Чому Україна має відмовитися від вугілля: "5 вопросов" із Наталією Гозак

Кліматичний саміт ООН у Глазго. Фото: flickr.com

На Конференції ООН зі зміни клімату у шотландському Глазго понад 40 країн підписали угоду про поступову відмову від використання викопного вугілля. До цієї ініціативи приєдналася й Україна.

Що це означає для нашої країни і як у світі борються зі зміною клімату — розповіла представниця громадської організації "Екодія" Наталія Гозак у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Україна має намір відмовитись від використання вугілля. У чому шкода вугілля?

— Два основні питання, які є причиною відмови від вугілля, — це кліматична криза і, звісно, ​​вплив на здоров’я, якість повітря. Але насамперед — кліматична криза, бо саме зараз у Глазго відбуваються кліматичні переговори. Це найбільша подія у світі, присвячена цьому питанню — зміна клімату. Відмова від вугілля розглядалася як основний шлях до того, щоб рухатися до подолання кліматичних змін.

Вугілля є найбільшим джерелом викидів парникових газів, а парникові гази — це те, що посилює парниковий ефект і викликає зміни клімату. Тобто відмова від вугілля є першим та основним кроком для того, щоб зупинити та зменшити вплив зміни клімату.

— Яка є екологічніша альтернатива отримання електроенергії?

— Електроенергія сама по собі не є екологічною чи не екологічною. Важливе джерело — те, з чого виробляється електроенергія. В Україні, наприклад, дві третини викидів якраз пов’язані з енергетикою. Це те, що безпосередньо постачає енергію в наші електричні мережі та дає тепло, всю енергію для промисловості.

Перехід можливий і необхідний. Це те, без чого ми не зможемо забезпечити безпечне майбутнє для України та планети. Перехід можливий і необхідний насамперед на відновлювані джерела енергії — це вітрова та сонячна енергетика. Саме завдяки цьому переходу ми зможемо відмовитися від викопного пального та забезпечити скорочення викидів парникових газів.

Проведено економічне моделювання, і воно показує, що це можливо. Більше того, останні дослідження показали, що відмова від вугілля можлива навіть до 2030 року в Україні. Це означає і виведення з експлуатації вугільних шахт, і зупинення та відмова від використання вугілля для опалення. Тобто робота ТЕЦ та ТЕС на вугіллі теж має бути зупинена, і це можливо.

— Які головні меседжі на кліматичному саміті ООН у Глазго ви виділили собі?

— Насамперед ми вітаємо нову мету. Вона мінімальна з доцільних для України — нова мета скорочення викидів парникових газів і, звісно, ​​відмова від вугілля 2035 року. Це те,на  що давно чекали, але не очікували, що Україна так швидко про це заявить.

— Які альтернативні джерела енергії вигідно використати в Україні? Адже географічне розташування не дозволяє користуватися сонячною електроенергією постійно.

— Ми говоримо про трансформацію енергетичної системи. Звичайно, неможливо все вимкнути в один момент і повністю перейти на сонячну або вітрову енергію. Справді, у південних регіонах сприятливіші умови для вітрової та сонячної генерації.

Але є й інші методи, наприклад, інтеграція з електромережею Європейського Союзу. Також є методи управління попитом та інші інструменти розумної мережі, які дозволяють регулювати питання, перерозподіляючи понаднормове вироблення та недостатнє вироблення між користувачами, балансуючи для цього потужність. Це те, на що найбільше спирається питання енергетичного переходу. Нестача потужностей для того, щоб накопичувати енергію і, у певний період, віддавати її там, де високий попит. Це відбувається зараз, у тому числі за допомогою вугільної генерації, що, звичайно, потрібно змінити.

— Коли Україна зможе відмовитись від російських та білоруських енергоносіїв?

— Про це постійно йдеться, і я впевнена, що це можливо саме з переходом на відновлювані джерела енергії. Тобто перехід на сонце, вітер. Це і є наша енергонезалежність.

Коли це можливо? Це потрібно зробити до середини століття. Перехід на відновлювані джерела енергії має відбутися до 2050 року. Але коли ми зможемо не купувати в Росії, у Білорусі енергію — питання більш політичне, ніж технічне. Тож тут я навряд чи прокоментую. Але ми точно не повинні сподіватися ні на атомну енергію, яка теж пов’язана з політичними питаннями і з Росією, ні на паливо, що викопується, у тому числі газ.

Майбутнє — за вітровою та сонячною енергетикою. Це наша єдина можливість уникнути гірших наслідків зміни клімату і те, що може дати найбільші сприятливі зміни в нашому суспільстві, зокрема щодо якості повітря.

Ми не торкнулися цього питання, але забруднення повітря пиловими частинками, що викидаються під час спалення вугілля, є, на нашу думку, недооціненим джерелом дуже згубного впливу на здоров'я населення. На жаль, ми не маємо можливості постійно відстежувати, що реально викидається з труби. План скорочення викидів від великих спалювальних установок, який Україна вже давно мала запровадити, відтягується і, на жаль, не просувається, незважаючи на зобов'язання перед енергетичною спільнотою.

Прямий ефір