Радіаційна небезпека в ОРДЛО і майбутнє Чорнобилю: "Официальный разговор" із міністром Романом Абрамовським

Роман Абрамовский. Фото: Facebook

В середині лютого очільник української делегації в ТКГ Леонід Кравчук заявив, що окупаційна адміністрація ОРДЛО не відкачує воду з радіаційної порожнечі, яка виникла після ядерного вибуху на території шахти "Юний комунар". Як наслідок, радіація потрапила у водні горизонти регіону.

Чи загрожує регіону екологічна катастрофа, і коли Чорнобильська зона стане повністю безпечною — розповів міністр захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України Роман Абрамовський в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Ірина Твердовська.

— Чи існує радіаційна загроза на сході України?

— У 1979 році на шахті "Юний комунар" відбулося технологічне використання ядерного заряду — приблизно 0,3 кілотонни. Була створена порожнеча, щоб попередити масштабні викиди металу. Після цього передбачалося постійне спостереження за цими порожнечами і суха консервація — постійна відкачка води. Все це проводилося, був моніторинг до окупації частини Донецької та Луганської областей.

Після цих подій інформацію про те, що відбувається на шахті "Юний комунар" Україна не отримувала, а фахівці туди не допускалися. Українським фахівцям, а також представникам ОБСЄ і МАГАТЕ (Міжнародного агентства з ядерної енергетики, — ред.) було відмовлено у доступі на територію шахти для дослідження та моніторингу того, який режим водовідведення застосовується. За нашою інформацією, із сухої консервації шахта перейшла в мокру консервацію, тобто — затоплення. Наскільки об’єктивною є ця інформація, зараз сказати складно, тому що доступу до шахти немає. Якщо це так, то через гідравлічний зв’язок між шахтами води можуть потрапляти з порожнеч у інші порожнечі, тобто переходити в інші стовбури шахт. Чим це закінчиться — можна тільки припускати.

Якщо це так, то це глобальна проблема, яка вимагає уваги світової громадськості. Але фейкові адміністрації, які існують на непідконтрольних територіях, не пропускають нікого зі світових експертних організацій на територію шахти. Все, що ми можемо робити — контролювати радіаційний фон, радіаційне забруднення ґрунтів і води.

— Які результати спостережень?

— Наразі все в нормі.

Радіаційний фон в Донецькій і Луганській областях ми проконтролювали востаннє на початку березня. Всього контролювали його двічі: 17 лютого і 5 березня. Проконтролювали, відібрали зразки ґрунтів і води — поверхневих і підземних вод. Поки що все в нормі. Наскільки довго триватиме цей стан норми, припустити складно.

Для того, щоб зрозуміти, який там стан і які проблеми нас можуть очікувати, потрібно отримати доступ до шахти. Бажано, щоб його отримали Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ або фахівці МАГАТЕ.

— Чи можна вплинути на окупаційну адміністрацію, щоб отримати доступ до шахти?

— Така робота ведеться. Це питання порушується на засіданнях Тристоронньої контактної групи. Також інформацію про загрозу екологічної катастрофи на Донбасі ми озвучуємо на міжнародних зустрічах.

— Наскільки глобальною буде екологічна катастрофа, якщо врахувати найгірший сценарій? Чи можна її порівняти з Чорнобилем?

— Я б так не глобалізував — різні потужності. У будь-якому випадку, все, що стосується радіації, радіаційної небезпеки для жителів, має підлягати максимальній увазі з боку і офіційних органів, і громадських організацій. Принаймні, контроль і доступ до цієї інформації має бути забезпечений. Україна, наприклад, ратифікувала Орхуську конвенцію про доступ до екологічної інформації. Ми чітко виконуємо всі її аспекти. Звичайно, складно очікувати того ж від "Л/ДНР".

— Яку відповідь дала МАГАТЕ після звернення України?

— МАГАТЕ готова підключитися до цієї роботи, і в квітні передбачається візит президента МАГАТЕ в Україну. Звичайно ж, ці питання також обговорюватимуться.

— Що стосується Чорнобиля, які процеси відбуватимуться там?

— Зараз відбувається процес зняття з експлуатації ЧАЕС. Крім того, триває будівництво центрального сховища відпрацьованого ядерного палива. Здійснюється перевезення відпрацьованого ядерного палива зі сховища вологого типу в нове сухе сховище. Цей процес триватиме 11 років.

Зараз ми вибираємо підрядника для будівництва сховища осклованих ядерних відходів. Буде побудовано найсучасніше сховище, тому що зараз ці відходи ми змушені відправляти в Росію.

Відбувається ревіталізація зони, природа буяє, незважаючи на масштабні пожежі, які були в минулому році. На території зони відчуження діє Чорнобильський радіаційно-біосферний заповідник, який демонструє, як природа відновлюється без участі людини. Природа там буяє.

— Який там радіаційний фон?

— Абсолютно нормальний. Трохи вищий, ніж в Києві, наприклад. Є, звичайно, місця трохи більш забруднені — де випадала плямами радіація — там здійснюється постійний контроль.

— Тобто Чорнобиль безпечний?

— Не можна сказати, що він безпечний, допоки там є потенційно небезпечні об’єкти. Над четвертим енергоблоком ЧАЕС зведений об’єкт "Укриття", і в цьому енергоблоці є високоактивні елементи. Наше завдання — повністю зняти з експлуатації станцію, і зробити Чорнобиль екологічно безпечною системою.

Медіа-партнери
Прямий ефір