Під крилом поліцейського: банда майже рік грабувала іноземців у Києві

Ілюстративний скриншот відео: youtube.com

Правоохоронці знешкодили банду злочинців, які практично цілий рік грабували чоловіків-іноземців, які приїжджають до столиці. Жертв заманювали до ресторанів, де за вечерю та кальян приносили рахунки, завищені у десятки разів. Очолював банду громадянин Росії з видом на проживання в Україні. Він був власником закладу, де відбувалися пограбування.

З пошуком жертв допомагали українські дівчата, які знайомилися з іноземцями у соцмережах та запрошували їх до цих кальянів. У пограбуваннях брав участь і поліцейський, він виконував роль водія та підвозив жертв до потрібних закладів. Правоохоронці вважають, що банда існувала безкарно саме завдяки його участі. Наразі на рахунку угруповання близько 150 потерпілих-іноземців. Подробиці історії з'ясовують журналісти програми "Право на Право" телеканалу "Дом".

"Хочеш проблем?"

Алі приїхав до України як звичайний турист, гуляв містом та розважався у різних закладах Києва. Коли йому в чаті знайомств Tinder написала симпатична дівчина та запропонувала зустрітися, хлопець погодився. Дівчина призначила зустріч у одному з барів у центрі столиці.

"Коли ми прийшли до бару, там було дуже багато молодих чоловіків. Дівчина запропонувала мені сісти за столик і сказала, що він для VIP-персон, і, не питаючи мене, почала робити замовлення", — розповідає Алі.

Пізніше замовлене супутницею молодик не знайшов у меню бару. А дізнався про вартість стейку, кальяну та коктейлю, побачивши чек, який приніс офіціант. Поїли на 8,8 тис. грн.

"Я сказав офіціанту, що це не моє замовлення, а замовлення дівчини. Відповів, що нехай тоді вона оплачує замовлення, або він викличе поліцію. Усі чоловіки, які були в барі, встали з-за своїх столикыв і зібралися навколо мене", — каже Алі.

На виході з бару молодому іноземцю перегородив дорогу кремезний чоловік. Він узяв Алі за шию і запитав, "чи хоче той неприємностей". Уникнути їх не вдалося — хлопця повалили на підлогу та почали бити.

"На підлозі мене били близько десяти чоловік, я бачив їхні обличчя, але зараз я би нікого не зміг упізнати. Міцний чоловік із бородою побачив, що у мене на шиї є золотий ланцюжок, і зірвав його. Потім він запитав, чи є у нас ыз ним проблеми. Я сказав, що ні... І тоді мені дозволили вийти", — розповідає Алі.

Упродовж останнього року заклад, де постраждав Алі, вже встиг набути відповідної репутації. У соціальних мережах з'явилися попередження для іноземців, аби це місце вони оминали.

Крім того, "прославилися" і ще два схожі заклади у центральних районах Києва. Тим часом жертвами банди ставали й ті, хто був в Україні недовго, проїздом. І кількість заяв від потерпілих у поліції зростала.

"Кожне із звернень, яке стосувалося нападу на іноземних громадян, було зареєстроване різними районними управліннями поліції, вони не були об'єднані, й особливо слідчі дії щодо них не проводилися. Але ми дійшли висновку, що йдеться про одну групу, яка діє протягом тривалого часу за одним відпрацьованим сценарієм", — розповідає прессекретарка Київської міської прокуратури Надія Максимець.

Затримання банди відбувалося гарячими слідами в одному із закладів Печерського району. У момент, коли правоохоронці зайшли на територію кальян-бару, в руках злочинців перебувала чергова жертва, у якої вимагали гроші, й уже встигли забрати телефон.

Усього прокуратурою було встановлено 150 чоловіків-іноземців, які стали жертвами нападу організованої злочинної групи. Але ця цифра може бути набагато більшою, бо не всі іноземці зверталися до поліції та вже виїхали з України додому. Тому пошуки постраждалих тривають.

"До нас звертаються і громадяни, які стали свідками таких злочинів. Це жителі житлових будинків, прилеглих до цих закладів, які зі своїх вікон бачили, як розправляються з цими іноземцями, викидають їх із закладів після того, як пограбували", — продовжує Надія Максимець.

Росіянин — організатор банди

Банда складалася із десяти осіб. Керівником був громадянин Російської Федерації, він же —власник одного із закладів, де відбувалися напади. Решта членів групи мала кожен свою роль: хтось був офіціантом, хтось — адміністратором, "вибивалою", або ж "випадковим" відвідувачем.

"У цій групі також було встановлено співробітника поліції. Офіційно перебуваючи на лікарняному, він виконував роль водія, який возив іноземних громадян від одного закладу до іншого, зокрема залучав їх туди, де їх згодом грабували. Йому також повідомлено про підозру, він учасник цієї групи, й ми не виключаємо, що саме участь співробітника правоохоронних органів давала змогу цій групі так довго бути безкарними та вчиняти ці злочини", — каже Надія Максимець.

Надія Максимець. Фото: kanaldom.tv

У схемі також брали участь дев'ятеро дівчат, які через додаток Tinder знайомилися з іноземцями та запрошували їх до певних закладів Києва. Чоловіки робили замовлення, але їм приносили рахунки, які вони не могли оплатити. Суми були завищені у кілька разів. Іноді доходило до астрономічних цифр, наприклад, 520 тис. грн.

"Якщо іноземці відмовлялися платити за цими рахунками, їх заводили до спеціальних кімнат, а там — залякували та не випускали. Доходило до того, що, якщо у іноземця не було чим розрахуватися, відбирали золоті речі, годинник, телефон. Якщо у їх не було цих предметів, то їх змушували телефонувати родичам та друзям до тих країн, звідки вони прибули, погрожуючи, що не відпустять їх із цих закладів", — розповідає начальник Департаменту міграційної поліції НПУ Сергій Пантелєєв.

Сергій Пантелєєв. Фото: kanaldom.tv

Усім затриманим, зокрема організатору цих нападів, оголошено про підозру у скоєнні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 186 (грабіж) та ч. 2 ст. 187 (розбій) Кримінального кодексу України. Вони перебувають у СІЗО, всім обрано запобіжні заходи. Четверо підозрюваних взято під варту без можливості вийти під заставу, решті встановлено суми від 200 тис. до 1 млн грн. Діям дівчат, які брали участь як "приманка", ще не надано правової оцінки. Правоохоронці з'ясовують, чи вони отримували винагороду за свої послуги.

"Це, як мені здається, чимось нагадує ті самі шлюбні агенції, коли дівчата заманюють іноземців. Вони скрізь кажуть, що дуже люблять українських дівчат, "ведуться" на це, й надалі потрапляють до рук шахраїв", — каже експерт проєкту "Призова" Варта" Данило Кулинич.

Як "розводять"

Як саме все відбувається та як себе уберегти від різних шахрайських схем, — завдання команди громадського проєкту "Призова Варта". За їхніми спостереженнями, іноземці в Україні нерідко ловляться на "розводи". Найпоширеніші схеми шахрайства — ті самі шлюбні агентства. Саме так найчастіше й спокушають потенційних наречених. Але за акаунтами гарних дівчат часто ховаються... чоловіки.

"Ти, коли пишеш іноземцю, для тебе це безкоштовно, а кожне повідомлення іноземця коштує грошей. Вони переважно — "ти мені подобаєшся, я їду". Вони в цьому питанні всі: "Я їду — будеш моєю дружиною". Завдання дівчат — якнайбільше відстрочити цей період спілкування, бо, можливо, їй і не дуже цікаве заміжжя з іноземцем. Її завдання — заробити грошей", — продовжує Данило Кулинич.

Данило Кулініч. Фото: kanaldom.tv

Другий за популярністю, але не за величиною сум, які вдається витягнути з кишень іноземців, – "розвод" на інвестиційних проеєктах. Цей звичний вид заробітку у Європі поступово набирає обертів і й нас. Але українські шахраї знайшли простий спосіб обману: коли інвестор із іншої країни вкладає гроші у нову перспективну компанію, її керівники раптом зникають разом із інвестиціями.

Але все ж такі моменти — скоріше виняток, а не правило. Щоби спростувати твердження, що в Україні іноземців дурять на кожному кроці, учасники проєкту провели власний експеримент.

"Ми взяли кілька точок: залізничний вокзал, оренда квартири, та ринок Бессарабський. Де йде живий торг із клієнтом і таксі. Підходив окремо я, і намагався щось купити, й підходив іноземець. І вийшло так, що в нашому експерименті іноземцю в деяких моментах щастило навіть більше, ніж мені", — розповідає Данило Кулинич.

Алі, якого хотіли пограбувати, вже виїхав із України додому. Він чекає на новини про те, як покарають його кривдників. Наразі тривають слідчі дії, перевіряється причетність учасників злочинної групи до вже відомих нападів на іноземців із початку 2020 року.

Крім того, правоохоронці дипломатичними каналами намагаються донести інформацію за межі України, що цю злочинну групу із 10 осіб встановлено, та її членам повідомлено про підозру. Щоби ті жертви банди, які не звернулися до поліції та залишили Україну, взяли це до уваги, і їх визнали потерпілими.

Медіа-партнери
Прямий ефір