Переваги та особливості цифрових COVID-сертифікатів: "Утро Дома" з Катериною Чорногоренко

Катерина Чорногоренко. Фото: kanaldom.tv

Україна приєдналася до ініціативи ЄС щодо запровадження цифрових COVID-сертифікатів. У разі вакцинації, ПЛР-тестування чи клінічного одужання українці можуть претендувати на створення цифрового документа.

Як відбувається отримання COVID-сертифікатів, скільки часу діє цифровий документ і що робити тим, хто не користується цифровими послугами держпорталу "Дія" — розповіла менеджерка проєктів Міністерства цифрової трансформації України Катерина Чорногоренко в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський та Анна Кузіна. 

— Які зараз в Україні справи із COVID-сертифікатами?

— Влітку 2021 року Україна приєдналася до ініціативи Європейського Союзу щодо імплементації цифрових COVID-сертифікатів. Що це означає для українців, усіх нас? Те, що у випадку з трьома подіями у житті людини — це вакцинація, проведення ПЛР-тестування або клінічного одужання від COVID-19 — людина може отримати цифровий COVID-сертифікат, який підтверджує цю подію у житті людини. Це вакцинація однодозовою або дводозовою вакциною, негативний ПЛР-тест та клінічне одужання.

Кожен із цих трьох документів має різний термін дії. Сертифікати вакцинації діють 365 днів, ПЛР-тестування діє до 72 годин. Сертифікат про одужання діє 180 днів, згідно з правилами, які впроваджені в Європейському Союзі та дзеркально відбиті у постанові Кабінету міністрів в Україні. Ці сертифікати дають можливість безпечно подорожувати. Безпечно і для людей тієї країни, куди їдуть українці, і для самого мандрівника, бо якщо людина вакцинована, вона має можливість перенести COVID-19 у легшій формі. Сам факт вакцинації не захистить на 100% від потенційного захворювання, але дасть можливість у дуже легкій формі перенести коронавірус.

Тому коли людина летить до іншої країни, показуючи цифровий сертифікат, показуючи закордонний паспорт українця, вона може безперешкодно подорожувати. І найважливіше — скористатися усіма послугами, які можна отримати в цій країні, а саме: відвідування музеїв, відвідування кафе. Умовно кажучи, у Відні чи Парижі дуже складно випити кави, навіть на терасі, не показуючи QR-код сертифіката про вакцинацію.

Також важливо зазначити: Україна емітує термін дії сертифікату на 365 днів, але у різних країнах діють різні правила щодо в’їзду. Тобто, умовно кажучи, Франція може завтра ухвалити рішення про те, що вони допускають людину із сертифікатом вакцинації на 180 днів. Якщо у вас сертифікат виданий на 365 днів, але ви в’їжджаєте до Франції на 181-й день після вакцинації, то ви повинні це перевірити. Ми просимо людей, щоб вони обов’язково перевіряли перед виїздом усі правила в’їзду. Робити це потрібно не в день вильоту літака, а бажано за 5-6 днів, коли розумієш, що ти можеш контролювати свої дії.

— Якщо людина, наприклад, свідомо чи через якісь причини не користується додатком "Дія", де є цей електронний сертифікат, вона може з паперовим варіантом їхати до Європи?

— Важливо, щоб був QR-код, і не має значення, яким чином його отримано. Він може бути викарбуваний на камені, зроблений у татуюванні, якщо це допускається. Важливо, що людина генерує і запитує медичні дані, і формується сертифікат.

Що стосується створення сертифіката, на сьогодні зробити це можна через мобільний додаток і через єдиний портал державних послуг. Тобто можна або зайти в мобільний додаток, підтягнути перелік своїх документів, або зайти на портал за допомогою електронного підпису й отримати PDF-файл із QR-код і роздрукувати його на чорно-білому принтері. Цей QR-код повністю ідентичний європейським вимогам. Частині користувачів подобається роздруковувати цей сертифікат, мати його десь поруч із документами.

— А як бути з дітьми? Які умови мандрівки для дітей?

— Діти вакцинуються із 12 років. Треба розуміти, що на трирічну дитину, яка тим паче не вакцинована, нічого не підтягнеться. Просто низка користувачів очікують, що автоматично щось підтягнеться. Якщо не було вакцинації, якщо вакцинація не внесена до Електронної системи охорони здоров’я і якщо дитина віком до 12 років, то сертифікат не підтягнеться. Якщо все це є, потрібно зробити запит через мобільний додаток і отримати сертифікат у свій мобільний додаток. В ідеалі має бути такий сертифікат у дорослого та його дітей. Це стосується дітей віком від 12 років. Якщо діти молодші, їм за клінічними показаннями не можна робити вакцинацію.

— А тест таким дітям треба робити?

— Залежить від країни, куди людина в’їжджає. Якщо за вимогами країни діти віком до 12 років обов’язково повинні пройти ПЛР-тестування, вони проходять ПЛР-тестування. Якщо ж ні, то, відповідно, вони не проходять, але й сертифіката у них немає.

— Які переваги мають люди з COVID-сертифікатами в "червоних" карантинних зонах?

— У "червоній" зоні є обмеження щонайменше щодо міжобласних перевезень. Людина має показати один із трьох сертифікатів або міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Це діє для пасажирських перевезень, для персоналу шкіл, університетів, дитячих садків. Ми знаємо, що більшість персоналу має бути щеплена для того, щоб продовжувати нормальний процес навчання чи процес виховання. Скрізь, де потрібно підтвердити свій статус, сертифікати вакцинації у "Дії" абсолютно підходять і є валідними.

У "червоних" зонах кінотеатри та стадіони — лише за сертифікатами вакцинації, міжнародними документами. Театри також. Тобто в місцях масового скупчення людей у "​​червоних" зонах необхідно надавати сертифікат вакцинації.

— Чи можна купити фальшивий сертифікат про вакцинацію?

— Підробити сертифікат у "Дії" неможливо. Люди купували у шахраїв QR-коди, але коли вони приїжджали на кордон з іншими державами, їх розвертали назад, бо прикордонник іншої країни сканує QR-код і видно, що він недійсний. Він не має жодного стосунку до сертифікатів.

QR-код неможливо підробити, всередині зашито дуже багато технічної складової, яка просто не дає змоги зробити такий код. Крім того, коли сканується код, ми бачимо, хто ця людина. Бачимо її дані, і прикордонник звіряє інформацію з документами, що засвідчують особу.

Інший варіант підробки — коли лікар свідомо йде на порушення та вводить у систему під своїм електронним підписом нереальну вакцинацію. Він або виливає ампулу, не вколюючи її фізично, або вносить її без жодних фізичних маніпуляцій. За такими кейсами сертифікат у "Дії" на запит людини згенерується, тому що ми довіряємо лікареві, який вніс інформацію про вакцинацію. Ми резюмуємо, розуміємо, що лікар усвідомлює, що це порушення. І Міністерство цифрової трансформації, і Міністерство охорони здоров’я вже робили кілька брифінгів спільно з кіберполіцією, зі Службою безпеки України про те, що низку таких порушень було припинено. Вже відкрито кримінальні провадження, тому триває дуже оперативне розслідування. Ми бачимо, що дуже швидко відпрацьовують такі інциденти. Ми постійно говоримо лікарям, щоб вони не робили цього, тому що, крім того, що це злочин, вони таких людей прирікають на те, що фізіологічно вони не захищені. Це для них загроза насамперед.

Прямий ефір