Річниця Катинської трагедії та перейменування Київського державного університету — 5 березня в історії 

Зустрічаємо вівторок, 5 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

5 березня 1933 року в США були оголошені так звані банківські канікули. Таке рішення демократ Франклін Рузвельт прийняв на другий день свого президентства у зв'язку з економічною кризою. Банки у країні не працювали тиждень. За цей час Конгрес схвалив закон про надзвичайну допомогу фінансовим установам. Результатом ініціативи Рузвельта стало укрупнення банківської системи, ліквідація дрібних установ і, зрештою, вихід держави з Великої депресії. 

85 років тому у Київському державному університету було присвоєно ім'я Тараса Шевченка. Подію присвятили до 125-річчя від дня народження відомого українського поета. Шевченко мав безпосередній зв'язок з одним з найкращих навчальних закладів України, зокрема, працював у Тимчасової комісії з розгляду давніх актів у Києві, яка діяла спільно з університетом. З лютого 1847 року навіть був призначений викладачем малювання навчального закладу. Також серед робіт Тараса Шевченка є низка замальовок Червоного корпусу Київського університету. 

5 березня — річниця Катинського трагедії. Навесні 1940 року радянські спецслужби у Катинському лісі поблизу російського Смоленська розстріляли близько 22 000 польських військовополонених. Згідно з таємним рішенням Політбюро, їх вважали контрреволюційними елементами, які були загрозою для радянської системи. Розстріли відбувалися також в Калініні, Харкові, Києві, Мінську та, ймовірно, інших містах. Європейський суд з прав людини визнав масовий розстріл відкладенню воєнним злочином часів Другої світової війни. 

5 березня 1946 року Вінстон Черчилль вжив свій відомий вислів "залізна завіса". Це сталося під час історичної промови колишнього прем'єра міністра Великої Британії в американському місті Фултон. Термін часів холодної війни характеризував розділення Європи на дві сфери впливу з одного боку, світ демократії, а з іншого — тоталітарний. Період "залізної завіси" тривав понад 40 років. Її кінцем стало падіння Берлінської стіни. 

Цього дня 1970 року набрав чинності Договір про нерозповсюдження ядерної зброї. За два роки до цього багатостороння міжнародна угода була схвалена Генеральною Асамблеєю ООН і відкрита для підписання в столицях і ядерних державах Москві, Вашингтоні та Лондоні. Головна мета документа — заборона поширення ядерної зброї, роззброєння та право на мирне використання атомної енергії. Наразі учасниками договору є понад 190 країн, зокрема, Україна. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір