Перша вертолітна рятувальна операція та зупинка ЧАЕС — 29 листопада в історії

Зустрічаємо середу, 29 листопада, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

245 років тому поблизу Харкова народився основоположник української художньої прози Григорій Квітка-Основ'яненка. Він запровадив у вітчизняній літературі такі жанри, як повість, оповідання та соціально-побутова комедія. У своїх творах письменник змальовував простих українців, народні звичаї, пісні, манеру спілкування. Найвідоміші роботи Квітки-Основ'яненка — це "Сватання на Гончарівці", "Конотопська відьма", "Маруся" і "Сердешна Оксана".

Цього дня 1945 року у США відбулась перша в історії вертолітна рятувальна операція. Здійснили її на гелікоптері R-5 сконструйованому киянином Ігорем Сікорським. Біля берегів Коннектикуту сильний шторм посадив на мілину нафтову баржу. За бортом опинилися двоє людей. Потерпілих з Атлантичного океану витягли за допомогою троса та підіймача.

29 листопада 1947 року відбувся мирний поділ Палестини. До цього територію контролювала Британія. За резолюції ООН створювались окремі єврейська та арабська держави й район Єрусалиму, де були розташовані релігійні святині обох народів, які населяли ці землі. Євреї прихильно поставилися до розділення, однак араби виступили проти. Проблему утворення двох держав у Палестині досі залишається актуальною.

24 роки тому тодішній президент України Леонід Кучма своїм указом затвердив офіційну символіку глави держави. Нею стали штандарт, гербова печатка, булава, а також знак президента у формі ординського ланцюга. За переказами, одна з його частин належала гетьману Івану Мазепі. Традиційно атрибути влади президента України утримують на церемонії інавгурації.

29 листопада 2000 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про остаточну зупинку Чорнобильської АЕС. Вже 15 грудня того самого року реактор третього енергоблока припинив свою роботу. Згідно з програмою, прийнятою Верховною Радою України ЧАЕС де 26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна катастрофа в історії ядерної енергетики, буде повністю знята з експлуатації до 2065 року.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір