Користь і важливість цифрової грамотності: "5 вопросов" з Русланою Коренчук

Руслана Коренчук. Фото: khoda.gov.ua

Понад 50% українців мають цифрові навички на рівні нижче середнього. Відсутність знань в області цифрової грамотності негативно впливає на самих громадян, адже часто вони стають жертвами кіберзлочинців.

Які можна виділити основні сфери цифрової грамотності та де можна поліпшити свої знання в цій сфері — розповіла керівниця проєкту "Дія. Цифрова освіта" Руслана Коренчук в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов..

— Що таке цифрова грамотність?

— Цифрова грамотність — це сукупність пазлів з 30 компетентностей, що співвідносяться, зі свого боку, з шістьма сферами цифрової грамотності.

На чому вони базуються? Вони базуються на адаптації європейської рамки eCom 2.0, яка переведена на українську мову. Наші експерти додали ще декілька компетенцій, які послужать підвищенню цифрової грамотності українців.

Якщо розбирати на пальцях, шість сфер цифрової грамотності — це комп’ютерна грамотність. Інформація, як користуватися комп’ютером, гаджетами, як ними управляти й не боятися це робити. Друга — це інформаційна грамотність і вміння працювати з великими масивами даних. Це робота з інформацією, з таблицями, з якимось масовим контентом і тим, що називають Big Data.

Третя компетенція — це створення цифрового контенту. Це те, з чим ми найчастіше стикаємося. Це, звичайно ж, і фото, і відео, і текстовий контент, і все, що належить до такого роду інформації. Четверта сфера — це комунікація і взаємодія в цифровому суспільстві. Це комунікація через Zoom, це звичайна комунікація через месенджери, це етика комунікації через ці інструменти й, відповідно, вміння грамотно взаємодіяти в цифровому світі, не порушуючи правила та етику.

П’ята сфера — це безпека. Це дуже необхідна сфера, яка відповідає за безпеку ваших паролів, персональної інформації. І шоста сфера — це розв'язання будь-яких проблем в цифровому суспільстві та в тому, як ми можемо продовжувати вчитися щодня чомусь новому.

— Українцям потрібна цифровізація зі зрозумілих причин. Це зручно і швидко. Чи можна Україну назвати одним з лідерів цифровізації поряд з європейськими країнами, де ця сфера розвинена вже давно?

— В цілому, так, звичайно ж. У нас є ціле міністерство, яке відповідає за сферу цифровізації. На різних робочих зустрічах, які наші представники проводили в інших країнах, нам відповідали часто, що Україна, дійсно, попереду.

Є режим Paperless, який скоро буде введений. Паспорти в "Дії" фактично прирівняли до паперового. Це великі кроки, ми можемо заявляти, що йдемо, як мінімум, в ногу з часом.

— Як просувається навчання цифровій грамотності в селах, селищах та інших населених пунктах, віддалених від мегаполісів?

— Є хороше просування в цьому напрямку. Про що я говорю? Наприклад, є проєкт "Дія. Цифрова освіта". Він складається з двох компонентів. Перший — це сайт osvita.diia.gov.ua, на якому є тести на цифрову грамотність, які дуже раджу пройти. Це цифрограма і для громадян України загалом, і для різних категорій — робітників, медиків, вчителів, педагогів і для держслужбовців.

За допомогою цих тестів ми можемо зрозуміти, які у нас є не зовсім сильні сторони, і перейти далі на сайт, подивитися наші освітні серіали, де можна навчити тієї чи іншої навички.

Але у нас є і дуже важливий компонент. Це офлайн частина цього проєкту, яка спрямована на села, селища, де менша статистика щодо володіння власне особистими пристроями — комп’ютерами, смартфонами. Для цього існують хаби цифрової освіти. Зазвичай це бібліотеки.

До речі, до цього проєкту підключаються представники бізнесу. Вони надають свої невеликі приміщення, де є як мінімум один комп’ютер з підключенням до інтернету і за допомогою якого можна навчитися користуватися цією технікою, можна навчитися оплачувати послуги, отримувати цифровий підпис, підписувати документи, виписки й все інше, що може дуже прискорити власне життя і полегшити для себе отримання послуг від держави.

— Ви озвучили шість основних сфер цифрової грамотності. Які з цих сфер найпопулярніші серед людей?

— Це швидкі послуги, якими можна користуватися. Дійсно, оплата комуналки онлайн — це безперечне лідерство. Але, якщо чесно, про якусь статистику на цей час не можу говорити. Але можу дати статистику за запитами, за серіалами, які у нас переглядають.

Людям цікаво, як зареєструвати пошту, як розібратися з Google-документами. Знову ж таки, дуже велике питання з безпеки. Переглядають серіали про кібернянь, про безпеку, збереження паролів і даних. Це часті запити, з якими звертаються. Тому що проєкт "Дія. Цифрова освіта" вийшов з того, що у 2019 році ми провели національне опитування, з якого дізналися, що 53% українців володіють цифровою грамотністю на рівні нижче базового, і це дуже погано.

35% українців ставали за останній рік як мінімум жертвами кіберзлочинців. Тому цифрова освіта — це вміння захистити себе, свої дані й користуватися безпечно усіма послугами, які надає держава в смартфоні.

Прямий ефір