країни?

— До нас приїжджає не так багато людей. Потік переважно зупинено. Ми бачимо, що досить багато людей повертається, а деякі люди вважають за краще залишитися. Поки що складно сказати, чи є зараз тенденція конкретна, чи всі прагнуть повернутися, чи хтось залишиться. Але ми намагаємося якнайбільше піклуватися про всіх, зокрема про тих, хто має намір залишитися.

— Неодноразово ми чуємо, що люди в Європі говорять, що через санкції у них великі рахунки. Ваша країна також постраждала від цього? Ви вважаєте, що цієї ціни достатньо, щоб покарати Росію?

— По-перше, це не через санкції, а через війну. Ви знаєте, ми маємо бути дуже конкретними та чіткими щодо наративів. Отже, хто винен. Винні не санкції. Росія розпочала війну. На неї були накладені санкції, отже, винна Росія. Припинять війну — санкції знімуть.

Хочу сказати, що нам не потрібно так сильно фокусуватися лише на Україні та її проблемах, коли ми говоримо про економіку. Ми вміємо вирішувати питання без тиску на Україну. Вміємо вирішувати енергетичні питання, продовольчі. Ми зможемо це зробити. Це можливо. Важливо не тиснути на Україну, мовляв, якщо війна закінчиться, тоді в нас були б нижчі ціни і в нас було більше газу і більше палива, що завгодно. Ми можемо це зробити і без Росії.

Якщо хочемо ізолювати РФ, потрібно знайти нових партнерів, от і все. Вочевидь це складно. Усі мають це визнати. У Литві дуже висока інфляція, і ми бачимо способи, як із нею боротися. Уряд створює нові програми, щоб допомогти людям, які страждають від високих цін. Знову ж таки, головне рішення — не працювати з Москвою, а з іншими партнерами.

Прямий ефір