Росія краде в Україні зерно та метал, а з Судану вивозить контрабандою золото — дані розслідування (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Pixabay

На території України країна-агресор краде чи знищує українське зерно, шантажуючи світ голодними бунтами. За даними американської дослідницької організації "Ініціатива з вивчення російського піратства", було підтверджено близько пів сотні випадків крадіжки понад пів мільйона тонн української пшениці, кукурудзи, ячменю. Крадуть і метал. За даними розслідувачів, Росія вивезла з території маріупольського комбінату "Азовсталь" 11 тис. тонн української металопродукції, інформує "Дом".

У суботу 30 липня ліванські ЗМІ повідомили про те, що прокуратура країни в порту Триполі затримала на 72 години сирійське судно Laodicea. Дозвіл на це отримало посольство України в Лівані. Як стверджують у відомстві, на борту суховантажного судна — вкрадене в Україні зерно. Його росіяни завантажили 27 липня в одному із портів раніше окупованого Криму.

"Судно прибуло з кримського порту, закритого для міжнародних вантажних перевезень, з 5000 тонн ячменю та 5000 тонн пшениці, вилученими, як ми підозрюємо, з українських запасів", — йдеться в пояснювальній записці посольства України в Лівані щодо корабля Laodicea.

Випадки крадіжки Росією на території України розслідують слідчі американської організації "Ініціативи щодо вивчення російського піратства" (ISRP). У своєму звіті вони вказують на пів сотні підтверджених фактів крадіжки українського зерна на понад пів мільйона тонн.

Слідчі також встановили, що Росія забрала понад 11 тис. тонн української металопродукції на загальну суму понад 166 млн дол. Здебільшого його вивозять із тимчасового окупованого Маріуполя з комбінату "Азовсталь".

"Крадіжка та знищення сотень тисяч тонн зерна та іншої сільгосппродукції тільки збільшать втрати у цій війні й перекинуться на багато країн, які залежать від українського зерна. Крадіжка української сталі дасть Росії кошти для утримання своїх військ, зброї та припасів та продовження війни або безпосередньо, або через продаж разом із вкраденим зерном іншим державам чи приватним особам", — йдеться у звіті "Ініціативи щодо вивчення російського піратства" (ISRP).

Під виглядом експорту печива Росія краде золото в Судані, щоб фінансувати війну в Україні. Про це повідомляє CNN із посиланням на свої джерела. Автори розслідування пишуть, що на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в аеропорту Хартума, столиці Судану, був затриманий російський вантажний літак. За документами, борт був завантажений "печивом", але коли його перевірили, під коробками зі здобою виявили близько тонни дорогоцінного металу.

"Цей лютневий інцидент, про який кілька офіційних суданських джерел розповіли CNN, є одним із щонайменше 16 відомих російських рейсів контрабанди золота з Судану, третього за величиною виробника дорогоцінного металу в Африці, за останні півтора року", — писала CNN у статті "Росія краде золото в Судані, щоб підтримати військові зусилля Путіна в Україні".

Далі в статті, посилаючись на високопосадовців Судану та США, йдеться, що Росія налагодила контакти з військовим керівництвом африканської держави, яка й дозволила вивозити з країни золото. Натомість Росія надає політичну та військову підтримку. Наприклад, минулого року вона підтримала в країні військовий переворот, під час якого було повалено перехідний цивільний уряд. Займається цим питанням бізнесмен Володимир Пригожин, наближений до російського президента Володимира Путіна. Він є спонсором ПВК "Вагнер", його бійці постачали до Судану зброю та навчали місцеву армію.

"61-річний чоловік, який перебуває під суворими санкціями, контролює тіньову мережу компаній, до якої входить Wagner, воєнізоване угруповання, пов'язане з передбачуваними тортурами, масовими вбивствами та пограбуваннями в кількох охоплених війною країнах, включаючи Сирію та Центральноафриканську Республіку. Пригожин заперечує зв'язок з "Вагнером", — повідомляється у статті видання CNN "Росія краде золото в Судані, щоб підтримати військові зусилля Путіна в Україні".

За оцінками CNN, золото з Судану вивозили контрабандою в обхід митних правил, і йдеться про суми на мільярди доларів.

"Більшість інсайдерських джерел CNN стверджують, що близько 90% золота, що видобувається в Судані, вивозиться контрабандою. Якщо це правда, це складе близько 13,4 млрд дол. золота, яке було продано в обхід митних правил, що потенційно може призвести до втрати сотень мільйонів доларів у державних доходах. CNN не може самостійно перевірити ці цифри", — повідомляє видання у тій самій публікації.

Розслідувачі додали, що крадіжка суданського золота допомагає Росії обходити західні санкції та підтримувати фінансування війни, розв'язаної проти України.

Читайте також: У Маріуполі окупанти готуються вивезти вкрадене зерно з порту, — Андрющенко

Прямий ефір