Плюси відкриття ринку землі: "5 вопросов на злобу дня" з нардепом Дмитром Соломчуком

Иллюстративное фото: ua.news

З 1 липня в Україні запрацює ринок землі. Громадяни України можуть отримати право власності на земельні ділянки сільгосппризначення площею до 100 га.

Які плюси чекають на українців після відкриття ринку землі — розповів народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань аграрної політики Дмитро Соломчук у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Що означає відкриття ринку землі?

— Відкритий ринок землі мав запрацювати ще наприкінці 1990-х або на початку 2000-х років. Людей, які мають своє право власності, загнали під єдиний договір оренди і створили великі агрохолдинги, які за копійки використовували землю. Якби ринок землі запрацював на початку 2000-х і колишня влада не лобіювала мораторій, не лобіювала загнання людей під стандартний договір оренди під великі компанії, з’явилося б багато маленьких приватних фермерів, люди б заробляли гроші. Це безпека продуктів харчування, це якість продуктів харчування, це підприємницький рух, що дуже важливо в демократичній країні.

Тепер це буде можливо. Тому що ніхто не стане садити сад на орендованій землі, адже туди потрібно здійснити немаленьку інвестицію. Наступного року в Україні з’явиться 300-400 нових приватних садів.

— Чому деякі політики та депутати виступають проти відкриття ринку землі?

— Це лобіюють великі компанії, тому що їм невигідно купувати землю — орендувати дешевше. А гроші можна вкладати в гербіциди, пестициди, й отримувати більший урожай, тому що це більший прибуток. І експортувати в країни Азії. Це звичайне лобі великих компаній.

— Який прибуток буде від відкриття ринку землі?

— В Україні 7 млн ​​пайовиків, обіг становитиме десятки мільярдів гривень. Відкриється багато приватних господарств, я думаю, за кілька років — мінімум десятки тисяч, тому що фермери повинні працювати на своїй землі. І повинні мати право власності люди, які на ній займаються діяльністю і сплачують податки.

Це прибутково для людей, для держави, щоб йти не шляхом глобалізації в сільському господарстві, як ми йшли від самого початку, а через розвиток малих і середніх господарств. Це набагато стабільніше і важливіше, тому що десять господарів можуть сісти і домовитися про ціну — скільки мають коштувати продукти харчування на полицях українців, а фермери працюватимуть на внутрішнього споживача, і ціна буде такою, яку готові платити українці.

Великий обіг грошей з’явиться в селі. Фермери будуть вкладати інвестиції в розвиток села. Це дуже важливо після реформи децентралізації.

— Відкриваючи ринок землі, Україна йде шляхом Євросоюзу?

— Ми йдемо шляхом багатьох країн світу, тому що без ринку землі залишилися Венесуела, Туркменістан і ще якась країна в світі, де диктаторський лад.

Але ми ухвалили не ліберальний закон. У Литві, Латвії ліберальні закони — там землю можуть купувати іноземці та юридичні особи, а в нас закон консервативний. Я був за цей консервативний закон, тому що землю мають купити саме українці, українські фермери.

— Багато людей хотіли відкриття ринку землі?

— Зверталося багато людей, у яких є паї. Я хочу всім українцям сказати, у яких є паї: не поспішайте продавати землю. Якщо вам сьогодні потрібні гроші, краще з 1 липня візьміть під свої паї кредит в банку, в національній валюті — зараз відсотки дуже низькі — і за ці кредитні гроші придбайте те, що вам потрібно. Якщо ви здаєте землю в оренду, цими грошима за оренду погасіть тіло кредиту, погасіть відсотки за кредитом.

Я за те, щоб за нашу каденцію в Україні з’явилося 200-300 тис. фермерів. У 2019 році з’явилося тільки 35 тис. фермерів. А зараз починається новий рух.

Прямий ефір