Протимінні "Павуки" — розробка українця Ігоря Єфименка

Ігор Єфіменко показує, як носити протимінне взуття. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Харків'янин Ігор Єфименко разом з командою технологів на базі власного підприємства виготовляє протимінне взуття саперам. Впродовж 13 років його підприємство займалося ремонтом автівок та виготовленням запчастин. Після 24 лютого 2022 року "Український ресурсний центр" почав виготовляли бронежилети, шоломи, лопати та глушники. Згодом технологи розробили та отримали сертифікати на особливе взуття, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Харківське підприємство "Український ресурсний центр" на чолі з Ігорем Єфименком впродовж 13 років займалися ремонтом автівок та виготовленням автомобільних запчастин.

"До початку війни в штаті було 220 осіб. Торговельний майданчик — це великий склад автозапчастин. Промислове виробництво. Ми виробляємо ресори", — розповідає підприємець, волонтер Ігор Єфименко.

Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення Ігор Єфименко разом з тими працівниками, які залишилися в місті, повернулися до роботи. Попри постійні обстріли, чоловіки працювали, адже люди потребували допомоги.

Ремонтували автобуси, щоб вивозити людей. Безплатно, поза чергою, ремонтували "швидкі", пожежні машини, бензовози, волонтерські вантажівки. Окрім ремонту автівок, шукали автозапчастини. Дзвінок від офіцера поліції змінив напрямок роботи компанії.

"Каже, нам були потрібні ресори, щоб ми їх різали й вставляли в бронежилети. Вони мали захист, але захотіли підвищити клас. Це було таке швидке рішення. Я тоді запропонував послуги зварювальників, технологів. Так почали працювати", — каже Ігор Єфименко.  

Воїнам потрібні були бронежилети. Ігор Єфименко зрозумів, що потужностей його підприємства вистачить на власне виробництво. Відтоді волонтери виготовили сотні бронежилетів четвертого і п'ятого класу захисту. Потім робили все, що просили захисники: шоломи, лопати та навіть глушники на різні види зброї.

Взимку підприємець задумався над виготовленням протимінного взуття для саперів. Ідея виникла після трагічного випадку, який трапився з родичем, який наступив на протипіхотну міну. Шокований новиною чоловік взявся за роботу.

Ігор Єфименко. Скриншот: kanaldim.tv

Спочатку працював над ідеєю створення броньованих устілок. Однак процес виготовлення виявився складним, а сама устілка не практичною. Пізніше сапери передали зразок протимінного взуття канадської компанії. За цим зразком, але за власною технологією, команда Ігоря Єфименка розробили український аналог і назвали його "Павуки".

"Це взуття на чотирьох лапках, як у павучка. Лапки віднесені від стопи по сторонах. Нижній корпус має пологу форму, щоб розсіювати вибухову хвилю. Всі елементи виготовлені з пластику або з композитних матеріалів", — пояснює волонтер.

Завдяки конструкції епіцентр вибуху віддаляються від ноги сапера. Так можна уникнути травматичної ампутації кінцівки. Кожен прототип винахідники випробовували на полігоні та отримали державні сертифікати якості.

Для виготовлення "Павуків" команда використовує 3D-принтери. Починали з одного пристрою. Тоді на виготовлення пари такого взуття потрібно було три тижні. Щоб пришвидшити виробництво, обладнали окремий цех, де зараз одночасно працюють 45 принтерів.

"Це така лабораторія 3D-друку. Там є система кондиціонування, фільтрації повітря. Там не все так легко, як пишуть в інтернеті. Здається, що принтер сам собі працює, але це не так. Треба, щоб деталі друкували інженери", — резюмував підприємець Ігор Єфименко. 

Колективу вдалося збільшити об'єми виробництва. Зараз підприємство може виготовляти 12 пар протимінного взуття на день. На цьому вони не зупиняться. В команди Ігоря Єфименка ще багато чудових ідей, які належатимуть в перемогу України.

Читайте також: Евакуація, розвідка, доставка боєприпасів та провізії: Михайло Федоров показав універсального наземного робота Sirko

Прямий ефір