Пам'ять жертв політрепресій вшанували в Биківнянському лісі (ВІДЕО)

Сьогодні, 16 травня, в Україні вшановують пам'ять жертв політичних репресій. Сумнозвісним символом злочинів радянської влади є Биківнянський ліс на околиці Києва. За підрахунками істориків, там поховано близько 100 тис. розстріляних і замучених у катівнях НКВС. Це найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Щорічно сотні людей приходять туди вшанувати пам'ять загиблих, повідомляє "Дом".

Жителька Кривого Рогу Ольга В'ячеславівна щороку приїжджає до Биківнянського лісу вшанувати пам'ять свого дідуся. Його 1937 року радянська влада звинуватила в підготовці повстання, а за рік засудила до розстрілу. Тільки 2014 року родина дізналася, де він похований.

"Мені говорили, що в потилицю розстріляли, а місце поховання було невідоме. Тяжко, тяжко, знаєте як тяжко. Я весь час, як у Києві була, все мені здавалося, може дід наш похований? Коли прийшов лист, шо він похований тут, тато вже змучився, він весь час дивився по телевізору, а приїхати, привезти його я не могла. І так татові було прикро, він мені весь час казав: "Доця, скільки зможеш – їздь туди". Тому що ми завжди кудись йдемо на цвинтар, а йому нікуди понести ні квітів, нічого", — поділилася онука репресованого.

З близько 100 тис. репресованих, похованих у Биківнянському лісі, встановили особи понад 20 тис. Їхні імена вибиті на стелах.

"Радянська влада поставила собі за мету в принципі підкорити Україну як таку бунтівну непокірну республіку, остаточно утвердити тут свою владу. Відповідно, політичні репресії зачепили всі соціальні верстви тогочасного населення. В Биківнянських могилах поховані селяни, робітники, інженери, вчителі, священники і домогосподарки, і військові", — повідомила заступниця генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили" Тетяна Шептицька.

Пам'ять жертв комуністичного тоталітарного режиму приїхали вшанувати сотні людей. Багато з них були з дітьми, щоб розповісти про історичні події і не допустити подібного надалі.

Політичні репресії в Україні, за даними істориків, тривали від 1920 до кінця 1980-х років. За цей час в країні були заарештовані близько 1,5 млн осіб, багато з них були розстріляні або замордовані в тюрмах. Решту відправляли в табори і заслання.

Влада СРСР довгий час приховувала сліди злочинів: місця поховань заливали бетоном, засаджували деревами або забудовували режимними об'єктами.

Читайте також: Пам’ять жертв політичних репресій вшанував Володимир Зеленський (ФОТО)

Нагадаємо, що долю своїх родичів, які пропали в роки великого терору, багато хто не знає донині. Десятки тисяч розстріляних, сотні тисяч пройшли через в'язниці і табори. З чого починати пошуки і де знайти інформацію про репресованих родичів — читайте за посиланням.

Читайте також: Підсумки 16 травня: День пам'яті жертв політрепресій, теракт в Єрусалимі і розкопки біля Дніпра (ВІДЕО)

Прямий ефір