Патент на кінокамеру, поява ляльки Барбі та арешт найвідомішої шпигунки світу — 13 лютого в історії

Зустрічаємо вівторок, 13 лютого, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії". 

13 лютого 1895 року у Парижі була запатентована перша кіно камера. Автори винаходу — брати Люм'єр. Унікальний апарат, що дозволяв фіксувати зображення в русі, отримав назву кінематограф. За легендою, один із братів не міг заснути вночі через сильний головний біль. За цей час він придумав прилад, який поєднував функції камери та проєктора. А вже в грудні брати Люм'єри провели перший комерційний сеанс перегляду фільмів, знятих за допомогою свого винаходу.

126 років тому у Великій Британії сталась перша смертельна автотроща. На власній машині розбився бізнесмен Генрі Лінфілд. Повертаючись із Лондона до курортного містечка Брайтон, він втратив керування і влетів у дерево. Лікарям не вдалося врятувати чоловіка, а його син, який сидів поруч, зазнав травми. Причиною аварії стало перевищення швидкості та відсутність водійського досвіду.

13 лютого 1913 року була проголошена незалежність Тибету від Китаю. Відповідну декларацію видав Далай Лама XIII. Він скористався шансом на самовизначення у час розпаду імперії Цинь, тоді Маньчжурської династії зреклася трону, і була проголошена Республіка Китай. Як незалежна держава Тибет існував до 1951 року,  тисяча дев'ятсот п'ятдесят першого року, допоки КНР не ввела на територію буддійського регіону свої війська. Відтак уряд Далай Лами вимушено емігрував до Індії. Наразі Тибет — це автономна область у складі Китаю. Владу КНР звинувачують у придушенні тем культурної та релігійної свободи.

Цього дня 1917 року в одному з паризьких готелів була заарештована голландська танцівниця Мата Харі. Французька влада звинуватила її у шпигунстві на користь Німеччини. Після кількох місяців перебування у в'язниці 41 Маргариту Зелле — справжнє ім'я чи не найвідомішої шпигунки Першої світової війни, розстріляли. Про неї знято безліч фільмів, написані пісні та книжки.

65 років тому у США вперше у продажу з'явилася лялька Барбі. Це відбулось на ярмарку дитячих товарів у Нью-Йорку. Барбі створила підприємиця Рут Гендлер і назвала її на честь своєї доньки. Прототипом ляльки стала героїня німецьких коміксів Більд Ліллі. Спершу її презентували у двох варіаціях зі світлим та темним волоссям. Нині вона має понад 200 різновидів. Щосекунди у світі продається дві ляльки Барбі.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"! 

Прямий ефір