Надії на житло: як просувається справа про вибух будинку на київських Позняках

Последствия взрыва в доме на Позняках. Скриншот видео: kanaldom.tv

Смертельний вибух у мікрорайоні "Позняки" в Києві прогримів 21 червня 2020 року. Цей день став останнім для п'ятьох жителів столичної десятиповерхівки в спальному районі по вулиці Соломії Крушельницької. Слідство встановило причину НП — вибух газу. 40 сімей залишилися без квартир, лише кілька з них на цей момент отримали житло. Решта постраждалих поки ще чекають допомоги від держави. І ось, майже через рік, названі підозрювані. Які подробиці розслідування трагедії, і як сьогодні живуть люди, що втратили все в результаті вибуху, — дізнавалися журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Експертиза

Колишня мешканка будинку Марина Писаненко про те, що трапилося, дізналася від подруги. Та побачила сюжет у новинах і надіслала SMS: "Як там твої батьки?". Марина відразу ж почала телефонувати рідним у надії, що всі живі, і трагедія їх не торкнулася. Квартира була на 7 поверсі — в епіцентрі вибуху. На щастя, батьків на момент трагедії не було вдома: мама поїхала на дачу, батько теж пішов у справах...

За кілька тижнів до вибуху співробітники "Київгазу" знімали газові лічильники з квартир у цьому будинку та встановлювали замість них технологічні перемички. Саме ці дії й стали, за версією слідства, причиною вибуху.

"За даними експертизи, саме встановлення ось цієї технологічної перемички призвело до витоку газу, і як наслідок — руйнування квартири", — говорить прессекретарка прокуратури міста Києва Надія Максимець.

Надія Максимець. Фото: kanaldom.tv

Щоб провести експертизу, на місці події необхідно було із сотень деталей зібрати докази причин трагедії. Після цього вдалося встановити й підозрюваних.

"За результатами досудового розслідування підозри були оголошені службовим особам компанії "Київгаз". Коло підозрюваних було визначене за результатами судової експертизи, яка проводилася з моменту події фактично до оголошення підозр. Серед службових осіб, яких підозрює прокуратура у скоєнні правопорушень, — перший заступник голови правління компанії, директор однієї з філій, двоє головних інженерів і начальник служби охорони праці", — деталізує Надія Максимець.

Крім того, прокуратура збирається вручити підозру ще одній фігурантці, яка брала участь в узгодженні інструкції встановлення перемичок — це колишня співробітниця "Київгазу", вона звільнилася практично відразу після трагедії і, за даними слідства, зараз перебуває на тимчасово окупованій частині Луганської області.

"Зараз підозру оголошено за ст. 272 Кримінального кодексу, вона передбачає як обмеження свободи, так і позбавлення волі на строк до 8 років", — уточнює Надія Максимець.

У самій компанії "Київгаз" від коментарів відмовляються, пояснюючи це тим, що поки тривають слідчі дії, компанія не може нічого говорити.

"Справу ще не передано до суду, поки що тільки підозри пред'явлені п'ятьом підозрюваним", — говорить потерпіла Марина Писаненко.

Марина Писаненко. Фото: kanaldom.tv

Підозрювані все ще працюють у компанії "Київгаз". Їх не усунули. Вдень вони ходять на роботу, а ввечері та вночі відбувають домашній арешт. Свою провину вони відмовилися визнавати.

"Першому заступнику голови правління обрано особисте зобов'язання, всім іншим — домашній арешт у нічний час. Серед підозрюваних — не прості працівники, які проводили цю перевірку та заміну лічильників. Йдеться про посадових осіб, які безпосередньо брали участь у розробці, в узгодженні технологічної інструкції , на підставі якої і була проведена заміна газових лічильників на технологічну перемичку", — пояснює Надія Максимець.

Нові квартири

Сьогодні постраждалими визнані 40 сімей. Їм завдано матеріальних збитків на суму понад 53 млн грн. У результаті вибуху люди втратили своє житло. Гроші, за словами постраждалих, їм виплатили, але більшість жити у квартирах не може.

"Ми отримуємо матеріальну допомогу на ремонт у розмірі 2925 грн на квадратний метр нового житла. І відразу практично після вибуху ми отримували матеріальну допомогу на кожну сім'ю в розмірі 50-80 тис. грн залежно від ступеня тяжкості. Ми отримали всі ці суми. Питання вже за квартирами", — описує сьогоднішню ситуацію Марина Писаненко.

Людям одразу ж після трагедії вручили сертифікати на нове житло, однак комплекс, де розташовані ці квартири, все ще будується. А постраждалі досі живуть "на валізах".

"Ми зараз проживаємо в соціальному гуртожитку", — розповідає інша колишня мешканка зруйнованого будинку Тетяна.

Тетяна. Фото: kanaldom.tv

Займаються видачею квартир потерпілим представники Офісу президента. І вже є хороша новина для постраждалих: до кінця місяця всі отримають квартири і зможуть почати робити ремонти.

Збиток нанесений і власникам автомобілів, які були припарковані біля цього будинку — вибух був настільки потужним, що десятки машин були пошкоджені. Власники цих транспортних засобів, за словами прокуратури Києва, також можуть розраховувати на компенсацію матеріального збитку.

Прямий ефір