Проєкт "Спортивні Амбасадори" запрацював в Україні: як ветеранів залучають до реабілітації спортом

Проєкт "Спортивні Амбасадори". Скриншот: kanaldim.tv

ГО "Повернись живим!" за підтримки посольства США в Україні, у партнерстві з ГО "Ігри Інвіктус Україна" реалізувала проєкт "Спортивні Амбасадори". Фонд відібрав для участі у проєкті 20 учасників. З липня до жовтня вони проходили навчання, зокрема, з адаптивних видів спорту, тренерської підготовки, менторства та лідерства. Нині амбасадори не лише агітують займатися спортом, а й створюють в областях ветеранські комюніке. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Андрій Кучер — доброволець. Воював поблизу Мар'їнки у складі 79-ї окремої десантно-штурмової бригади. Після російської атаки отримав осколкове поранення плеча.

"Ніхто не готується бути пораненим. Ми більше готові померти, аніж бути пораненими. Через два тижні я рвався воювати, бо мені здавалось, що мене підлатають і все буде добре. Насправді все було інакше. Мені поставили титанову пластину. Осколки зі мною тепер на все життя. Тому мене списали", — розповідає ветеран Андрій Кучер.

Чоловікові знадобився понад рік, аби зрозуміти, що він вже не зможе воювати. Зараз ветеран повертається до цивільного життя. У цьому йому допомагає біг. Це було захопленням Андрія ще до початку повномасштабного вторгнення.

"Я вийшов зараз на дистанцію півмарафон 21 кілометр, але моя мета це виключно марафон. Є над чим працювати", — зізнається Андрій Кучер.

У травні громадська організація "Повернись живим!" запустила важливий проєкт "Спорт Амбасадори". З 70 заявок на участь у проєкті відібрали 20-х ветеранів та ветеранок, які отримали поранення або травми, але реабілітувалися завдяки спорту.

Підготовка спортивних амбасадорів тривала пів року. Ветеранів навчали лідерства, психологічній допомозі та знайомили з адаптивними видами спорту. Зокрема, Андрій Кучер навчився стріляти з лука зубами, адже його права рука не відновила функціональність.

"Є американець, який стріляє з луку виключно ногами, бо в нього немає рук. Він перемагає. Наша діяльність спрямована на те, щоб довести, що немає бар'єрів та перешкод в тому, щоб повертатись до здорового способу життя", — пояснює ветеран.

Під час навчання амбасадори проходили практику в реабілітаційних центрах по всій Україні. Вони познайомили з адаптивними видами спорту понад 400 ветеранів. 40 із них вже зареєструвалися на перші у своєму житті змагання.

"Суть таких ветеранських змагань полягає в тому, щоб долучати людей до такої реабілітації. Міністерство ветеранів прогнозує, що після перемоги в Україні буде майже чотири мільйони людей, які дотичні до військової сфери. Відповідно питання соціального забезпечення ветеранів, питання їхні реабілітації вийде на новий рівень. Тому, ці змагання, на мою думку, мають бути в кожній області", — резюмує Андрій Кучер.

Змагання з адаптивних видів спорту, як от "Ігри Нескорених" — це спосіб зробити ветеранів видимими. Після навчання спортивні амбасадори формуватимуть нову волонтерську спільноту та організовуватимуть свої проєкти для популяризації адаптивних видів спорту.

Також цікаво: Бійці ЗСУ проти бійців НАТО: про участь адаптивних атлетів-ветеранів в Games of Heroes розповіли Роман Линдов та Данііл Копілевич

Прямий ефір