Великдень і "удар по антивакцинаторах": інтерв'ю з директором Інституту біохімії НАНУ Сергієм Комісаренком

Сергей Комисаренко. Фото: nas.gov.ua

Святкувати Великдень і не допустити чергової хвилі коронавірусу. Президент Володимир Зеленський зазначив: напередодні Великодня ситуація із захворюваністю на COVID-19 в Україні контрольована, і обговорив з очільниками українських церков святкування в умовах пандемії. Духовенство запевняє — зроблять усе можливе, аби правила карантину виконувалися.

Протягом карантину багато українських церков перейшли на онлайнтрансляцію своїх служб, а обряд освячення великоднього кошика, як і минулого року, доступний онлайн. У Православній церкві України повідомляють, що є й інші способи безпечно зустріти Великдень: так, у селах священники ходитимуть подвір’ями та освячуватимуть продукти до святкового столу. А вже освячені паски надходитимуть до торговельної мережі.

Українці з розумінням ставляться до обмежень, і більшість готова цього року знову святкувати Великдень вдома, у родинному колі, утримуючись від відвідування богослужінь у храмі.

Про те, як безпечно святкувати Великдень і травневі свята, у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" розповів директор Інституту біохімії Національної академії наук України Сергій Комісаренко.

Ведучий програми — Микола Сирокваш.

— З огляду на офіційні дані, Україна розпочала вихід з третьої хвилі захворюваності. Яку ви маєте інформацію?

— У мене інформація, яку я сам збираю й аналізую. Я вважаю, що у нас не третя хвиля, а поки ще друга, але це не принципово: друга чи третя. Мене дуже хвилює, як довго триватиме цей спад. Річ у тому, що існують три шляхи боротьби з інфекційними захворюваннями: ефективні противірусні ліки — на жаль, вони в світі не віднайдені; карантинні, тобто протиепідемічні заходи; і, звичайно ж, вакцина.

Дія вакцин демонструє, що вони вкрай ефективні. І якщо влітку минулого року клінічні випробування, здійснені на десятках тисяч людей, показали високу ефективність вакцин, то зараз дані свідчать вже про десятки й сотні мільйонів людей.

Наприклад, під час аналізу стану 10 млн вакцинованих людей з'ясувалося, що серед них лише близько 6 тис. заразилися повторно. У Гарвардському університеті проаналізували 500 тис. людей, двічі вакцинованих в Ізраїлі. З них ніхто не помер, тільки 5 тис. осіб захворіли, але дуже слабко, і лише 50 осіб госпіталізовано. Але захворювання проходили легко, не було жодного померлого.

Уявіть, якого удару ці дані завдають по платформі так званих антивакцинаторів. Ну, що може ще переконати людей у тому, що вакцинуватися потрібно? І тепер Україна повинна організувати ефективну вакцинацію.

— Одне з найважливіших питань, яке цікавить українців, — як довго триватимуть ці карантинні обмеження?

— Можливо, ви чули про те, що в Індії зараз колосальна хвиля захворюваності на коронавірус — близько 400 тис. осіб за день, при населенні 1,4 млрд людей. Тобто приблизно у 35 разів більше, ніж в Україні. Поділіть ці 400 тис. на 35, і вийдете на 10, 11 тис. осіб на добу. Тобто та величина, яку зараз ми спостерігаємо в Україні. У лютому в Індії майже не було випадків інфікування, в Делі від коронавірусу не померла жодна людина. А зараз величезна кількість.

Усі говорять про те, що в Індії є новий варіант мутації. Дійсно, був зроблений геномний аналіз, зробили секвенування РНК вірусу і показали, що лише 20% з них хворіють у зв'язку з новим вірусом. Тобто інші люди заразилися іншими варіантами вірусів, оскільки не виконували протиепідемічних заходів.

Нам потрібно ретельно стежити за протиепідемічною гігієною. Це маски, особливо коли ви перебуваєте у приміщенні з іншими людьми. Звичайно, якщо ви на свіжому повітрі та біля вас нікого немає, маску можна не носити. Але обов'язково під час спілкування зберігайте відстань близько 2 м. Але навіть якщо ви на свіжому повітрі, але в компанії людей, які голосно розмовляють одне з одним, для зараження достатньо мікрокрапельки, якщо хоча б один з них — безсимптомний носій вірусу.

Мабуть, хвиля захворюваності в Індії сталася під час релігійних урочистостей. На березі Гангу було кілька мільйонів людей без будь-яких засобів захисту, і, ймовірно, це й стало причиною масової захворюваності.

— Напевно, в Україні в святкові дні також не вдасться уникнути масового скупчення людей. Ваші поради — як українцям відзначати прийдешні свята, щоб не погіршити статистику захворюваності на COVID-19? Що скажете тим, хто збирається до храму?

— Бережіть себе, своїх близьких, друзів, бережіть і тих людей, яких ви навіть не знаєте.

Три основних правила існують вже більше року: носіння маски, збереження фізичної дистанції в приміщеннях і миття рук. І не торкайтеся до носа і очей, тому що це шлях для проникнення вірусів, між іншим — до голови, до головного мозку, і з наступними ускладненнями.

Тим, хто збирається до церкви: робіть це, тільки вживайте всіх заходів, які я щойно назвав. Ось я тільки-но сказав, чому в Індії зараз колосальний спалах інфікованості: у них були їхні свята, зібралися мільйони людей, і це призвело до вибуху захворюваності. Зараз найбільше поширення вірусу в світі.

Прямий ефір