Підлітковий суїцид в Україні: ситуацію прокоментував Антон Геращенко (ВІДЕО)

Фото: Depositphotos

Якщо в середньому за рік в Україні фіксують близько 60 спроб підліткового суїциду, то лише за два місяці 2021 року їх було вже 25, а в березні — нове загострення та нові жертви. Найчастіше заклики до самогубства поширюються через соцмережі. В одній з останніх таких хвиль підлітків закликали випити 40 пігулок знеболювального препарату.

У лютому трагедія сталася в місті Боярці Київської області, у місцевому ліцеї. На перерві дві семикласниці пішли до аптеки, де купили спазмолітики. Це препарати, що знижують тонус і рухову активність м'язів. Під час уроку дівчата відпросилися до вбиральні й там випили по 40 пігулок кожна. В обох різко знизився артеріальний тиск і вони втратили свідомість. Дівчат знайшли однокласниці, повідомили вчителям і викликали "швидку". Життя однієї з учениць врятувати не вдалося, вона померла від отруєння. Її подруга вижила.

За кілька днів ситуація повторилася вже у Черкаській області. В Умані двоє дівчат наковталися пігулок — благо, вижили.

З кожним днем таких випадків ставало все більше. У Добропіллі Донецької області 15-річна дівчинка вжила пігулки, щоб не йти до школи. Її вчасно госпіталізували й трагічних наслідків вдалося уникнути. Схожі випадки сталися у Житомирській області та в місті Калуші Івано-Франківської області.

Всі випадки — як під копірку. Дівчата не були схильні до самогубства, проблем у сім'ї та з однолітками не мали. Правоохоронці припустили: за низкою суїцидів українських підлітків стоять злочинці. Куратори так званих груп смерті в соцмережах самі виходять на дітей, запрошують до гри й потім підштовхують до самогубства. Якщо ж підлітки відмовляються здійснювати суїцид, їх починають шантажувати. Їм дзвонять з погрозами, кажуть, що знають, де вони живуть, і самі прийдуть, щоб зробити над ними розправу.

Наприкінці лютого в соцмережі TikTok з'явився новий небезпечний флешмоб під назвою "Я чекаю 3 березня". 3 березня у світі святкували День очікування дива, в мережі ж на цю дату призначили "акцію масового суїциду".

Негативний вплив соцмереж на підлітків, і як на це реагують правоохоронці — у програмі "Право на Право" телеканалу "Дом" прокоментував заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Ведуча програми — Дарина Вершиленко.

— Чи підтвердилася інформація, що недавнє отруєння медпрепаратами дітей пов'язано з флешмобами в TikTok?

— Що стосується отруєння двох дівчат в місті Боярці — не підтвердилося, що це пов'язано з TikTok. Було вивчено мобільні телефони, проведено співбесіди з дівчинкою, яка вижила, з її батьками. Не знайшло підтвердження припущення, що підлітків спонукала випити велику кількість пігулок згубна інформація саме з TikTok.

— Яка ж причина?

— Дівчина, яка залишилася живою, заявила, що просто вони з подругою вирішили спробувати, що, можливо, це буде весело. Вони, можливо, очікували на ефект, як від сильного наркотичного засобу.

Але дійсно, в соціальних мережах поширюється багато неправдивої, брехливої інформації. У ній дітям пропонують виконувати ті чи ті завдання: щось намалювати на собі, щось розбити, зробити якісь дії... В кінцевому підсумку це може призвести до того, що дитина стає залежною.

Тобто, дитині починає подобатися така гра, коли їй через інтернет хтось невідомий ставить якісь завдання, які вона виконує із задоволенням. Зрештою можуть поставити задачу, скажімо, стрибнути з десятого поверху.

Поліція бореться з наслідками подібних руйнівних дій у соціальних мережах. Ми також діємо превентивно, коли бачимо, що є певні заклики негативного характеру. Якщо вони виходять з території України, ми таких людей знаходимо і затримуємо. У нас є успішні випадки затримання подібних людей. Але інтернет... Людина може перебувати на іншому кінці світу і намагатися захопити контроль над психікою людини в будь-якій країні.

Найважливіше в цьому випадку — щоб батьки займалися більше своїми дітьми, більше приділяли їм часу. Те, що відбувається з дитиною, це передусім їхня відповідальність.

— Нацполіція запустила флешмоб "Тебе люблять", де українські селебрітіс діляться своїми історіями про те, як стати щасливими, успішними. Наскільки українські зірки відгукнулися на таку ініціативу, наскільки вона популярна серед дітей та підлітків?

— Не можу вам сказати, наскільки флешмоб популярний серед дітей та підлітків. Ініціативу українських селебрітіс ми підтримуємо, вважаємо, що це правильно. І важливо, щоб на неї звернули увагу ще й батьки. І якщо батьки приділяють дитині увагу години три на тиждень, то приділяйте, будь ласка, шість чи дев'ять годин. Тоді ймовірність того, що дитина потрапить під негативний вплив в інтернеті, значно знизиться.

— Чи можливе блокування небажаного, підозрілого контенту? В TikTok зокрема.

— На жаль, ні. Технічно такої можливості немає.

Ми можемо блокувати всю соціальну мережу цілком, але там же є якісь абсолютно цивілізовані методи подачі інформації, гумор тощо. А вибірково може блокувати інформацію лише сама соціальна мережа.

І зараз на Заході дуже активно триває дискусія щодо того, що соціальні мережі повинні бути більш відповідальними. У них повинен бути штат людей, які контролюють те, що публікується, прибирати порнографію, насильство та інше. Власне, американські соціальні мережі вже далеко в цьому питанні просунулися, вони навіть Трампа заблокували за заклики до штурму Капітолію. TikTok — це китайська мережа. Думаю, що і там тривають серйозні дискусії щодо відповідальності за нерегулювання контенту.

https://youtu.be/GqNbctXcqtg?t=216

— Чи здійснюють роз'яснювальну освітню роботу з боку правоохоронної системи?

— Роз'яснювальну роботу здійснюють, є ціла низка публікацій, відеорепортажів, новин, де ми даємо подібну інформацію. Особисто я минулої суботи провів так званий club-house зі спільнотою mamas, до якого входять 22 тис. молодих мам. І ось жінки саме цікавилися питанням, як боротися з цією напастю.

— Які можна дати поради батькам, як уберегти дітей від негативного впливу контенту в соцмережах?

— Перше: більше часу приділяти дітям. Розмовляти з ними, цікавитися, що їх турбує, що вони побачили в смартфоні в соціальних мережах.

Друге: встановлювати на смартфонах і комп'ютерах своїх дітей спеціальні програми (вони широко доступні), які дозволяють контролювати контент, яким цікавиться дитина. Це може бути від елементарних налаштувань браузера, що забороняють або сигналізують про вхід на різні сайти з насильством та іншими речами, до спеціальної програми, яку встановлюють у смартфоні. І батьки отримують звіт про те, на яких сайтах була дитина. І якщо дитина відвідує сайти про освіту, в YouTube дивиться якийсь мультик або фільм — це нормально. А якщо дитина починає заходити на сайти, де показують насильство, тортури та інше, то батьки отримують інформацію про це, і вони повинні приділити час своїй дитині. Це завдання насамперед сім'ї — це відповідальність за життя, яке ти породив.

Прямий ефір