Призов кримчан в армію РФ — чим загрожує та чи можна ухилитися: інтерв'ю з адвокатом Миколою Полозовим

Илья Витюк. Фото: ukraine30.com

Кримчан кличуть на військову службу до російської армії. Це вже 13-та призовна кампанія за час окупації українського півострова.

"Починаючи з 2015 року, російська окупаційна адміністрація вже провела на півострові 12 призовних кампаній, незаконно призвавши близько 28 тис. осіб, а 1 квітня 2021 року розпочинає чергову призовну кампанію. Незгодних із примусовим призовом кримчан окупаційна адміністрація піддає кримінальному переслідуванню, що також є порушенням Четвертої Женевської конвенції", — йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України.

У програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" ситуацію прокоментував російський адвокат Микола Полозов, відомий за багатьма справами українських політв'язнів в Росії.

Ведучий програми — Дмитро Сіманський.

— Ми говоримо про призов кримчан до російської армії. Наскільки це взагалі законно?

— З точки зору міжнародного права, це пряме порушення Четвертої Женевської конвенції, а точніше — її статті 51, яка забороняє державі-окупанту на окупованій території здійснювати призов для відбування військової служби у своїй армії, або іншим чином залучати до військової діяльності осіб, які перебувають на окупованій території. Тобто це пряме порушення норм міжнародного права.

— Наскільки це співвідноситься з російським законодавством? Кримчани для російської влади — це росіяни беззастережно?

— Скажімо так, ті, хто мешкав на момент початку окупації постійно в Криму або був там зареєстрований відповідно до законодавства РФ — автоматично отримали громадянство РФ. І таким чином, на них поширюються ті права й ті обов'язки, які існують у громадян РФ. Знову-таки, це з точки зору влади РФ. Тому в цьому випадку відмова від призову трактується російською владою, як кримінальний злочин, а саме, стаття 328 КК РФ "Ухилення від проходження військової та альтернативної цивільної служби".

— Виходить, що тоді російське Міноборони може кримчан-призовників і в Сибір відправити служити, і в будь-які війська? Тобто вони йдуть разом із усіма служити в російську армію?

— Так. Йдеться про те, що їх примусово будуть вивозити з території півострова на материк, що є ще одним порушенням Четвертої Женевської конвенції. І служити вони будуть там, куди їх розподілять. Якщо Росія буде вести якісь війни, у кримчан є великий шанс опинитися на цих війнах за межами Росії, зокрема.

— Наскільки мені відомо, не всі кримчани мають велике бажання служити в російській армії. Що загрожує так званим ухильникам, і наскільки взагалі є шанс у призовників відмовитися від військової служби?

— Що стосується можливого покарання, то це стаття 328 Кримінального кодексу РФ. І за цією статтею максимальне покарання за ухилення від призову на військову службу становить до двох років позбавлення волі.

Що стосується можливості не служити, то, звичайно, існує досить широкий перелік можливих відстрочок, законних підстав для звільнення — як правило, за станом здоров'я, або для тих, хто займається наукою та інше, але в кожному конкретному випадку потрібно предметно розбиратися.

— Чи можуть молоді люди виїхати, наприклад, на материкову частину України, і таким чином уникнути призову?

— Звичайно, можуть. Яких-небудь спеціальних обмежень для виїзду призовного віку не існує. Однак важливо розуміти, що в такому випадку це може бути розцінено владою РФ, як спроба ухилення. І будь-які несприятливі наслідки теж можуть бути.

— Наскільки взагалі охоче кримчани йдуть служити?

— Ті, хто схильний до державної пропаганди, напевно, з більшим бажанням йдуть на службу до Збройних сил РФ. У людей, які критично ставляться і до російської влади, і до окупації, напевно, є менше бажання служити в російській армії, тим паче, що її зброя може бути повернута проти українців в якийсь момент.

— З точки зору права, міжнародного права — що може загрожувати кримчанам, які відслужили в російській армії?

— Що стосується солдатів-строковиків, то якщо вони не виконували будь-яких злочинних наказів, то їм нічого не загрожує. Тому що призовники — це завжди підневільні люди.

Якщо людина йде в армію за контрактом, то, звичайно ж, вона підписує необхідні угоди, має договірні зобов'язання. І якщо вона здійснює будь-які злочини проти України, проти громадян України, то, найімовірніше, стосовно неї може бути передбачена відповідальність кримінального характеру, зокрема.

— Чи є успішні кейси, коли кримчани ухилилися або відмовилися служити в російській армії?

— Як правило, про такі успішні кейси намагаються нікому не повідомляти, щоб не накликати на себе біду.

Прямий ефір