Підприємство продовжує розвивати ягідництво в Україні, попри завдані Росією збитки

Аграрій Анатолій Соболєв. Скриншот: kanaldim.tv

Війна не зупинила розвиток ягідництва в Україні. Аграрій Анатолій Соболєв вирощує лохину. Це не просто поле, а цілий сад із використанням сучасних технологій. Перший прибуток нові саджанці дадуть за два роки. Попри те, що підприємство істотно постраждало від російської агресії, власник підприємства "MI-АГРО" має серйозні плани. Реалізовувати їх допомагає держава, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Аграрій Анатолій Соболєв працював у науково-дослідному інституті та фінансистом у банку. Має ступінь кандидата технічних наук. Відколи вийшов на пенсію, знайшов справу до душі. Почав вирощувати лохину.

"Це не просто сад. Цей сад заснований на системі сучасного зрошення. Тут міняється система крапельного зрошення. Впроваджена автоматизована система регулювання міндобривами", — пояснив Анатолій Соболєв.

Перші прибутки нові саджанці дадуть за два три роки. Це інвестиція в майбутнє. Крім того, лохина дуже вибаглива рослина. Треба постійно контролювати кислотність ґрунту та слідкувати за станом кущів.

Аграрне підприємство істотно постраждало під час повномасштабного вторгнення. Внаслідок бойових дій на Київщині, вщент згоріли торф, тирса і щепа, які готували до початку сезону.

Потрібні були й кошти на відновлення агробізнесу.

"Господарство втратило орієнтовно 300 тисяч гривень. Втрати достатньо великі. Коли я почув про те, що є державна програма підтримки, грантова, то вирішив спробувати", — зізнався аграрій.

Підприємство Анатолія отримало грантові кошти на садівництво — 800 тисяч гривень. Це суттєва допомога і водночас велика відповідальність. 70% коштів для бізнес-проєкту надає держава, а 30% вкладає власник господарства.

"Ту суму, яку дає держава, ти повинен за п'ять років віддати у вигляді соціальних виплат, податків і таке інше. Ти вимушений організувати нові робочі місця, а це значить, що ідуть відрахування в бюджет. Тобто ми знову повертаємося до якоїсь європейського підходу", — каже Анатолій Соболєв.

Господарство створили у 2020 році разом із сином Ігорем. У розпал пандемії коронавірусу це вже було певним героїзмом. Через повномасштабне російське вторгнення з'явилися інші труднощі. Зокрема, знизилася купівельна спроможність населення.

"Люди почали менше купувати. Енергетична криза, платіжки ростуть, тут ще й війна. Це просто цілий букет інвестиційних ризиків, але ми їх не боїмося", — резюмував аграрій Анатолій Соболєв.

Аби посадити поле лохини, треба інвестувати до 25 тисяч доларів. Тож, за словами Анатолія Соболєва, система грантів — корисна річ. За підтримки держави українські фермери ще міцніше триматимуть аграрний фронт.

Фермер планує розвивати господарство, підвищити ефективність виробництва та виготовляти джеми з лохини. До речі, кожен кущ має давати не менш як три кілограми ягід.

Читайте також:

Прямий ефір