Почуття меншовартості: як Росія знищувала українську ідентичність

Українська пара. Скриншот: kanaldim.tv

Вбити мову, знищити культуру, вкрасти історію — головне завдання Росії протягом багатьох століть. Українській культурі почали нав'язувати риси провінційності, а Україну прирівнювали до спотвореного села. Як нам боротися із комплексом меншовартості, який Росія нав'язувала протягом тисячоліть? Відповідь на це питання дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Щоб приховати власну меншовартість, треба нав'язати її іншим. Це те, що століттями робила Московія з народами, яких їй вдавалося захопити. Міф, буцімто Росія старший мудрий брат, нав'язували всім колишнім радянським республікам. 

Українській культурі почали нав'язувати риси провінційності, а Україну прирівнювати до села. Причому саме образ села штучно спотворили.

"В Україні, в історичній традиції, село — це дуже високий рівень. Це місце, де зароджувалася культура України. Європейці, які проїздили українськими селами, потім писали їх на картинах. В селах було багато інновацій, які потім переносили в міста", — пояснює очільниця Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій Олена Орлюк.

Аби відібрати в українського народу пам'ять Радянський Союз знищував кобзарів, які у своїх думах переповідали справжню історію. За кобзою "совєти" заборонили ліру. Тож музикантам доводилось долучатися до капел бандуристів, які мали співати славу комуністичній партії. Перелік пісень, дозволених до публічного виконання, був жорстко цензурований.

У 1960-х роках партробітники створили регламентований образ українця. Це чоловік у яскраво червоних шароварах. Жінка у квітчастій сорочці та штучному вінку.

"Якщо ви жінка заміжня, то в принципі віночок не могли на себе одягти. Це абсурд. В нас ніде не було цих шаровар, як класичного одягу українця", — додає Олена Орлюк.

На історичних малюнках можна побачити геть інші образи українців, цілком європейські. Але стереотип червоних шароварів і штучних невиразних віночків у мас-медіа живе й досі. Його експлуатують народні колективи, не усвідомлюючи, що підіграють російській пропаганді. Насправді ж в українському гардеробі було достатньо коштовних матеріалів, як от шовк, хутро, буяло розмаїття вишивки та аксесуарів, наголошують у Національному офісі інтелектуальної власності. Тож що швидше ми почнемо вивчати свою історичну і культурну спадщину, то швидше позбудемося комплексу меншовартості, нав'язаного ворогами.

Також цікаво: "Шукай істину в собі — це формула стійкості для України": на телеканалі "Дім" відбудеться прем'єра проєкту "Сковорода. Квіти екстазу" 

Прямий ефір