Підписання Будапештського меморандуму та інавгурація першого президента незалежної України — 5 грудня в історії

Зустрічаємо вівторок, 5 грудня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

5 грудня 1878 року народився український поет Олександр Олесь. Він був майстром інтимної лірики. Вірші Олеся стали основою для музичних композицій понад 80 композиторів — українських, чеських, французьких. Загалом на рахунку Олександра Олеся 10 збірок поезій.

Понад 100 мультфільмів, 26 статуеток "Оскар", дві зірки на "Алеї слави", а також безліч інших кінопремій. Це досягнення американського мультиплікатора Уолта Діснея. Він народився 5 грудня 1901 року. Передусім відомий як один із засновників однойменної анімаційної студії.

5 грудня 1991 року відбулась інавгурація першого президента України Леоніда Кравчука. За традицією урочиста церемонія була проведена у будівлі Верховної Ради. Серед найважливіших його рішень на посаді очільника держави — підписання Біловезької угоди про ліквідацію СРСР, а також Угоди про співробітництво та партнерство з ЄС.

5 грудня 1994 року Україна, США, Велика Британія та Росія підписали Будапештський меморандум. За умовами документа, наша країна зобов'язалася ліквідувати всю ядерну зброю на своїй території. В обмін на це Україна мала б отримати гарантії безпеки й територіальної цілісності від ядерних держав. Втім, у 2014 році Росія порушила Будапештський меморандум, окупувала Крим та розпочала війну на Донбасі. В лютому 2022 року РФ почала повномасштабне вторгнення в Україну і погрожує світу ядерною зброєю.

Торік 5 грудня Росія завдала один з наймасовіших ударів по Україні. Загалом окупанти випустили понад 70 ракет. Понад 60 з них збили сили протиповітряної оборони. Того дня внаслідок агресії росіян загинуло четверо людей. Були зруйновані деякі об'єкти критичної та цивільної інфраструктури. По всій Україні були запроваджені аварійні відключення електроенергії.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір