"Починає відлік таймер дефолту РФ": наслідки "десвіфтизації" банків для росіян пояснив експерт

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Відключення російських банків від міжнародної системи SWIFT, так звана "десвіфтизація", — це ще одна можливість перекрити для Росії вихід на зовнішній ринок. Наслідки на собі відчують і пересічні росіяни. Про це сьогодні, 31 травня, в ефірі марафону "FreeДОМ" на телеканалі UA сказав експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.

За його словами, "десвіфтизація" — це продовження обмежень можливості росіян не лише виходити зі своїм товаром на зовнішній ринок, а й виходити зі своїми борговими зобов'язаннями.

"Тому що сьогодні, як повідомляло Bloomberg та інші колеги з американської преси, починає відлік так званий таймер дефолту. Тому що сьогодні фактично останній день, коли росіяни мали можливість закрити певні свої зобов'язання із зовнішнього боргу, закриття зобов'язання за облігаціями, але вони, звичайно, цього зробити не змогли. З об'єктивних причин у них, по-перше, просто не вистачає на це валюти. По-друге, у них не вистачає запасів економіки для того, щоб така виплата не підкосила їх остаточно", — пояснив Краєв.

Крім того, як розповів експерт, це перекриття каналу надходження валюти до Росії.

"Тому що, як показали попередні місяці, чомусь ніхто не хоче брати рублі в оплату доларових облігацій. Росіяни були дуже здивовані, але насправді вони просто погано вчили економіку. Тому виходить така ситуація, що навіть економіка Росії не хотіла налаштуватися почати працювати, як би росіяни не хотіли виплачувати свої зобов'язання, без доступу до SWIFT у них просто не буде можливості. І тому, так, ось настільки важливою можна вважати цю частину всіх санкцій", — сказав Краєв.

Також експерт пояснив, як цей процес позначиться на житті пересічних росіян.

"Вся ситуація зараз з рублем, будемо широко говорити, тобто "десвіфтизація", відмова оплати в рублях, відмова на підписання нових контрактів і так далі, це все позначається на тому, що рубль стає неходовою валютою. І не лише у міжнародних розрахунках, він там, у принципі, ніколи особливо не використовувався. Зникає потреба у розрахунку в рублях. Відповідно, рубль стає просто не потрібен на ринку як такий. І в цей момент бачимо, що росіянам для того, щоб підтримувати курс рубля, доводиться туди вливати нечувані суми свого золотовалютного запасу, який вони зберігали не зовсім для цього. Вони його зберігали для підтримки свого ВПК та промисловості. А тепер їм доводиться для показової стабільності вливати все це на підтримку рубля. Зрештою, цей золотовалютний запас почне вичерпуватися. Вже зараз його через санкції, через все залишилося менше ніж 30%. Тоді постає питання — як штучно нарощувати курс рубля?" — каже Краєв.

Він пояснює, що практично у росіян не залишається інструментів, тому рубль полетить у прірву.

"Полетить рубль у прірву і почнуть скакати, непередбачено зростати, а іноді обвалюватися ціни на споживчі товари, почнеться незрозумілий рух із бюджетними асигнаціями, із зарплатами для бюджетників. Тобто це все стратегічна така перспектива, але її перші дзвіночки почнуть відчуватися вже буквально протягом цих перших місяців після початку великих антиросійських санкцій", — резюмував Олександр Краєв.

Читайте також: Часткове ембарго на російську нафту — частина політичної гри, необхідної ЄС, — експерт

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський повідомив, що погоджено шостий санкційний пакет Європейського Союзу проти Росії за війну, яку вона розв’язала в Україні. Його затвердження й набрання ним чинності триватиме ще деякий час. Але вже зрозумілі ключові елементи пакета, а головне — його напрямок.

Читайте також: Коли ЄС зможе відмовитись від енергоресурсів РФ і запровадить ембарго — прогноз експерта

Медіа-партнери
Прямий ефір