Подкаст "Сила в тобі" показує досягнення українських жінок та закликає до толерантності: деталі проєкту розкрила засновниця ГО "Дівчата"

Юлія Спориш. Скриншот: kanaldim.tv

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожна третя жінка стає жертвою фізичного або сексуального насильства. Це означає, що під загрозою можуть бути люди з вашого оточення — сусідка, колега, подруга або навіть ви самі. З цим треба негайно щось робити. Насправді кожна третя жінка — це голос, який заслуговує на те, щоби бути почутим. Задля цього громадська організація "Дівчата" в рамках проєкту "Надзвичайна допомога населенню, громадам та установам, що постраждали внаслідок війни в Україні" розробила та запустила цикл подкастів "Сила в тобі". Про цей проєкт у "Ранку Вдома" поговоримо з директоркою та засновницею громадської організації "Дівчата" Юлією Спориш.

Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.

— Коли та чому у вас виникла зацікавленість темою насильства над жінками?

— Напевно, треба сказати, що я все ж таки директорка і засновниця громадської організації "Дівчата". Тема гендерно зумовленого насильства є основною в нашій діяльності. Ми починали з секспросвіти. Коли я в пологовому будинку народжувала свого сина і побачила дівчат передчасно вагітних або підлітків, які лікувалися у гінекології після сексуального насильства, то подумала, що цю ситуацію можна змінити шляхом просвітницької роботи. Так з'явилися ідея створення громадської організації. Потім ми почали проводити лекції у школах і помітили, що дівчата розповідають про насильство, як про норму.

Ідея подкасту з'явилася, аби акцентувати на тому, що в Україні унормоване насильство проти жінок та дівчат. Ми цього не усвідомлюємо, це не усвідомлюють як дівчата, так і хлопці, чоловіки та жінки. Наше завдання — підсвітити проблему.

Моє завдання — зробити так, щоб більше людей усвідомили, що вони є постраждалими від насильства та визнали, що їм так не хочеться жити. Так з'явився подкаст "Сила в тобі", де ми говоримо про ментальне здоров'я, про жінок-лідерок і про те, як уникнути насильства або вийти з таких стосунків.

— Як зрозуміти, що відбувається насильство? Які види насильства бувають?

— Почнемо з дуже поширеного психологічного насильства, яке ніхто не сприймає як насильство. Коли хлопець переслідує дівчину або дівчина переслідує хлопця. Або дівчина переслідує дівчину. Коли обмежують ваші персональні контакти.

Колись моя подруга, коли почала зустрічатися з майбутнім чоловіком, різко обірвала зі мною контакти. Бо хлопець заборонив їй зі мною спілкуватися.

Фінансове насильство теж дуже розповсюджене. Ми живемо з наративом про те, що чоловік має бути годувальником, а жінка повинна сидіти вдома та берегти сімейне вогнище. Це стереотип. Насправді зараз в Україні жінки заробляють часто набагато більше, ніж чоловіки.

— Що вам про це розповідають жінки?

— У нас є клуби, куди жінки звертаються за підтримкою. Вони приходять і розказують, що чоловіки питають, куди вони поділи решту з покупки продуктів у супермаркеті. Тобто у жінок немає своїх грошей, чоловік контролює всі витрати. Це про залежність. Ці жінки у неволі.

Таких ситуацій дуже багато, і часто жінки не розуміють, що це фінансове насильство. Не розуміють, бо в їхній сім'ї була така модель або у чоловіка була така модель і він вважає це нормою. Багато жінок не усвідомлюють свій внесок у добробут сім'ї, навіть якщо вони не працюють.

Існують ситуації, коли жінка принижує чоловіка. То яка тут може бути гендерна рівність? Гендерна рівність — це історія про партнерство. До речі, чоловіки дуже багато бонусів отримують від гендерної рівності, якщо вони усвідомлено це підтримують.

— Чому саме дівчата опинилися у фокусі вашої уваги?

— Ми показуємо жіночі досвіди, тому більшість наших героїн — це жінки й дівчата в різних ситуаціях. У нас зараз буде виходити 12 подкастів, вони насправді всі дуже різні. Мета — підсвітити жіночий досвід з різних сторін. Треба розуміти, що інші жінки теж чинять насильство над жінками, інші чоловіки теж знущаються з чоловіків.

Моя перша героїня, з якою ми, власне, говорили про тему насильства, привернула до себе увагу, тому що вона дуже відкрито говорила про ті факти, які стаються з нею та її підписницями. Було важливо, щоб ця тема резонувала.

Адже багато людей говорять про насильство як про щось міфічне. Насправді це кейси з повсякденного життя. Буває таке, що жінка боїться вийти на вулицю ввечері. Бо неосвітлений парк, і вона боїться, що там на неї хтось нападе. Коли ви чоловік, ви ніколи не боїтесь дійти від автобуса до гуртожитка пішки через парк.

— Другий випуск був про толерантність. Він стосувався людей іншої сексуальної орієнтації?

— Не тільки. Ми дуже багато зараз говоримо про людей з інвалідністю. Ці ознаки не завжди видимі. Наприклад, якщо людина не чує, то ніколи цього не побачиш. Або багато людей живуть з проблемами зору. Одна моя колега стала жертвою хейту в маршрутці ужгородській. Одна пані дозволила собі висловитись проти колеги через те, що у не косоокість.

Їй публічно в громадському транспорті сказали, щоб вона сиділа вдома з такими вадами. Таке стається кожного дня. Є багато невидимої інвалідності. Той самий цукровий діабет. Людина має багато обмежень, пов'язаних з харчуванням. Інколи навіть дистрофія починається у людей з цукровим діабетом.

Ще одна історія про толерантність стосується підлітків, які вдягаються в речі унісекс. Старші люди насправді дуже хейтять підлітків. Вони дозволяють собі зробити зауваження чужій дитині на вулиці, бо вона чи він не так одягнені чи не так нафарбовані. Моїм дітям чужі люди намагаються зробити зауваження. Але це не має їх обходити.

Це історія про повагу, насправді. Я, наприклад, поважаю думку молоді. Я можу з нею не погоджуватись, але це не значить, що я її не поважаю. Тобто толерантність стосується не тільки ЛГБТ та людей з інвалідністю, а всіх.

— Розкажіть, як знайти подкаст "Сила в тобі"? Чому він так називається?

— Подкаст ГО "Дівчата" є на YouTube. "Сила в тобі" — це нагадування про самоцінність. В нас дуже багато класних, сильних жінок, які себе знецінюють. Вони не бачать свої цінності, вони не бачать своєї сили, вони не бачать, наскільки вони круті, наскільки фахові, як вони рухають цей світ. Думаю, що ми постійно працюємо, нам немає коли рефлексувати.

Одне з моїх завдань — підсвітити регіональних лідерок, які не в Києві на центральних каналах, не є блогерками з мільйонними підписниками, а тільки починають свій шлях або зробили щось дуже класне на рівні свого регіону. Я хочу сказати їм, що вони класні.

Тож "Сила в тобі" — це про такий персональний вклад і усвідомлення того, що кожен з нас може зробити дуже багато. Якщо ми ще об'єднаємося, то буде кращий результат.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір