Потсдамська конференція та найбільша авіакатастрофа на Донбасі — 17 липня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо понеділок, 17 липня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

17 липня 1945 року розпочалася Потсдамська конференція. У передмісті Берліна зустрілися лідери трьох держав переможниць у Другій світовій війні — СРСР, США та Великої Британії. Головним питанням зустрічі було майбутнє переможеної Німеччини. Перемовини тривали впродовж 17 днів.

Одне з найважливіших рішень Потсдамської конференції — це зміна державних кордонів у Східній і Центральній Європі. Щодо Німеччини ухвалили так звану програму "чотирьох Д". Країна фактично втратила свою географічну, політичну та економічну єдність.

Саме в Потсдамі були закладені основи майбутньої Організації Об'єднаних Націй. Тоді ж заснували Раду міністрів закордонних справ п'яти держав, які досі складають п'ятірку постійних членів Радбезу ООН. Потсдамська конференція — третій і найдовший саміт наймогутніших світових лідерів того часу.

Цього дня 1997 року Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод. Це фундаментальний документ Ради Європи, що був ухвалений 4 листопада 1950 в Римі.

Він поставив потреби та гідність особистості у Центр європейського правосуддя, класифікував права на життя, свободу поглядів і переконань, а також свободу від дискримінації. Усі 46 держав-членів Ради Європи є учасниками Конвенції.

2022 року Україна подала позов до Європейського суду щодо порушення прав людини, які скоїла Росія, а саме вбивства, викрадення, затримання, руйнація критичної інфраструктури та житлових будинків. Це далеко не повний перелік злочинів, вчинених РФ проти українців під час повномасштабного вторгнення.

17 липня 2014 року в небі над Донбасом був збитий Boeing 777 "Малайзійських авіаліній". Лайнер виконував рейс із нідерландського Амстердама до малайзійської столиці Куала-Лумпура. Всі пасажири загинули. Серед загиблих — громадяни 10 країн світу.

Міжнародне розслідування, яке проводили слідчі з Нідерландів, України, Малайзії, Австралії та Бельгії, тривало кілька років. Воно встановило, що літак був збитий ракетою російського зенітно ракетного комплексу "Бук".

Торік депутати Парламентської асамблеї Ради Європи, а також Гаазький суд визнали Росію винною у трагедії з малайзійським Boeing 777. Авіакатастрофа в небі над Донбасом — одна з найбільших за кількістю жертв в історії.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір