Вирок через коня та "Жаба" під підозрою: як в Україні борються зі "злодіями в законі"

Операция по задержанию "воров в законе". Фото: npu.gov.ua

Хотів повернути гроші за коня, а отримав термін. Пенсіонер із Сум засуджений до трьох років умовно за те, що привернув до вирішення спору не поліцію, а кримінальника на прізвисько "Жаба" — праву руку одного з найбільш відомих українських "злодіїв у законі" — "Льори Сумського". Першому зараз загрожує тюремний термін, і другий теж нещодавно потрапив під санкції української влади. Як політична воля, закон і професіоналізм формують єдиний антикримінальний "кулак" в Україні — тему вивчали журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Низка затримань

Протягом останнього року правоохоронці провели понад 70 затримань кримінальних авторитетів. У травні співробітники Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіціі за підтримки Офісу генпрокурора заарештували двох найвпливовіших із них, за оцінкою правоохоронців, — "Умку" та "Лашу Свана". Їх звинувачують в організації розгалуженої мережі злочинних груп.

"Це був вплив на "кримінальних авторитетів", так званих "смотрящих", розподіл злочинних коштів — так званого злочинного "общака". І створення злочинного угруповання в цілому", — говорить перший заступник голови Національної поліції України Євген Коваль.

Євген Коваль. Фото: kanaldom.tv

За даними оперативників, обидва затриманих отримали свій "кримінальний статус" за підтримки топпредставників російського криміналу. "Лаша Сван" у Росії сидів за зберігання наркотиків і підробку документів, а у 2008 році став героєм комічної ситуації.

Тоді "авторитети" зібралися покататися на теплоході "Москва" та попутно обговорити проблеми кримінального світу. Єдиним, хто спробував утекти, побачивши групу захоплення, став саме "Лаша Сван" — стрибнув за борт і спробував піти вплав. Втім, втеча не вдалася.

У 2021 році вже українські поліцейські затримали "Лашу" в готелі Дніпра, а його напарника "Умку" — дорогою до аеропорту. Він планував покинути Україну чартерним рейсом. За інформацією правоохоронців, затримані смикали за злочинні нитки чи не в кожному регіоні України.

"Умка" — представник так званого новітнього або сучасного злочинного світу. Він був "коронований" у Санкт-Петербурзі у 2014 році й, перебуваючи в статусі "злодія в законі", жодного разу не затримувався правоохоронцями", — уточнює Євген Коваль.

Засилля бандитів із російським корінням спостерігається в Україні з 2014 року, говорить очільник комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський. До цієї ситуації, за його словами, доклали руку спецслужби Кремля.

"Завдяки ФСБ Росії, багато "злодіїв у законі" спеціально закидалися, делегувалися до України, щоб дестабілізувати ситуацію", — говорить Монастирський.

Очищення від "паханів"

Очищати Україну від кримінальних елементів і так званих "паханів" почали рік тому з Києва. Тоді Верховна Рада ухвалила революційний закон про відповідальність за злочини, вчинені злочинною спільнотою. До законодавства ввели поняття "злодій в законі" та "сходка".

"На жаль, дуже часто "злодії в законі" ставали політиками або контролювали політиків. І це серйозне питання — що не могли ухвалити подібні закони в жодному з минулих парламентів, бо дуже часто великі групи депутатів були лояльні до того чи іншого "злодія в законі", — наголошує Денис Монастирський.

Начальник Департаменту стратегічних розслідувань НПУ Руслан Марчук переконаний — закон став реальним істотним перетворенням у боротьбі з "кримінальними авторитетами".

"Цей закон став революційним у боротьбі з організованою злочинністю. Він став для нас додатковим важелем та інструментом у викоріненні цього явища", — говорить Марчук.

Вже оголошено про підозру шести "злодіям у законі". За оновленим кримінально-процесуальним кодексом, їм інкримінується ч. 1 ст. 255 (керівництво злочинними організаціями та координація їхньої діяльності). За словами очільника профільного парламентського комітету, бандитська система реально захиталася. А ось правоохоронці та їхні родини отримують погрози.

"Це дуже серйозний прорив. Зараз керівникам тих служб у поліції, які займалися та продовжують займатися розробкою цього процесу, виділена державна охорона, їхнім сім'ям загрожує небезпека. Реально надходить багато загроз", — розповів Денис Монастирський.

Денис Монастирський. Фото: kanaldom.tv

Перший вирок

Тим часом винесений і перший вирок. Щоправда, відповідальність поки що поніс не сам "злодій в законі", а людина, яка звернулася до нього за "послугами". Пенсіонер із Сум Микола Островерхов засуджений до трьох років умовного ув'язнення за те, що попросив про допомогу не правоохоронців, а кримінальника.

Влітку 2020 року чоловік придбав коня, але тварина навідріз відмовилося їздити у візку. Покупець хотів повернути свої гроші назад, однак продавець не погодився. Розсерджений Микола вирішив звернутися за допомогою, як він каже, до "друга дитинства".

"Серьога, кажу, поможи моєму горю. Немає в тебе там знайомих у Харкові? Шакали кинули мене на коня. Він і каже: "А номер телефону маєш? Давай зателефоную!". Я йому дав номер телефону. Не знаю, не буду брехати, про що він там з ними говорив, я цього не можу сказати", — розповідає пенсіонер.

Микола Островерхов. Скріншот відео: kanaldom.tv

За версією слідства, однокласником Миколи виявився кримінальник на прізвисько "Жаба", за плечима якого три судимості, отримані ще за часів СРСР. Зараз він володіє високим статусом у злочинній ієрархії регіону, є правою рукою одного з великих українських "злодіїв у законі" — "Льори Сумського", впливового на всьому пострадянському просторі.

"Почав дзвонити жінці, погрожуючи застосуванням фізичного насильства. "Ми тебе вб'ємо, вивеземо тебе до лісу, тебе не знайдуть", і так далі. Загрози жінка сприймала серйозно. Вона розуміла, що є загроза її життю та здоров'ю", — розповідає про деталі ситуації прессекретарка прокуратури Сумської області Наталія Науменко.

У справу втрутилися правоохоронці, які почали документувати факти злочинного впливу. Власника коня затримали, й лише завдяки щиросердному зізнанню замість трьох років в'язниці Микола отримав умовний термін. Підозру вручили й "Жабі". За інформацією "Право на право", 64-річний авторитет перебуває у лікарні на тривалому лікуванні.

"Його дії кваліфіковані як поширення злочинного впливу та спонукання особи до виконання зобов'язань. Це тяжкий злочин. Якщо підозрюваний "кримінальний авторитет" дасть будь-які свідчення про своїх посібників, спільників, то вони однозначно не залишаться без покарання, якщо буде зібрано достатньо доказів", — уточнює Наталія Науменко.

Наталія Науменко. Скріншот відео: kanaldom.tv

Санкційний список

"Льора Сумський" теж відтепер не може спати спокійно. Він потрапив до списку громадян, проти яких українською владою введені персональні санкції. У травні рішенням РНБО та указом президента були заблоковані активи 557 міжнародних злочинців. Більшість із них перебувають за межами України, а кількість бандитів, які перебувають у країні на волі, наразі скоротилася вдвічі.

"Сьогодні ми зробили все, щоб ця цифра дорівнювала нулю. Найближчим часом і назавжди", — акцентував президент України Володимир Зеленський.

Санкційний список та база міжнародних злочинців, із якою працюють правоохоронці, також служать перешкодою для потрапляння кримінальних елементів на територію України. Наприклад, із країни видворили бандита "Зюзю" та не допустили через кордон "Самвела Московського" — останнього у 2017 році судили в Україні за вимагання та незаконний обіг зброї.

"Зюзя"
"Самвел Московський"

"Я думаю, що "кримінальний авторитет" повертався на територію України, розуміючи, що санкційні списки ще не опубліковані. Він приїжджав, щоби встигнути розподілити ролі серед своїх злочинних угруповань, розібратися з активами, рухомим і нерухомим майном, забрати, можливо, якісь кошти, документи або ще щось, а потім залишити Україну", — уточнює перший заступник голови Нацполіціі Євген Коваль.

Однак задум "Самвела" не вдався. Маючи інформацію про його бекграунд — особу з таким "кримінальним шлейфом" прикордонники не пропустили.

"Це і є яскравий приклад того, що Україна вже не є притулком для злочинних елементів із різних країн. І ми тепер також жорстко реагуватимемо на їхні дії. Не лише в межах кримінально-процесуального законодавства, а ще й у межах санкційних списків. Ми не витрачатимемо час і зусилля на документування їхньої злочинної діяльності, розкриття злочинів, які вони вчинили, а превентивно не дамо їх здійснити на території України", — доповнює Коваль.

Очільник комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський уточнює: лише пару років тому Україна була одним із топмісць для "злодіїв у законі", а сьогодні вони їдуть до інших країн.

"Сьогодні злодії в законі їдуть до інших країн, Туреччина — одна з найбільш популярних. Але буквально два роки тому найпопулярнішою країною Європи була Україна, куди їхали "злодії в законі", — говорить Монастирський.

Однак розслаблятися ще рано. Боротьба з кримінальним світом може тривати не один рік. І зараз на порядку денному — питання протидії криміналу в місцях позбавлення волі.

"Певні установи виконання покарань не мають "смотрящих". Вони відмовляються ними ставати, розуміючи, що через якийсь час їм буде оголошено підозру та додасться великий термін відбування покарання", — розповідає Євген Коваль.

Втім, нерідко "злодії в законі" все ж поширюють свій злочинний вплив навіть із в'язниць. Можливі контрзаходи зараз опрацьовуються фахівцями спільно з кримінально-виконавчою службою.

"Повинні бути окремі зони або блоки в існуючих зонах для "злодіїв у законі". Вони повинні бути ізольовані від всіх інших. Якщо вони перебувають у загальному середовищі, то не буде припинений злочинний вплив, який вони мають", — переконаний Денис Монастирський.

Приклад такої в'язниці є у Грузії. На околиці Тбілісі розташована єдина у світі виправна установа, де утримуються суто "злодії в законі". Будівля надійно захована за корпусами МВС і високим залізним парканом.

Виправний заклад для "злодіїв в законі" в Грузії
Виправний заклад для "злодіїв в законі" в Грузії

Денис Монастирський упевнений, що затримання та підозри "злодіям у законі" та "кримінальним авторитетам" — лише початок боротьби з організованою злочинністю. І на цьому фронті дуже важливо знешкодити саме ватажків.

"Підхід знизу не вирішує питання. Ви можете висмикнути одну людину, яка краде автомобілі, на її місце прийде друга, третя, п'ята, десята. Тому що це місце закріплене за певною бандою, скажімо так. У районі може стати безпечніше, тільки коли зникне злочинний вплив так званих "смотрящих", — акцентує він.

Відсутність "злодіїв у законі" та "кримінальних авторитетів" у регіонах дасть однозначний позитивний сигнал суспільству. Прихильники так званої "злочинної субкультури" вже зараз розуміють неминучий результат злочинних дій. А тому — хочеться вірити, що вони не підуть шляхом своїх "кураторів".

Прямий ефір