Поява першої у світі кафедра української мови та літератури — 13 вересня в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 13 вересня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

13 вересня 1848 року у Львівському університеті заснували першу у світі кафедру української мови та літератури. Відповідний указ видав австрійський імператор Франц Йосип. Кафедру очолив активний діяч національного відродження Яків Головацький. З його приходом в навчальному закладі в першу українською мовою було репрезентовано вивчення української історії за концепцією Русі-України. З нею студенти могли ознайомитися саме під час слухання курсів української мови та літератури.

Цього дня 1898 року запатентували першу целулоїдну фотоплівку. Її винахідником був 76-річний американський священник Ганнібал Гудвін. Прозора стрічка, покрита світлочутливим шаром, значно полегшила життя фотографам, адже замінила важкі та об'ємні фотопластини. Втім, найголовніше вона покращила якість світлин та відкрила нові можливості для виробників фотокамер. Наразі целулоїдні плівки практично не використовують, адже на зміну їм прийшли сучасніші технології.

122 роки тому у Великій Британії вперше використали відбитки пальців як доказ злочину. Затриманого Генрі Джексона визнали винним у пограбуванні будинку, адже його відбиток пальця був знайдений на пофарбованому підвіконні оселі. Чоловіка засудили до семи років каторжних робіт. Відтоді дактилоскопія стала неодмінним компонентом розкриття кримінальних справ, адже малюнок пальців у кожної людини унікальний.

Цього дня 1960 року у США на законодавчому рівні надали дозвіл на встановлення пам'ятника Тарасу Шевченку. Підпис під відповідним документом поставив 34-й президент США Дуайт Ейзенхауер. Вже за чотири роки, попри перешкоджання радянської влади, у Вашингтоні урочисто відкрили бронзовий монумент. Статуя українського поета розташована серед пам'яток американської столиці, створених на честь іноземних героїв, які стали символами боротьби за свободу на своїй батьківщині.

13 вересня 1993 року у Вашингтоні була підписана угода про визнання палестинської автономії. Договір уклали лідери Ізраїлю Іцхак Рабин і Палестини Ясір Арафат за посередництва США. Вже наступного року отримали за це Нобелівську премію. З одного боку, документ проголошував перемир'я між Ізраїлем та Палестиною, а з іншого — визнавав палестинську автономію та можливість її незалежності в перспективі. Проте цього не сталося. Проблема утворення двох держав на території, яку обидва народи, і євреї, і араби, вважають своєю батьківщиною, досі залишається актуальною.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір