Парамедикиня, яка пройшла полон вагітною, влаштовує курс реабілітації для жінок: інтерв'ю з Мар'яною Мамоновою

Мар'яна Мамонова. Фото:Instagram/mariasha_mamonova

Парамедикиня Маряна Мамонова вагітною потрапила до російського полону. Здобувши такий досвід, вона активно допомагає іншим жінкам. Нещодавно вона створила власний благодійний фонд, який реалізує два проєкти. Як він працює, розповіла Маряна Мамонова у "Ранку Вдома".

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

Як виник імпульс створити благодійний фонд? Поділіться вашою непростою історією з нашим глядачами.

— Насправді, історія відома більшості українців. Я пережила полон вагітною. Повернулася додому та народила здорову дівчинку на четвертий день. Моїй дівчинці вже рік і дев'ять місяців. Вона активна дитина, яка потребує багато уваги. Я вирішила відкрити благодійний фонд. Проєкт стосується ментального відновлення жінок, які пережили російський полон.

Мені здається, що найкраще це може зробити людина, яка пережила такий досвід. Я прагну допомогти жінкам відновитися ментально, повернутися до здорового життя та розповісти історії цих жінок. Адже є жінки, які пережили російський полон. Вони є дуже сильними та відважними, попри ті страшні речі, які їм доводилося пережити. Вони повертаються у соціум, працюють, реалізовують свої амбіції.

Втім, вони всередині зламані.  Б багатьом жінкам доводилося пережити й фізичне насильство. Це насправді дуже важко. Дуже важливо надати цим жінкам якісну психологічну допомогу. Йдеться про десятиденний ретрит, на якому жінки будуть інтенсивно працювати з психотерапевтами. Буде арттерапія, тілесна терапія, йога. Програму складали відштовхуючись від побажань жінок. Частина, взята з досвідів інших країн, які вже проводили реабілітацію жінок, які пережили полон.

Хто бере участь в створенні програми та в реалізації?

— У мене є невеличка команда. Це дівчата, з якими ми працювали раніше. Поки я не можу розкрити всіх секретів, але це хороша команди. Це молоді дівчата, які хочуть допомогти іншим дівчатам. Одна учасниця це Аліна Касаненко, яка має власний проєкт "Я душа". Вона буде займатися таким духовним зціленням жінок. Я за якість, а не за кількість. Також там будуть психотерапевти, які мають досвід роботи з травмою. Це насправді дуже важливо, адже це досвід роботи з полоненими з 2014 року. В цій команді буду я, як психотерапевт. 

Як саме відбуватиметься ретрит? Скільки людей в групі?

— Ретрит триватиме 10 днів. У групі буде 10 дівчат. Робота інтенсивна. Після ретриту вони пів року працюватимуть з психотерапевтом. Це індивідуальний супровід. Після шести місяців роботи стане зрозуміло, як діяти далі. Продовжувати терапію ми зможемо за потреби.

Я вважаю, що всі жінки, які пережили цей план, вони повинні пройти реабілітацію. Тому що відношення в полоні як до військової, так і цивільної, нічим не відрізняється. Бо всі дівчата живуть в однакових умовах. Наголошує, це важливо, щоб кожна жінка, яка пережила полон, пройшла реабілітацію.

Ви маєте статистику? Про яку кількість жінок ми говоримо зараз?

— Наскільки мені відомо, звільнено  полону 168 жінок.  Понад 500 осіб ще знаходиться в російському полоні. Втім, це орієнтовна цифра, тому що ніхто не знає точної кількості. Я знаю тільки про тих, які звільнені. До речі, йдеться про жінок, які потрапили у полон ще з 2014 року. Недавно з полону повернули жінок, які були ув'язнені з 2014 року. Страшно уявити, що цим жінкам довелося пережити.

Як можна підтримати ваш фонд фінансово? 

— Є сайт, на якому також можна прочитати все. Днями ми вдосконалювали його. Також фонд можна шукати у соціальних мережах. В мене є вже відкриті рахунки все. Тобто якщо хтось забажає долучитися до цього проєкту, то всі реквізити знайде у соцмережах.

До речі, в мене є ще один проєкт, який спрямований на підтримку вагітних дружин військовослужбовців. Це особливі жінки. Це є пакунок малюка. Я раніше була амбасадором німецької організації, яка передавала бейбі бокси.

Ми масштабуємо цей проєкт. Сам бейбі-бокс дійсно величезний. Отримати цей бебі-бокс можуть також жінки, які, на жаль, втратили своїх чоловіків. Цей бебі-бокс, звісно не замінить уваги чоловіка, але додасть впевненості та позитивних емоцій.

Що треба зробити тим жінкам, аби отримати бейбі-бокс?

— Є умови утримання дійсно. Нехай ці жінки пишуть мені у соцмережі, я особисто читаю повідомлення та відповідаю на них. Я розкажу, що для цього потрібно. Там є певний пакет документів, які потрібні для звітності. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір