Початок гетьманства Івана Мазепи та народження першої дитини "з пробірки" — 25 липня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо вівторок, 25 липня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

25 липня 1687 року Іван Мазепа став гетьманом України. Уродженець Київщини, походив з родини відомої правобережної української шляхти. Мав якісну освіту, яку здобув у тоді ще Києво-Могилянської колегії та навчальних закладах країн Західної Європи. Знав кілька іноземних мов. Обійнявши посаду, Мазепа намагався відновити авторитет гетьманства в Україні та об'єднати українські землі. Правителем держави він був понад 20 років, що є абсолютним рекордом.

Серед досягнень гетьмана — збереження економічної та соціальної стабільності в суспільстві. Власним коштом він спорудив перший український флот, до того ж відправляв українських студентів до Європи на стажування і домігся того, що Києво-Могилянська колегія набула статусу академії.

За роки його перебування при владі Київ відродився як стародавня столиця Української держави. За сприяння Мазепи, зокрема, реконструювали Софійський собор, Михайлівський Золотоверхий монастир, Києво-Печерську лавру, а також відновили Кирилівська церква в Києві і Борисоглібський собор у Чернігові.

Сьогодні виповнюється 45 років відтоді, як народилася перша дитина, зачата за допомогою штучного запліднення. Сталося це у Великій Британії. Немовля назвали Луїза Джой Браун. Народилася дівчинка абсолютно здоровою, попри такий нетрадиційний метод зачаття.

Для батьків вона була довгоочікуваною дитиною, а для медиків величезною науковою перемогою. Основоположниками методу екстракорпорального запліднення стали англійські науковці з Кембриджу Роберт Едвардс та Патрік Стептоу. Британська клініка працює й донині.

Луїза вже сама двічі стала мамою. Обох синів вона народила природним шляхом без допомоги штучного запліднення. у 2015 році Луїза видала автобіографічну книжку "Моє життя, як першої дитини з пробірки". З 1978 року завдяки методу штучного запліднення народилися вже понад шість мільйонів дітей.

25 липня 2008 року до Києва вперше за понад 350 років приїхав Вселенський патріарх. Візит Варфоломія Першого був пов'язаний зі святкуванням 1020-ї річниці Хрещення Русі. За час свого перебування у столиці Його Святість відслужив молебень у Києво-Печерській лаврі, виступив на церемонії відкриття галереї портретів видатних діячів України й виставки православного живопису, вшанував пам'ять жертв Голодомору в Україні, виголосив промову та провів літургію.

Варфоломій I керує Вселенською Церквою вже понад 30 років, а це найдовше з усіх Константинопольських патріархів. Саме він відіграв одну з ключових ролей для надання незалежності й визнання українського православ'я. 2019 року Варфоломій I підписав Томос про автокефалію Об'єднаної православної церкви України. Видачею цього документа завершився процес створення Помісної православної церкви в нашій країні.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір