Перемогти Росію можна лише спільними зусиллями: про протидію "Північному потоку-2" говоримо з Амосом Хохштайном

Амос Хохштайн. Фото: kanaldom.tv

Колишній дипломат Амос Хохштайн призначений старшим радником з питань енергетичної безпеки Державного департаменту США. Його ключовим завданням на посту буде протистояння наміру Кремля застосовувати енергію в ролі "геополітичної зброї".

"Він негайно зосередиться на впровадженні заходів щодо зменшення ризиків від трубопроводу "Північний потік-2", як визначено в спільній заяві США та Німеччини про підтримку України, європейську енергетичну безпеку та кліматичні завання", — йдеться у повідомленні держсекретаря США Ентоні Блінкена.

На полях форуму YES Brainstorming, який триває сьогодні, 11 вересня, в Києві, Амос Хохштайн в інтерв'ю телеканалу "Дом" розповів про реальну мотивацію Росії для побудови "Північного потоку-2", а також про методи протидії Кремлю.

Веде інтерв'ю Олексій Мацука.

— Ви виконуєте обов'язки спеціального представника щодо "Північному потоку-2"?

— Я старший радник Державного департаменту з глобальної енергетичної безпеки, але я б сказав, що одне з моїх найважливіших завдань — це робота над виконанням угоди, досягнутої в спільній заяві США та Німеччини ще 21 липня (про намір не допустити використання Росією газопостачання для тиску на європейські країни, — ред.).

Я насправді тут, у Києві, щоб поговорити про це. Вчора я був у Варшаві, аби проконсультуватися як із Польщею, так і з Україною. А в понеділок я вирушаю до Берліна для переговорів щодо реалізації угоди з нашими німецькими друзями.

— Чи може Росія використати цей трубопровід для тиску на Україну або інші європейські країни? І як США відреагують, якщо Росія порушить правила постачання газу?

— Ми думаємо, що ви самі знаєте, що "Північний потік-2" може стати не лише зброєю проти України, але також у ширшому сенсі — [ризиком] для енергетичної безпеки в Європі. Ми постійно говорили про це впродовж останніх семи років і бачимо це сьогодні. Ми думаємо, що це погана ідея для Європи. Це погана ідея для Німеччини. Це погана угода та небезпечний проєкт.

Наша робота, коли президент Байден вступив на посаду, полягала в тому, щоб визнати, що припинення цього ("Північного потоку-2", — ред.) — уже не варіант, тому що санкції насправді не були накладені. І хоча будівництво призупинилося на кілька місяців, воно відновилося до того, як він став президентом, і про це було оголошено: "Будьте готові, ми готові почати в жовтні перед виборами". Тож на той час, коли він став президентом, цей проєкт вже був доконаним фактом. Вже був виконаний на понад 90%. Вони не постраждали б від санкцій.

Тому ми продовжуємо вводити санкції щодо російських судів і ми зробили те саме. Єдині санкції, які застосовувала попередня адміністрація, були за день до того, як Байден став президентом 19 січня. Ми їх не скасували. Вони на місці. Проблема в тому, що вони перестали бути ефективними. Було вже надто пізно. Якби вони були введені двома роками раніше, можливо, це б мало більше значення. Але зважаючи на завершення на 95% і ті речі, які ми мали намір нав'язати розмові, — можливо, ми затримали б його на кілька місяців.

Але ви повинні запитати себе: краще накласти ці санкції та завершити проєкт із затримкою в кілька місяців, але без нічого, без важелів і без будь-якої угоди з будь-ким у Європі, або сказати: "Дивись, я визнаю реальність, я не застосовуватиму одну санкцію, я робитиму інакше".

Повідомимо німцям про роботу, яку ми візьмемо на себе, дамо гарантії. Попросимо активно підтримувати Україну не лише на словах, але й у продовженні транзиту через Україну, тому що це найголовніше, тому що тоді застосовуватимуться до цього трубопроводу європейські норми та закони. Є третій енергетичний пакет, і ви можете вкласти інвестиції, щоб перестати говорити лише про природний газ і "Північний потік-2" у контексті України. І Україна може почати роботу зі зміни клімату "зеленої енергетики" та інвестувати в енергетичний перехід.

— Яким чином ви зрозумієте, що держави, та ж Німеччина, реагують на Росію, якщо Росія порушує угоди?

— Я не маю намір говорити росіянам тут, на телебаченні, в Україні, що ми робитимемо в кожному сценарії. Ми дивимося на це, щоб переконатися, що ми готові до різних сценаріїв і діємо відповідно.

Краща частина контрзаходів — їх не вживати. Я хочу, щоб нам не потрібно було вживати контрзаходів. Я хочу, щоб ми могли конструктивно переконатися, що росіяни розуміють, що для всіх, зокрема для них, краще, щоб вони продовжували транзит через Україну. Як ми й просили, як просили німці, й канцлерка Меркель чітко дала зрозуміти про це не лише тут, у Києві та у Вашингтоні, але також і в Москві. І це те, чим ми продовжимо займатися.

Тому коли ви питаєте про деталі, я не можу відповісти. Але я стежу за цими проблемами впродовж тривалого часу. І думаю, що знаю про заходи, яких вживають росіяни.

— Що ви думаєте про мотивацію Росії щодо будівництва "Північного потоку-2"? Це економічний ризик чи загроза безпеки?

— Упродовж семи років я завжди був чистий у своїх позиціях.

Робота з новим газопроводом — це не економічний або комерційний проєкт. Він виразно геополітичний. Коли компанія не скеровує мільярди доларів на інфраструктуру, коли вона вже має інфраструктуру, що прекрасно функціонує, компанії дійсно намагаються зробити все, що в їхніх силах, аби не витрачати такі гроші. Отже, це явно геополітичний проєкт.

Але тепер ми повинні пом'якшити його найбільш небезпечні частини. І я думаю, що ми багато для цього зробили. Багато небезпек, які ніс "Північний потік-2" у 2015 році, зникли. Безпека постачань до Східної Європи більше не залежить від російської монополії, як це було у 2014, 2015 або 2016 роках. Ми маємо СПГ (скраплений природний газ, — ред.) у Польщі та Литві й ми розширили його виробництво в Південній Європі: Італії, Іспанії та Португалії. Зараз між Польщею та Прибалтикою є лінії електропередачі. У Східній Європі циркулюють зворотні потоки газу, що робить енергетику набагато більш диверсифікованою.

Ми вже працювали разом з Україною, Сполученими Штатами, Польщею та іншою частиною Східної Європи, щоб переконатися, що нам потрібно продовжувати спільну роботу, щоб отримати вигоду. Ми перемагаємо росіян, лише коли всі ми працюємо разом.

Прямий ефір