Поява ГУЛАГу та навколоземний політ Г'юза — 10 липня в історії

Зустрічаємо середу, 10 липня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

10 липня 1878 року у футболі вперше використали свисток під час одного з лондонських матчів. До цього арбітри голосно кричали втрачаючи голос. Спочатку свистки були дерев'яними, потім металевими. Зараз, під час футбольних ігор арбітри використовують пластикові свистки.

90 років тому за наказом Йосипа Сталіна створили ГУЛАГ. Це була система радянських примусових трудових таборів для утримання в'язнів, часто політичних дисидентів. Умови там були надзвичайно суворими. Через ГУЛАГ пройшло щонайменше 20 мільйонів людей: діячів культури, політиків, селян. З них близько півтора мільйона — померло. Зловісну систему було ліквідовано після смерті Сталіна, а також масових повстань в'язнів, серед яких було багато українців.

10 липня 1938 року американець Говард Г'юз облетів на літаку навколо Землі за 91 годину. Крім нього, на борту перебували екіпаж з чотирьох людей. Політ розпочався у Нью-Йорку. За 91 годину судно подолало понад 24 000 кілометрів та повернулося до Нью-Йорка, де його застав натовп серед якого було чимало журналістів. На цей політ Говард Г'юз витратив пів мільйона доларів, 23 води та вісім упаковок цигарок.

Цього дня 1940 року українського конструктора Сергія Корольова засудили до восьми років виправно трудових робіт. Він був заарештований радянською владою за невдале випробування ракети й звинувачений в антирадянській діяльності та шкідництві. Покарання український вчений відбував на золотому руднику на Колимі. Через шість років потрапив під амністію. Під керівництвом Корольова було запущено першу міжконтинентальної балістичну ракету та штучний супутник Землі, що стало початком космічної ери людства.

10 липня 1962 року відбувся перший експериментальний сеанс телезв'язку між США, Англією та Францією. Це стало можливим завдяки введеному на орбіту Землі супутнику Telstar. Сеанс зв'язку тривав 15 хвилин. Згодом розробили та впровадили систему геоцентричних супутників, яка вперше була використана у 1964 році під час трансляції відкриття Олімпійських ігор у Токіо.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір