Правила кредитування для жителів ООС — що змінилося: "5 вопросов на злобу дня" з Михайлом Фоменком

Ілюстративне фото: pixabay.com

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який змінює правила кредитування для громадян, що живуть у зоні ООС на Донбасі.

Які основні зміни внесли до документа та яким чином це вплине на жителів ООС — розповів юрист ГО "Донбас SOS" Михайло Фоменко у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Розкажіть докладніше про ці зміни, кого вони стосуватимуться?

— Потрібно сказати, що зміни було внесено до закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції". Тобто це ті заходи, які було введено для того, щоб знизити навантаження на боржників за кредитними зобов’язаннями. Це договори кредитування, договори позики для того, щоб списати саме суми штрафних санкцій, пені штрафів на використання й оплату ними своїх кредитів. Тобто ця норма діяла до моменту закінчення АТО. Тому що сам закон прив’язувався до проведення АТО.

До закону вносили зміни у 2019 році та зараз. Відповідно, закон діє досі. Ці заходи також продовжують бути чинними. Зміни стосувалися статей 2 і 9 (ст. 2 закону вводиться мораторій на виконання договірних зобов'язань та на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов'язаннями, ст. 9 — мораторій на окремі оплати щодо іпотеки, — ред.). Ці зміни торкалися штрафних санкцій за кредитними зобов’язаннями, договорами позики та деяких обмежень на застосування норм закону про іпотеку.

У ст. 2 цього закону раніше передбачалося, що на час проведення АТО заборонено нараховувати пені та штрафи на основну суму заборгованості з кредитних зобов’язань і за договорами позики для громадян України, які з 14 квітня 2014 року зареєстровані, постійно проживають або перемістилися з місця проведення АТО. Такий перелік населених пунктів складається Кабміном. Банки та інші фінансові установи повинні списати таким особам пеню та штрафи на період проведення АТО.

Тепер, за новими договорами, фізосіб буде звільнено від відповідальності у вигляді санкцій, штрафів і пені за новими договорами або за договорами, до яких вносили зміни після 1 травня 2021 року.

— Ці зміни розв’яжуть руки для розвитку бізнесу в зоні ООС?

— Імовірніше, це розширить можливості кредитування для внутрішньо переміщених осіб, які живуть на підконтрольній Україні території. Але не для самої зони проведення ООС. Тому що ці норми — це окремо прописано — досі діють для жителів окупованих територій і зони, що розташована на лінії зіткнення. Тобто тільки на підконтрольній території, яка не є лінією дотику, ці норми більше не діють. Це стосується ст. 2 щодо кредитів і договорів позики й щодо іпотеки.

— Зараз на які потреби найчастіше беруть кредити?

— Одним із найбільш затребуваних є кредити на житло. Що стосується державних програм, тут ці норми не мають значення. Тому що для державних програм, які створюють під якісь категорії, те, що людина не буде оплачувати штрафні санкції, не є причиною для відмови.

Що стосується кредитування на купівлю житла, для банків, звичайно, це є стримувальним фактором певною мірою.

— На Донбасі через нестабільну ситуацію багато людей бояться брати кредити саме через те, що побоюються, що не зможуть їх виплатити. Чи є якісь гарантії для таких людей, щоб вони були більш впевненими в тому, що кредити брати безпечно?

— Тут складно сказати щодо можливості взяти кредит. Якщо ви живете на лінії зіткнення або на окупованій території, ці норми для вас продовжують діяти. Якщо ви проживаєте на підконтрольній території, то за договорами, які будуть укладені з моменту набуття чинності законом, у разі порушення умов кредитування, протермінування щомісячного платежу може нараховуватися штраф або пеня.

Прямий ефір