Попри заборони уряду ветеран британської армії, який втратив обидві ноги, підкорив Еверест

Харі Будда Магар. Фото: instagram.com/hari_budha_magar

Вже протягом 13 років Харі Будда Магар живе з протезами вище колін. Обидві ноги чоловік втратив на війні в Афганістані, однак це не завадило йому підкорити найвищу точку планети — гору Еверест висотою 8,849 метрів. Харі декілька років планував експедицію, проте 2017 року уряд Непалу заборонив сходити на гору людям з двома ампутованими кінцівками. Харі оскаржив заборону і все ж здійснив свою мрію, розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

43-річний Харі Будда Магар родом із Непалу. Свого часу виїхав із країни та вступив на службу до британської армії. Обидві ноги втратив на війні в Афганістані, коли підірвався на саморобній вибухівці. Після ампутації ветеран вирішив, що на цьому життя закінчилося — депресія, алкоголь і спроби самогубства. Харі зізнається, що то були найстрашніші роки. Надію на краще та впевненість у своїх силах чоловікові повернули заняття скелелазінням і катання на лижах. 

"Я завжди був закоханий у гори. Еверест розташований у Непалі, і ми, непальці, надзвичайно пишаємося цим. Коли почав кататися на лижах, став не на жарт замислюватися, як же мені підкорити цю гору. Дав собі слово обов'язково здійснити мрію", — каже чоловік.

Харі декілька років планував експедицію на Еверест, проте 2017 уряд Непалу заборонив сходити на гору людям із двома протезованими кінцівками. Британського ветерана це не зупинило — разом із іншими альпіністами він оскаржив заборону. 

"Перед підйомом на вершину наша група провела 18 днів у базовому таборі. Ми чекали на хорошу погоду, адже тріщали сильні морози. Було жахливо. Крім того, ми бачили, як з гори спускали тіла двох загиблих від негоди альпіністів", — згадує Харі.

Під час підкорення вершини британець використовував спеціальні протези із вмонтованим альпіністським пристосуванням та обігрівом. На піку Евересту Харі був лише декілька хвилин, адже замерзла його киснева маска, а коли група спускалася з гори, у балонах закінчився кисень. Незважаючи на всі труднощі, Харі почувається чи не найщасливішою людиною у світі. 

"Цей виклик я прийняв не лише заради себе, а й заради всіх, хто живе з особливими потребами. Головна мета мого вчинку — змінити сприйняття інвалідності та надихнути людей на реалізацію своїх мрій", — каже чоловік.

Загалом, аби піднятися на Еверест Харі знадобилось 11 днів. Чоловік зізнається, що коли почувався геть нестерпно, надихали думки про дружину і трьох дітей, для яких він є найкращим прикладом мужності та нескореності.

Читайте також: Двічі встановлювала український прапор на Евересті та побувала на К2 — інтерв'ю з альпіністкою Антоніною Самойловою

Прямий ефір