Піратські українські книжки продають на маркетплейсах — як з цим боротися

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Нещодавно набув чинності наказ Міністерства економіки України про сайти, щодо яких є занепокоєння про порушення авторських прав. Це питання стосується також продажу контрафактних та контрабандних видань на маркетплейсах, з посиланням на Український інститут книги повідомляє "Дім".

За словами в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва, зараз спостерігається зростання відсотка споживачів, які звертаються до послуг легального медіаконтенту. Він зазначив, що ключова роль у боротьбі, як із контрафактом, так і з контрабандою — правоохоронців, оскільки ці випадки є порушенням законодавства.

"Виховання поваги в суспільстві до митця, до автора й до правовласника — є серйозним завданням не тільки у сфері книговидання", — акцентував Карандєєв.

Піратська книжка традиційно відрізняється від легальної не лише за ціною, а й за якістю, втім, обкладинки та інші деталі непідготовленому покупцеві буде важко відрізнити.

В Українському інституті книги розроблений інструмент "Книжки на ринку", що став би в пригоді під час відслідковування нелегальних видань на маркетплейсах.

"Ми маємо каталог, куди внесені всі легальні українські видання, з їхніми легальними ISBN. Можна просто відслідковувати ті видання, які легальними не є і з'являються на маркетплейсах", — запропонувала директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

Команда видавництва"Віват" (Харків) зафіксувала 72 контрафактні книжки, наклади яких зазвичай складають до 10 тисяч. Видавництво систематично звертається до власників сайтів, на яких такі контрафактні видання розміщені.

"Боротьба з цими сайтами забирає дуже багато часу, ми склали 72 нотаріальних листи, де ми нотаріально завірили, що на сайтах наші книжки контрафактні. Ми за 6 місяців поки що нічого не змогли зрушити з мертвої точки, тому дуже зацікавлені у співпраці з поліцією та СБУ", - сказала директор видавництва "Віват" Юлія Орлова.

"Нам точно потрібні централізовані алгоритми та важелі роботи з контрафактом і з піратством. Видавництвам не вистачає ресурсу, щоб точково з цим боротися. Наша основна задача — видавати якісний продукт. Ми маємо виховувати культуру авторського права", — додала виконавча директорка видавництва "Наш формат" Анастасія Нікітіна.

Менеджерка з продажів видавництва "Артбукс" Леся Бабій поділилася власним досвідом взаємодії із маркетплейсами щодо боротьби з контрафактом

"Хочу зазначити, що навіть не всі маркетплейси реагують на мої скарги. На OLX я слала 5 різних видів скарг, і жодна із них не спрацювала. Якщо вже глобальніше працювати зі скаргами, то все це займає багато часу", — розповіла вона.

Своєю чергою керівник юридичного департаменту "OLX Україна" Андрій Бічук зазначив, що їхня компанія на стороні легального бізнесу, на стороні книговидавців зокрема. Він закликав видавців звертатися зі скаргами та пообіцяв особисто ознайомитися з кейсом видавництва "Артбукс".

Прямий ефір